Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Laz milletvekili böyle olur

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 922
42
Laz milletvekili böyle olur

27 Mart —  Sohbeti ve espriyi daha çok seven bazı milletvekilleri, esprili yaşamı bir felsefe haline getirmiş. Kimini beğenirsiniz, kimini ...


ANAP Rize Milletvekili Ahmet Kabil, genel başkanı Mesut Yılmaz’a son derece bağlı ve onun güvenini çok kazanmış bir milletvekili. Hangi komisyonda boşluk varsa Kabil oraya kaydırılır, kimsenin üstlenmediği görevler Kabil’e verilir. Meclis’in en devamlı milletvekili de Kabil’dir.

       Meclis, şu sıra devam sorunu yaşıyor ya, aslında ANAP bu sorunla yıllardır birlikte yaşıyor. Hem de bütün önlemlere karşın. Alınan önlemlerin ön basiti devam çizelgesidir. Çizelge kimin devamlı, kimin devamsız olduğu ortaya çıkar. Liste Yılmaz’ın önüne gider.

       Ama gelin görün ki bu devam çizelgesi zaman zaman sürprizlere de konu oluyor. Çünkü, çizelgeyi tutan bir Laz milletvekili; Ahmet Kabil. Ne mi var bundu? Bakın anlatalım.

       Önce geçen dönemden bir olay.

       Dönemin Denizli Milletvekili Hasan Korkmazcan ANAP’ın TBMM Başkanvekili olarak da görev yapıyor. Buna rağmen listelerde, devamsız milletvekilleri arasında yer alır. Bir keresinde Yılmaz, bu durumu çıtlatır. Korkmazcan, “Nasıl olur, bu işte yanlışlık var. Benim devam etmediğim oturum yok ki?” dedi. Yılmaz, bunun üzerine listeyi gösterir. Korkmazcan, basar kahkahayı:

       “Mesut Bey, ben bütün bu oturumlarda Meclis’i yönetiyordum” deyince Yılmaz’da uzun bir kahkaha bastı.

       Korkmazcan, bu olaydan biraz sonra Kabil ile karşılaştı, “Senin listene göre ben devam etmiyormuşum” dedi. Kabil, “Ben görmediğimi yazarım, arkadaş” dedi. Korkmazcan, “Yahu sayın Kabil, kafanı kaldırıp ara sıra da tam karşına, biraz yukarıya baksan, benim orada oturduğumu görürsün” deyince, Kabil yaptığı hatayı anladı ve Korkmazcan’dan özür diledi.

       Geçen dönem meydana gelmiş bu olayı neden şimdi yazdığıma gelince; onu da açıklayalım.

       Kabil geçtiğimiz haftalarda da ANAP Hatay Milletvekili ve Meclis Katip üyesi Levent Mıstıkoğlu’nu da devamsızlar arasına koydu. Mıstıkoğlu, durumu öğrenince hayret eti. Hangi oturumlara katılmadığını öğrenmek için listeleri inceledi. Tümünde de katip üye olarak başkanlık divanında yerini almıştı. Kabil, bir kez daha karşısında oturan arkadaşını görmemişti.

       Tabi onunu bu dalgınlığı ikince kez meydana gelince, ANAP kulisinde son günlerde en çok konuşulan esprisi de doğmuş oldu.

       

       

Enginkurt krizi iyi öğrendi

       Şekerlemelerimize en çok konu olan siyasilerden biri MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt. Şubat krizinden sonra ekonomiyi çok iyi öğrendiğini aktarmıştık. Hanımının dolar günü nedeniyle, krizden hemen önce gerekli döviz stokunu yapmıştı. Krizden hemen sonra da bankadan gelen, “Ya borcunuzu kapatın,ya da faizi yükselecek” telefonu üzerine, bir arkadaşına gidip TL cinsinden borçlanıp banka borcunu kapatmıştı. Tam kriz dönemi yönetimi. Üstelik Enginyurt, kriz yönetimini oldukça ilerletti. Seçmenlerini yemeklerini de bedavaya getirmeye başladı.

       Hac’a giden MHP Grup Başkanvekili İsmail Köse, dönüşünde, MHP milletvekillerine Meclis’de bir akşam yemeği verdi. Enginyurt da yemeğe katıldı. Ama tek başına değil, o gün kendisini ziyaret etmiş olan tüm seçmenlerini de Meclis’te akşam yemeğine davet etmişti. Onları da yanına almadan geldi. Bir arkadaşımız işi gücü bıraktı gelen seçmenleri saydı; tam 20 kişiydiler. Yani, Enginyurt, bu yemekten de kriz yönetimine oldukça uygun bir şekilde, bir kez daha kazançlı çıkmış oldu.

       

       

Güneş’in oğlunun hayreti

       Şekerlemelere sık sık konu olan bir başka isim de ANAP Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Güneş. Güneş, Urfa’nın en zengin isimlerinden biri. Oturduğu ev yüzlerce metrekare büyüklüğünde. Ankara’daki evi de böyle. Son derece geniş.

       Geçtiğimiz günlerde, küçük oğlu, Meclis’e gitmek isteyince annesi, Mehmet Bey’le birlikte “Meclis’i görsün” diye gönderdi. Güney’in küçük oğlu, Meclis’i gezdi, babasının buradaki odasında oturdu, genel kurulda izleyiciler bölümünden çalışmaları izledi.

       Akşame ve döndü. Annesi, “Oğlum babanın yerini nasıl buldun?” diye sordu. Oğul Güneş, “Anne, doğrusu sana söyleyeyim; ama babama deme. Babamı, bizim tuvaletten daha küçük bir yere tıkıştırmışlar, orada oturuyor. Babamı çok acıdım. Gelsin evde çalışsın” dedi.

Ntv

27 Mart —  Sohbeti ve espriyi daha çok seven bazı milletvekilleri, esprili yaşamı bir felsefe haline getirmiş. Kimini beğenirsiniz, kimini ...