Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Kutan, af için iktidarla uzlaştı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 121
27
Kutan, af için iktidarla uzlaştı

Fazilet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, düşünce suçlarının ortadan kaldırılması ve parti kapatılmasının zorlaştırılması konusunda hükümet partileri...


FP lideri, cumhurbaşkanının görev süresinin 5+5’le sınırlandırılması yönünde de bir mutabakat sağladıklarını açıkladı. Kutan, basın yayın yoluyla işlenen suçlarla ilgili düzenlemenin 14 Ocak’tan önce yapılarak, Necmettin Erbakan’ın hapse girmesinin önleneceğini de söyledi. Kutan, Adalet Bakanlığı’nın bu yönde çalışmalarının olduğunun, hükümet partilerince kendilerine söylendiğini belirtti.

       

“HÜKÜMETLE ANLAŞMA YOK”

       Bu arada FP Genel Başkan Yardımcısı Veysel Candan, hükümetin getireceği eşitlik ilkesine uygun ve adaletli bir af yasa tasarısına destek verebileceklerini ifade ederek, “hükümetle anlaşma diye bir şey yok. Hükümet kendi içinde zaten anlaşmış değil” dedi.

       Candan, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, partisinin bir yılı aşkın bir süredir af konusunu gündemde tutmaya çalıştığını belirterek, hükümetin bu yönde yapacağı “mantıklı girişimlere” destek verebileceğini bildirdi.

       Eşitlik ilkesine uygun ve adaletli bir tasarının yasalaşması için FP’nin de gayret sarf edeceğini anlatan Candan, Siyasi Partiler Yasası’nda değişiklik yapılarak özellikle partilerin kapatılmasını zorlaştıracak hükümler getirilmesi gerektiğini ifade etti.

       

DÜŞÜNCEYİ İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

       Düşünce ve düşünceyi ifade etme özgürlüğünü kısıtlayıcı yasal engellerin kaldırılması, fikir suçlarının da af kapsamında yer alması gerektiğini anlatan Candan, hükümet mensuplarıyla bu konuları sürekli görüştüklerini ifade ederek, “hükümetle anlaşma diye bir şey yok. Hükümet kendi içinde zaten anlaşmış değil” dedi.

       Hükümet üyeleriyle yaptıkları görüşmelerde, affın çıkarılması bağlamında görüş birlikteliği içinde olduklarını kaydeden Candan, ancak konunun detaylarının görüşülmediğini öne sürerek, hükümetin getireceği yasa teklifi beklediklerini dile getirdi.

       Candan, “biz konuya Erbakan meselesi olarak bakmıyoruz. Af konusu çok tartışıldı. İnsanlar beklenti içine sokuldu. adil bir affın biran önce çıkarılması gerekiyor” diye konuştu.

       

Ntv

Fazilet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, düşünce suçlarının ortadan kaldırılması ve parti kapatılmasının zorlaştırılması konusunda hükümet partileri...