Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Kutan: Susurlukun derinine inilmeli

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 171
4
Kutan: Susurlukun derinine inilmeli

FP Genel Başkanı Recai Kutan, 4 yıldan bu yana devam eden ve dün mahkemede karara bağlanan “Susurluk Davasını”, “dağ fare doğurdu�...


HADEP Silopi İlçe Başkanı Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz’den de 25 Ocak’tan bu yana haber alınamadığını anımsatan Kutan, iki kişinin bu tarihte Silopi ilçe Jandarma Komutanlığı’na geldiklerini, bunun resmi makamlarca da ortaya konulduğunu bildirdi. Kutan, “deniliyor ki, saat 14.00’de geldiler, saat 14.30’da ayrıldılar... Ondan sonra da bu iki kişiden haber alınamamış. İktidar ve yargıya çok önemli görevler düşmektedir. Devletin ilk görevi, yaşam hakkını emniyet altına almaktır” dedi.

       

SUSURLUK SKANDALI

        Türkiye’de bazı olayların üzerine derinlemesine gidilmediğini, Susurluk konusunun da bunlardan biri olduğunu ifade eden Kutan, şöyle konuştu:

       “Halkımız ve onu temsil eden millet soruyor? Susurluk skandalında işin derinliğine niçin inilmedi? Bu skandalın siyasetçiyle mafya ayağına niçin ulaşılmadı, bunlar için ne yapıldı? Bunlar ile yetinilecek, sadece 3-5 bürokratı cezalandıracak ve ondan sonra, ülke bakımından çok önemli olan bu olayın üstünü örteceksiniz. “

       Kutan, FP Nevşehir Milletvekili Mehmet Elkatmış başkanlığındaki Susurluk Araştırma Komisyonu’nun bu konuyu enine boyuna, en derinine inerek incelediğini ve birçok teklifte bulunduğunu söyledi.

       Bu olayın üzerinden yıllar geçtiğini anımsatan Kutan, “dağ fare doğurdu diyorlar ya... Üç beş bürokratın cezalandırılması ile yetinildi. Ancak bunun ciddi bir şekilde takip edilmesinde yarar var” dedi.

       

YOLSUZLUKLAR

       Yolsuzluk, talan ve vurgunların ülke gündemini meşgul ettiğini anlatan Kutan, hükümetin ekonomik istikrar programını eleştirdi. Hükümetin, enflasyonla kaba ve hoyratça mücadele ettiğini savunan Kutan, “vatandaşın boğazını sıkarsanız, (yemeyeceksin, içmeyeceksin) derseniz, elbette enflasyon kağıt üzerinde düşer” diye konuştu.

       Kutan, Başbakan Bülent Ecevit’in geçen hafta üreten (reel) sektör ve mali sektöre dönük yaptığı toplantıyı “şov” diye nitelendirerek, toplantıya katılan sektörlerin temsilcilerinin ekonominin gidişatı karşısında “isyan çığlıkları” ifade ettiklerini söyledi.

       “FP DAVASI EKONOMİYİ ETKİLİYOR”

       FP hakkındaki kapatma davasıyla ilgili olarak ek iddianame verilmesinin bile ekonomiyi ve özellikle borsayı etkilediğini kaydeden Kutan, ülkedeki ekonomik yapının bıçak sırtında olduğunu savundu.

       Türk dış politikasını da eleştiren Kutan, İsrail’deki seçimleri Şaron’un kazandığını anımsatarak, Şaron’un Sabra ve Şatilla kamplarındaki katliamlarıyla anıldığını kaydetti. Şaron’un gelmesiyle İsrail ve özellikle Ortadoğu’daki hassas dengelerin değişebileceğinden söz edildiğini kaydeden Kutan, Dışişleri Bakanlığı’nın, bölgedeki gelişmeleri yakında takip etmek zorunda olduğunu sözlerine ekledi.

       

Ntv

FP Genel Başkanı Recai Kutan, 4 yıldan bu yana devam eden ve dün mahkemede karara bağlanan “Susurluk Davasını”, “dağ fare doğurdu�...