Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Kofi Annan ikinci döneme hazır

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 658
79
Kofi Annan ikinci döneme hazır

26 Mart—  Birleşmiş Milletler’in başında bulunduğu yıllar boyunca farklı tarzıyla dikkat çeken ve “diplomasinin yıldızı” ...“İnsanlığın barış, gelişme ve insan hakları konusundaki umutlarına karşılık vermek için BM’de yapılacak daha çok iş var”

— KOFI ANNAN

BM Genel Sekreteri

       Veto verme yetkisine sahip olan ülkeler ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’nın tutumları, Kofi Annan’ın ikinci kez BM’nin başında kalıp kalmayacağını belirleyecek. Annan’a karşı bir aday çıkarabileceği söylenen Asya ülkeleri grubu, Kofi Annan’ın yeniden seçilmesini destekleme konusunda fikir birliğine vardılar.

       Grup başkanı Pakistan’ın BM Büyükelçisi Şemsed Ahmed, “Hiç kimsenin Annan’ın yeniden seçileceği konusunda şüphesi yok” dedi. Ahmed, bununla birlikte grubun Annan’ın ikinci 5 yıllık dönem için seçilmesinin onaylanması yoluna gitmediğini, çünkü bazı grup üyelerinin önce hükümetlerine danışmaları gerektiğini söylediklerini bildirdi. Ahmed, son aylarda Asyalı bir aday çıkarılması konusu üzerinde tartışmalar olduğunu, ancak herhangi bir ismin ortaya çıkmadığını da sözlerine ekledi.

       Birleşmiş Milletler’in yedinci Genel Sekreteri olan Annan, tekrar aday olmak istediğini, “İnsanlığın barış, gelişme ve insan hakları konusundaki umutlarına karşılık vermek için BM’de yapılacak daha çok iş var” sözleriyle açıkladı. Kofi Annan, görevinin kişisel hayatını zora soktuğunu, fakat Birleşmiş Milletler çalışanlarının özverili çalışmalarının kendisini etkileyerek teşvik ettiğini ifade etti.

       Kofi Annan, Birleşmiş Milletler yapısında gerçekleştirmeye çalıştığı reformlar nedeniyle takdir topluyor. Afrika ülkeleri, Kofi Annan’a destek vermelerinde Annan’ın tüm çocukların okula gidebilmesi, yoksullukla mücadele ve başta AIDS olmak üzere insanlığın başına bela olan hastalıklarla savaş gibi amaçlar gütmesinin etkili olduğunu belirtiyorlar. Kofi Annan’ın BM liderliği süresince kritik konuları gündeme getirmesi, savaş suçlarına ve mülteciler meselesine duyarlı yaklaşımı, BM’nin farklı organları arasında eşgüdüm sağlamadaki başarısı, iş dünyasıyla ve sivil toplum kuruluşlarıyla olumlu ilişkiler kurması gibi özellikleri de onu dünyanın en çok tanınan ve sevilen diplomatlarından biri yapıyor. Pek çok kişinin üzerinde uzlaştığı bir başka nokta da Annan’ın Birleşmiş Milletler’in kamu yararı gözeten bir kurum olma özelliğini korumaktaki başarısı.

       Tüm bunların yanı sıra Kofi Annan, kişisel karizması ve diplomaside estirdiği güleryüzlü hava nedeniyle de dikkatleri üzerine çekiyor. ABD’li diplomat Richard Holbrooke, Kofi Annan’a bu nedenle “diplomasinin dünyaca ünlü rock yıldızı” demiş olsa gerek.

       Elbette BM’nin başında geçen beş yıldan sonra Annan’ın eleştirildiği noktalar da var. Bunların başında, insan hakları ihlallerine müdahale etme politikası yatıyor. Pek çok ülke, insani müdahalenin egemenliklerine kısıtlama getirdiği fikriyle bu politikaya karşı çıkıyor.

       

İSKANDİNAV ÜLKELERİNDEN DESTEK

       Finlandiya, İsveç, Norveç, Danimarka ve İzlanda hükümetleri, görev süresi yıl sonunda dolacak olan BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın bir dönem daha bu görevi yürütmesini desteklediklerini bildirdiler.

       Söz konusu ülkelerin dışişleri bakanları tarafından yapılan ortak açıklamada, Ganalı diplomat Annan’ın, BM Genel Sekreterliği’ne ikinci 5 yıllık dönem için aday olmasından memnuniyet duyulduğu kaydedildi.

       

       

Ntv

26 Mart—  Birleşmiş Milletler’in başında bulunduğu yıllar boyunca farklı tarzıyla dikkat çeken ve “diplomasinin yıldızı” ...