Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Kutan: Programda insan unsuru yok

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 42
2
Kutan: Programda insan unsuru yok

27 Mart—  Kutan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, çıktıkları yurt gezilerinde her kesimin dertli ve isyan halinde olduğunu ...


Bir gecede yapılan yüzde 40-50’lik kur ayarlamasıyla halkın daha da fakirleştiğini, yapılanın fiilen devalüasyon olduğunu kaydeden Kutan, “halkın durumundan haberdar olmadıkları gibi umurlarında da olmayan hükümet ortaklarının büyük bir pişkinlikle milletten destek ve sabır istemeye devam ettiklerini” söyledi.

       Kutan, Emek Platformu temsilcileriyle dün bir toplantı yaptıklarını da hatırlatarak, bu toplantıda temsilcilerin kendilerine, “bundan önce IMF güdümünde uygulanan 17 ekonomik istikrar programına bazen gönüllü, bazen zorunlu olarak destek verdiklerini, ancak bütün bunların sonucunda halkın yüzde 90’unun yoksulluk ve açlık sınırına geldiğini, adı Ulusal Kurtuluş Savaşı Programı olan 18’inci programdan da hiçbir umutları olmadığını bu nedenle de bu programa destek vermelerinin sözkonusu olmadığını” söylediklerini aktardı.

       

İFLAS EDEN PROGRAM

       Recai Kutan, “üç ortaklı hükümetin son ekonomik programının da iflas ettiğini, yeni bir program için IMF ve Dünya Bankasının tavsiyeleri doğrultusunda ABD’den Kemal Derviş’in ithal edildiğini” savundu.

       Devlet Bakanı Derviş’in, düzenlediği iki basın toplantısıyla hazırlamakta oldukları programın ana hedeflerini açıkladığını belirten Kutan, “peki ne var bu yeni programda, derde deva neler söylüyorlar? Bize sorarsanız hiçbir şey. Bu yeni programda ve bundan evvelki programlarda da insan yok, işçi yok, memur yok, esnaf yok, tüccar yok, sanayici yok, emekli yok, çiftçi yok. Bu programın söylediği bize göre kocaman bir hiçtir” diye konuştu.

       

“ZAMLAR SAĞNAK GİBİ”

       FP lideri Recai Kutan, FP’nin tepesinde habire “Demokles’in kılıcının sallandırıldığını” ifade ederek, iktidara, “niye korkuyorsunuz FP’den? Bu parti, 28 Şubat’ta bir sürü oyunların, ahlaki olmayan, hukuki olmayan oyunların ardından size, sıkıntıları büyük ölçüde azaltılmış bir Türkiye teslim etmedi mi?” diye sordu.

       Kutan, ulusal ekonomik programı ve mali kaynak arayışı için ABD’ye giden ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş’i eleştirdi.

       Derviş’in, ABD’deki finans kaynaklarının kapısında “adeta dilendiğini” söyleyen Kutan, hükümetin milleti oyaladığını, zamların sağanak yağmur gibi geldiğini kaydetti. İktidarın, ekonomik programa ilişkin “Kurtuluş Savaşı” benzetmesinde bulunduğunu anımsatan Kutan, “sizin o muhteşem mücadeleden söz etmeye hakkınız yok. Çünkü siz milletle savaşıyorsunuz. Siz kim, Kurtuluş Savaşı’nı ağzınıza almak kim” dedi.

       

KEMAL DERVİŞ’E ELEŞTİRİ

       Bakan Derviş’in hükümet içindeki pozisyonun da iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden FP lideri Kutan, Derviş’in “fiili başbakan” olduğunu öne sürdü. Hükümet içinde de Derviş’e karşı tepkilerin geliştiğine ilişkin haberlerin basına yansıdığını anımsatan Kutan, bu bakanların ve hükümet mensubu partilerin milletvekillerinin, Derviş’in “süper bakan” diye getirilmesini içlerine sindiremedeklerini söyledi.

       Programa siyasi ve millet desteğinin bulunmadığını savunan Recai Kutan, arkasında millet desteği bulunmayan bir programı, “Kurtuluş Savaşı” diye nitelendirilemeyeceğini kaydetti. Son günlerde, piyasalarda “31 Mart Sendorumu”nun beklendiğini anlatan Recai Kutan, bu sendorumun “deprem etkisi yaratacağını” öne sürdü. Hükümetin, çok kısa bir sürede yıkılıp gideceğini iddia eden Genel Başkan Kutan, milletin seçim istediğini ileri sürdü.

       

TEMİZ SİYASET TALEBİ

        Kutan, FP hakkındaki kapatma davasına da değindi. FP’nin yepyeni bir parti olduğunu, 1999 seçimlerinde “bütün ağır şartlara ve baskılara rağmen milletin oyunu aldığını ifade eden Kutan, şöyle konuştu: “Bugün anamuhalefet olarak milletin huzurundadır, hizmetindedir. Bu parti, şaibelerden, yolsuzluklardan, hırsızlıklardan uzak bir partidir. Milletin değerlerine sahip çıkan ve bunu her zaman dile getiren tek partidir. Bir tek temel talebi vardır FP’nin. Milletle, geleceğe doğru giden temiz bir siyaset...

       Türkiye’nin ihtiyacı olan da budur. Ülkenin gerçek anlamda muhtaç olduğu bu partinin tepesinde habire Demokles’in kılıcı sallandırılıyor. İktidara soruyoruz, niye korkuyorsunuz FP’den? Bu parti, 28 Şubat’ta bir sürü oyunların, ahlaki olmayan, hukuki olmayan oyunların ardından size, sıkıntılardan büyük ölçüde azaltılmış bir Türkiye teslim etmedi mi? Ama siz bunun ardından muhalefeti baskı altına aldınız. Sessiz milyonlara her türlü baskıyı uyguladınız.”

       

“FP KAPATILMAYACAK”

       FP’nin kapatılmayacağını savunan Recai Kutan, kimsenin milletle bütünleşmiş bir siyasi hareketi ortadan kaldırmaya gücünün yetmeyeceğini söyledi.

       Milletin, kendisini soyan, talana, vurguna gözyuman partileri, yapılacak bir seçimle “tarihin çöplüğüne” atacağını ifade eden Kutan, koalisyon ortağı partilere, “ Millet karar verdi. Çekip gideceksiniz. Bugün olmazsa, yarın. Ama millet çok yakında sizden kurtulacaktır” diye seslendi.

       

Ntv

27 Mart—  Kutan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, çıktıkları yurt gezilerinde her kesimin dertli ve isyan halinde olduğunu ...