Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Konfeksiyonda Yunanistan ile ortak yatırım yapıyoruz

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 922
21
Konfeksiyonda Yunanistan ile ortak yatırım yapıyoruz

Ege Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Yavaşoğlu, “Yunanistan ile konfeksiyon sektöründe ortak yatırım yapacağız. 21 firmadan 30 kişiyle, 3 günl...


Yavaşoğlu, düzenlediği basın toplantısında, Yunanistan’ın giyim sanayisindeki ihracatının yüzde 75’ine sahip bulunan Selanik bölgesinin 1 milyar dolarlık ihracat kapasitesine ulaştığını söyledi.

       Romanya, Makedonya ve Bulgaristan’da fabrikalar kuran Yunan sanayicilerin giyim ve konfeksiyon sektöründe yeniden Türkiye’nin rakibi konumuna geldiklerini anlatan Yavaşoğlu, şöyle konuştu:

       “Türkiye konfeksiyon ve giyim sektöründe dünyanın beşinci, Avrupa’nın da ikinci sırasındadır. Selanik’e yapacağımız iş gezisinde sektörün ortak yatırıma girmesi konusunu görüşeceğiz. Geçen yıl yaptığımız karşılıklı gezilerde iyi anlaşmalar yapmıştık, şimdi onu sağlamlaştıracağız. Ortak yatırımlar ile hem ABD kotalarını aşacağız hem de Avrupa ülkelerine birlikte gireceğiz. Yunanistan son 4 yılda, 20 milyar doları hibe olmak üzere 40 milyar dolar dış yardım aldı.”

       Yavaşoğlu, Türkiye’de reel sektörden daha fazla vergi alınarak, daha fazla vergi toplanamayacağını ifade ederken, SSK primlerinin artmasının da kayıtdışılık ile işçi çıkartmayı getireceğini savundu. Yıl sonuna kadar SSK prim artışının ertelenmesini talep ettiklerini anlatan Yavaşoğlu, “Bizi bağlanmış kazlar gibi görüp sağıyorlar. Türkiye’nin hayat damarı, konfeksiyon ve tekstil sektörüdür. Bize engel olunulmasın, güvenilsin, bugün Türkiye’ye gelen dış krediden fazlasını bir yıl içinde getirelim” dedi.

        Fabrikalarda üretimin artması için gelecek günlerde İzmir’e yabancı uzman getirerek, fabrikalarda verimliliğin artması konusunda eğitim çalışmalarına başlayacaklarını da dile getiren Yavaşoğlu, ülke yönetiminde ve işyerlerinde yapısal değişim yapılmadığı takdirde, bir çok fabrikanın kapanacağını öne sürdü. Yavaşoğlu, finans sektöründeki sıkıntıdan dolayı yabancı yatırımcıların Türk firmalarının, “malımı zamanında yetiştiremez” korkusu ile başka ülkelere yöneldiğini belirterek,”Bu sıkıntıdan dolayı düğme, çıt-çıt, fermuar gibi temel aksesuarların ithalatında da sıkıntımız var” diye konuştu.

       EGSD Başkan Yardımcısı Nedim Örün de, İzmir’de fason imalat yapan firmaların ihracata yöneltilmesi gerektiğini belirterek, “Kendi koleksiyonumuzu, kendi markamız ile yurtdışına satarsak başarılı oluruz” dedi. Örün, Yunanistan’ın örme ve bayan giyimi konusunda başarılı ancak, erkek giyimi ve hammadde konusunda eksiği olduğunu tespit ettiklerini, geziye kumaş ve aksesuar üreticilerini götüreceklerini kaydetti.

Ntv

Ege Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Yavaşoğlu, “Yunanistan ile konfeksiyon sektöründe ortak yatırım yapacağız. 21 firmadan 30 kişiyle, 3 günl...