Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Kuzey İrlandada Orange yürüyüşü sakin geçti

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 982
216
Kuzey İrlandada Orange yürüyüşü sakin geçti

8 Temmuz —  Kuzey İrlanda, barış sürecinin devamını belirleyecek tansiyonu yüksek bir gün yaşadı. Protestanların geleneksel yürüyüşlerini g...


Protestanların, Katoliklere karşı yüzyıllar önce kazandıkları zaferi anmak için Portadown’da yaptıkları yürüyüş her sene olduğu gibi bu sene de Ada’da tansiyonun yükselmesine neden oldu. Orange Hall’dan yola çıkan Protestanlar, kilisede pazar ayinine katıldıktan sonra, Katoliklerin yaşadığı bölgeye doğru yola çıktı. Garvagy Yolu’ndan geçmek isteyen Orange üyeleri güvenlik barikatına takıldı. Burada yetkilileri sözlü olarak protesto eden Protestanlar, dönüş yolunda geleneksel güzergahlarından geçmek istedi. Ancak çoğunluğunu Katoliklerin oluşturduğu Garvagy sakinleri ve İngiliz askerleri buna izin vermemesi üzerine Portadown kasabasında başlayan yürüyüş, Drumcree Köprüsü’nde hazırlanan engellerin önünde noktaladı.

İngiliz ordusu sıkı güvenlik önlemleri aldı

       

       Güvenlik birimleri, yaklaşık 2 bin Orange tarikatı üyesinin pazar ayinine katıldığı Drumcree Kilisesi’ne giden güzergahta bulunan Drumcree Köprüsü üzerine büyük çelik ve beton duvarlar ördü. Köprü çevresindeki alternatif geçişlerin de dikenli teller, içi su dolu hendekler ve benzeri engellerle kapatıldığı ve tampon bölge oluşturulduğu bildirildi. 600’ü özel paraşütçü birliğinden olmak üzere 2 bin 200 İngiliz askeri Drumcree Köprüsü’nde görevlendirildi.

       

BARIŞ SÜRECİ İÇİN ÖNEMLİ SINAV

       Ülkenin ilk Başbakanı David Trimble’ın, İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu’nun (IRA) silahlarını iade etmemesi nedeniyle geçen hafta istifasını vermesi, barış sürecini zaten tehlikeye atmıştı. Bu gelişmenin ardından Kuzey İrlanda’da Protestanlar’ın en büyük temsilcisi olan Orange tarikatının bugünkü yürüyüşü daha önemli bir boyut kazandı.

       Protestanların Katolik mahellerinden geçtiği bu yürüyüşler her sene tartışmalara ve şiddetli çatışmalara neden oluyor. Bu yüzden Protestanların yürüyüşü dört yıl önce yasaklanmıştı. Ancak Protestanlar, yüzyıllar önce Katoliklere karşı kazandıkları zaferi kutladıkları bu yürüyüşlerden asla vazgeçmiyor. Katolikler ise o yüzyıllar önce yapılan savaşların artık bir öneminin kalmadığını ve bu kutlamaların barış sürecine zarar verdiğini düşünüyor.

       

Ntv

8 Temmuz —  Kuzey İrlanda, barış sürecinin devamını belirleyecek tansiyonu yüksek bir gün yaşadı. Protestanların geleneksel yürüyüşlerini g...