Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Limonun faydaları saymakla bitmiyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 515
178
Limonun faydaları saymakla bitmiyor

Bir çoğumuz için ekşi tadı ile bilinen limon aslında tam anlamıyla bir şifa deposu...


Ateşi ve tansiyonu düşürür.Kanı temizler.Susuzluğu giderir.Kalbi kuvvetlendirir.Damar sertliği ve romatizmada faydalıdır.Gribin çabuk atlatılmasını sağlar.Mide,bağırsak ve idrar yollarındaki mikropları öldürür.Gıda zehirlenmesini önler.İdrar söktürür.Böbrek ve mesane kum ve taşlarının düşürülmesine yardımcı olur.Yüzdeki sivilceleri geçirir.Cildin güzelleşmesini sağlar.Karaciğer hastalıklarında faydalıdır.Dişleri beyazlatır ve diş etlerini kuvvetlendirir.Nezlede şikayetleri geçirir.Skorbüt hastalığında faydalıdır. Boğaz ve bademcik iltihaplarının giderir.İshali keser.Kansızlığı önler. Fazla aybaşı kanamasını önler.Nasırları söker.Mide ağrılarını dindirir.Baş ağrılarını ve vücut ağrılarını keser.Yüz çillerinde faydalıdır

Dolaşım sorunlarına limon suyu eğer dolaşım sorunlarından yakınıyorsanız limon günlük beslenmenizde yer almalı.Her gün yarım limon suyunu ılık suya ekleyip balla tatlandırın.

Yorgunluğa karşı limonata

Spor yapanlar için bir bardak ılık suya ilave edilmiş birkaç damla limon suyu hem susuzluğu gideriyor hem de terleme ile kaybedilen mineralleri geri kazandırıyor. Özellikle bal ya da şeker eklenmiş limonata, ani enerji verici etkisiyle spor sonrası için ideal.

Strese karşı limon yaprağı

Limonun rahatlatıcı etkisi var.Birkaç taze limon yaprağını 2 bardak suda haşlayıp süzün. Bal ilave edip ılık olarak günde birkaç çay bardağı için.Stresten uzak durmak için limon yaprağı çayı kürünü birkaç hafta devam ettirin.
İştahsız çocuklara birkaç damla limon suyu
Çocuğunuz iştahsız ise yemeklerden önce birkaç damla limon suyu içirin.Bu mideyi etkileyip iştahını artıracaktır.

Hazımsızlığa limon çayı

1 limonu dilimleyin ve üzerini örtecek kadar su ekleyip kaynatın. Süzüp ılık olarak için. Ya da sıcak suya birkaç damla limon suyu damlatıp 1 çay kaşığı şeker ile tatlandırın ve 1 hafta boyunca her gün 1-2 bardak sıcak olarak için.

Mide bulantısına

Mide bulantısından şikayetçiyseniz 3-4 limonu dilimleyip çaydanlığa alın.Üzerine 1 litre su ilave edip kaynatın.Süzüp sıcak olarak için

LİMON, İLAÇ GİBİDİR

Limon ilaç gibidir ve faydası sayılamayacak kadar çoktur.

Bunlardan bazıları:

ağız kokusunu giderir,

kalp çarpıntısını teskin eder,

balgam yaptırmaz,

karaciğerdeki harareti söndürür,

safrayı söktürür,

basur hastalığına iyi gelir,

iştahı arttırır, ağrı ve sızıyı dağıtır,

mide bulantısını önler,

cilde sürülünce güzelleştirir,

kusmaları keser,

yüzdeki çillere faydalıdır,

hazmı kolaylaştırır,

parlatıcı ve temizleyicidir,

şişkinliği giderir,

mürekkep lekesini çıkarır,

mideyi kuvvetlendirir,

kabuğu güvelenmeye engel olur,

Susuzluğu teskin eder,

kabuğu yakılınca odayı temizler.


İşte limonun saymakla bitmeyen faydaları

Limon kabukları cilt kanserine karşı bir kalkan oluşturuyor. Cildi güzelleştirip, sinirleri yatıştırıyor.İşte şifa deposu limon hakkında hiç bilmedikleriniz.
 
Kalpten kansere hastalıkların önleyicisi limon...

Prof. Mehmet Öz limon kabuklarının cilt kanserine karşı bir kalkan oluşturduğunu, cildi güzelleştirip, sinirleri yatıştırdığını açıkladı.

Kavurucu yaz sıcaklarından ruhumuz da bedenimiz de nasibini alıyor.Tek derdimiz biraz serinlemek de olsa,cilt korumasına olabildiğince çok dikkat etmeliyiz.Cilt bakımı için ucuz ve kolay yol sunan Prof.Mehmet Öz,limon kabuğunun yabana atılmayacak faydalarını anlattı.

TÜMÖR GELİŞİMİNİ ENGELLİYOR

Limonun tadı güzeldir, serinletici etkisi vardır,C vitamini deposudur.Salatanıza katabilir,limonata içebilir veya yiyebilirsiniz.Kabuklarını kullanmak ise size bambaşka faydalar sağlayabilir.Yapılan bir araştırma ile limon kabuklarında bulunan dlimonene aadlı maddenin çok güçlü bir cilt dostu olduğu belirlendi.D-limonene,narenciye yağında bulunan ve tümör gelişimini engelleyerek cilt kanseri riskini önemli ölçüde düşüren bir bileşkendir.

D-LİMONENE ETKİSİ

11.00-16.00 saatleri arasında güneş ışınlarından kaçınmanız gerektiğini zaten biliyorsunuz.Limon ve diğer turunçgillerden maksimum faydayı sağlamak için basit bir yöntem var:Ya gölgede tüketmeye çalışın ya da yerken hızlı davranın.Güneş ışınları etkisiyle elinizde tuttuğunuz parça limonun içindeki C vitamini 30 saniye gibi kısa bir sürede okside olur.

RİSKİ DÜŞÜREBİLİRSİNİZ

Sadece Amerika’da yılda 200.000 den fazla insan cilt kanserine yakalanıyor. Bu sorun son yıllarda ülkemizde de çok artış göstermeye başladı.Cilt kanseri güneşin parladığı her yerde kendini gösterebilir.Yüzünüzde, kulaklarınızda, ellerinizde ve dudaklarınızda oluşabilir.D-Limonene sayesinde bu riski çok düşürmek elinizde.

YEMEKLERE KATIN

Limon kabuklarına geri dönüyoruz.Kabukları çayınıza katarak hem lezzet hem de güçlü bir cilt bakımına kavuşabilirsiniz.Makarna sosuna limon kabuğu rendesi eklemek iyi bir alternatif.Rendelediğiniz kabukları salatanıza,yaptığınız keklere ve kurabiyelere de katabilirsiniz.

KALBİ RAHATLATIYOR

Limon kabuğu aynı zamanda sinir sisteminize olumlu etki yapar,bakterileri öldürür ve kalbi rahatlatır.Yapılan bir çalışmada, kadınların yumurtalık kanseri riskini de düşürdüğü ortaya konan limon kabuklarının bu özelliği de içeriğinde bulunan polifenollerden kaynaklanmaktadır.

KARACİĞERE YARARLI

Son olarak cildimize yaptığı maksimum faydaları dışında limon kabukları,özellikle alkol alanlar için olmazsa olmazlardandır.Karaciğer ve safra kesesine yararlıdır,mide asiditesini giderir ve balgam söktürücü etkisi vardır.Yenilebilir cilt bakımına limon kabukları ile başlayın.


Olay gazetesiBir çoğumuz için ekşi tadı ile bilinen limon aslında tam anlamıyla bir şifa deposu...