Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Kuraklık hububat üretimini düşürecek

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 646
10
Kuraklık hububat üretimini düşürecek

Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, kuraklık nedeniyle hububat üretiminin yüzde 15-20 oranında gerileyeceğini öngördü. Yetkin, önlemle...


Türkiye’de kişi başına yılda ortalama 250 kg buğday tüketildiğini, 1.5 milyon tonluk tohumluk ihtiyacı da dikkate alındığında buğday üretiminin 17-18 milyon tonun altına düşmesinin önemli bir risk doğuracağını anlatan Yetkin, Nisan ayının 15’ine kadar yeterli yağış alınmazsa, üretimdeki düşüşün yüzde 40-50’ye ulaşabileceğini kaydetti.

       Tarım üretimindeki azalmanın ekonomi açısından da önemli bir sorun olacağını vurgulayan Yetkin, gerekli önlemlerin alınması halinde kuraklığın zararlarının en alt seviyeye indirilebileceğini söyledi. Kuraklığın önlenmesi için ülke topraklarının boş bırakılmaması gerektiğini belirten Yetkin, şöyle devam etti:

       “IMF’nin bütün müdahalelerine karşın, enflasyonla mücadele adı altında tarım kesimine verilen destekler yük olarak görülmemeli. Tarıma destek bir zorunluluk. Tarıma desteğin çekilmesi, Türkiye için intihardır. Yoksa Türkiye kronik tarım ürünü ithalatçısı haline gelir. Türk çiftçisinden esirgenen taban fiyat yüzündün, 2 katı fiyatla Rusya, ABD ve kanada’dan buğday ithal etmek durumunda kalırız.Tarımsal üretimin devamı sağlanmalı.”

       

SU KONSEYİ KURULMALI

       Kuraklık nedeniyle alınabilecek önlemlere de değinen TZD Başkanı Yetkin, TMO’nun elinde bulunan 3.5-4 milyon ton stokun çok programlı kullanılması gerektiğini vurgularken, diğer önerilerini şöyle sıraladı: “Türkiye’deki su potansiyelinin rantabl kullanımı için acilen su konseyi kurulmalı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Devlet Su İşleri, sulama birliklerinden oluşacak komiteler, mevcut durumu değerlendirerek gerekli önlemleri belirlemeli. Çiftçiye, yazlık ekimler için daha az su isteyen ürünler önerilmeli. Çiftçinin ektiği birinci ürün çıkmadı, ikinci ürün ekildi. Bu nedenle çiftçilerin zirai kredi borçları silinmemeli, ama ödeme kolaylığı sağlanmalı.”

       İbrahim Yetkin, yağmur bombası ve yağmur duası ile ilgili sorular üzerine de, yağmur duasının çok ilkel bir davranış olduğunu, soruna çözüm getirmediğini, manevi tatmin sağladığını, sorunun çözümü için bilimsel yöntemlerin kullanılması gerektiğini söyledi.

       Yetkin, yağmur bombasının ise bilimsel bir seçenek olmasına karşın, yüksek maliyet nedeniyle yaygın olarak uygulanmasının mümkün olmadığını, çok zorunlu kalanırsa, Konya Ovası, Trakya ve Çukurova gibi önemli üretim merkezlerinde, sorunun lokal çözümü için kullanılabileceğini kaydetti. Yetkin ayrıca, sulama yatırımlarının ve verimin artırılmasının zorunlu olduğunu da vurguladı.

Ntv

Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, kuraklık nedeniyle hububat üretiminin yüzde 15-20 oranında gerileyeceğini öngördü. Yetkin, önlemle...