Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

LES başvuruları başladı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 763
111
LES başvuruları başladı

2000-Aralık dönemi Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na (LES) başvurular başladı. Başvurular, 13 Ekim Cuma gününe kadar sürecek....


- 2547 sayılı Kanun’un 418 sayılı KHK ile değişik 33. maddesi uyarınca araştırma görevlisi kadrolarına atanmak suretiyle yükseköğretim kurumlarınca yurtdışına lisansüstü öğrenimi görmek için gitmek isteyen adaylar,

       - 1416 sayılı Kanun ve 492 sayılı KHK’ye dayanarak, yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı, kamu kurum ve kuruluşlarının uzman personel ihtiyacının karşılanması amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nca resmi-burslu statüde yurtdışına lisansüstü öğrenimi görmek amacıyla gitmek isteyen adaylar.

       

BAŞVURULAR

       Başvurular, üniversitelere yapılacak. Adaylar, önce 2 milyon liraya 2000-LES Aralık Dönemi Kılavuzu, başvurma belgesi, sınav ücreti banka belgesi ve soru örneklerini içeren kitapçığı alacaklar. Kurallara uygun olarak doldurulan başvurma belgesi, 20 milyon lira sınav ücretinin bankaya yatırıldığını gösteren ÖSYM kuponuyla yine üniversitelere teslim edilecek.

        Bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar kendi üniversitelerinden, mezun adaylar da istedikleri üniversiteden başvurma evrakını alacaklar. Mezun olmayan adaylar başvurma belgelerini kendi üniversitelerine, mezun adaylar da istedikleri üniversiteye onaylatarak, teslim edecekler. Açıköğretim programları öğrencileri, onayı, bağlı bulundukları bürolara yaptırabilecekler.

       

SINAV

       Sınav, 3 Aralık 2000 tarihinde, üniversite rektörlüklerinin bulunduğu Adana, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İçel, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Muğla, Niğde, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van ve Zonguldak ile Lefkoşa’da yapılacak.

        Adayların LES’ten, başvurduğu lisansüstü programının puan türünde en az 45 puan alması koşulu bulunuyor. Üniversiteler, araştırma görevlilerinin atamalarında diğer değerlendirme ölçütlerinin yanı sıra LES sonuçlarını da kullanacaklar.

       

Ntv

2000-Aralık dönemi Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na (LES) başvurular başladı. Başvurular, 13 Ekim Cuma gününe kadar sürecek....