Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Küresel yavaşlama teknoloji ihracatçısı Asyayı zorluyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 984
219
Küresel yavaşlama teknoloji ihracatçısı Asyayı zorluyor

13 Şubat—  Elektronik sektöründeki küresel kan kaybı, teknolojiye dayanan Asya ekonomilerini zor durumda bıraktı. Uluslararası yatırım bank...


Başta ABD ekonomisi olmak üzere, küresel ekonomideki yavaşlamanın Asya ülkelerinde de büyüme hızını olumsuz etkileyeceği kaydedilen değerlendirmede, ülkelerin sahip olduğu değişik ihracat profillerinden ötürü etkilerin farklılaşabileceği öngörüldü.

       Asya kaplanları olarak da bilinen Singapur, Malezya, Güney Kore ve Tayvan’ın küresel yavaşlamanın olumsuz etkilerini en fazla hissedecek ülkeler olduğu kaydedilen değerlendirmede, ihracata dayalı ekonomilerin ciddi oranda etkileneceği belirtildi.

       

İHRACATTAKİ GERİLEMELER

       ‘Küresel büyümedeki yavaşlamanın etkileri’ adlı değerlendirmeye göre, adı geçen dört ülkenin ihracatındaki yüzde 1’lik gerilemenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılalarında yüzde 1 ila 1.5 oranında gerilemeye neden olacağı kaydedildi. Bu bağlamda, Merrill Lynch uzmanları, Endonezya, Tayland ve Filipinler’in ağırlıklı olarak iç piyasaya dayanan ekonomilerinin yavaşlamadan görece daha az etkileneceğini tahmin ediyorlar.

       Değerlendirmede, Hong Kong’un, Çin’le olan ekonomik birleşmesinin ve diğer bölge ekonomilerine göre daha küçük bir elektronik sektöre sahip olmasının etkisiyle, küresel yavaşlamadan daha az etkilenmesinin beklendiği vurgulandı.

       

ABD EKONOMİSİNİN ETKİLERİ

       Değerlendirmede ayrıca, Amerikan ekonomisinde görülen soğumanın etkisiyle, elektronik ithalatındaki düşüşün, özellikle Güney Kore, Malezya ve Filipinler’in ihracat oranlarını düşürmesinin beklendiği kaydedildi. Adı geçen ülkelerin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 60 ila yüzde 80’inin teknoloji ürünlerine dayandığı belirtiliyor.

       

BÜYÜME ORANLARI POZİTİF KALACAK

       Öte yandan, uzmanlar, küresel ekonomideki yavaşlama ve teknoloji sektöründeki talep düşüşüne rağmen, bölge ülkelerinin 2001’deki ekonomik büyüme oranlarının pozitif yönde kalacağı konusunda fikir birliği içindeler. Bölge ülkelerinin, para politikalarında yapacağı değişiklikler ve faiz oranlarındaki düşüşlerle ekonomilerindeki canlanmayı sağlanabileceği belirtiliyor.

       Amerikan Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürmesinin ardından, pek çok Asya ülkesi de faiz oranlarında kesintiye gitti. son olarak Singapur Merkez Bankası, uyguladığı sıkı para politikasından vazgeçtiğini açıkladı.

Ntv

13 Şubat—  Elektronik sektöründeki küresel kan kaybı, teknolojiye dayanan Asya ekonomilerini zor durumda bıraktı. Uluslararası yatırım bank...