Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Makedon ordusu Sar Dağına ilerliyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 728
134
Makedon ordusu Sar Dağına ilerliyor

26 Mart—  Bakanlık Sözcüsü’nün verdiği bilgiye göre, Arnavut militanlar Kosova toprağına doğru kaçıyor ve Makedon ordusu ilerlediği a...


Makedon sözcü, Arnavut militanların tecavüz suçları da işlediğine iilişkin kanıtlar sağlandığını ve bunun, Hollanda-Lahey’de çalışan BM Güvenlik Konseyi kararıyla kurulmuş, eski Yugoslavya topraklarında işlenen savaş ve insanlık suçlarını yargılayan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’ne (USSM) bildirileceğini haber verdi. Ülkenin, başkent Üsküp’ten sonraki ikinci büyük kenti olan, 70 bin nüfuslu Tetovo (Kalkandelen) kentine yönelik, Arnavut militanların 11 gündür süren saldırılarında, Makedon İçişleri Bakanlığı’na göre 3 sivil öldü, 30 sivil yaralandı. 25 bin bölge sakini evini terk etmek zorunda kaldı, 10 bin sivil ise Makedonya’dan ayrıldı.

        Makedonya’da yaşayan Türklerin durumu

       

ROBERTSON SOLONA ÜSKÜP’E GELDİ

       NATO Genel Sekreteri George Robertson, Makedonya’nın başkenti Üsküp’e geldi. Robertson, Üsküp’e varışından hemen sonra basına yaptığı açıklamada, şiddeti kınayarak, Arnavut militanlarla Makedon güçlerinin karşı karşıya getiren soruna, siyasi çözüm bulunması çağrısında bulundu. NATO Genel Sekreteri Robertson, “Kimse Balkanlar’ın yeniden kan gölüne dönmesini istemiyor. NATO ve uluslararası toplum, silahları sandığa tercih edenlerle mücadeleye tam destek vermektedir” diye konuştu. Robertson, geçmişten ders çıkararak geleceği inşa etme şansının bulunduğuna dikkati çekerek, “Silahları sandığa tercih edenleri reddederek, geleceği inşa etme şansı mevcuttur” dedi.

       Avrupa Birliği’nin Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Makedonya’nın başkenti Üsküp’e geldi. Solana, Üsküp’e gelişinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Makedonyalı yetkililerin Arnavut militanlara yönelik operasyonunu memnuniyetle karşıladığını belirterek, diyalog çağrısında bulundu. Solana, “Makedon hükümeti, Arnavut militanlara doğru bir şekilde yanıt verdi, bizim de siyasi çözüm zamanının geldiğini değerlendirmemiz gerekiyor” dedi. AB temsilcisi Solana, Arnavut militanların silah ve tanklarla siyasi sonuç elde edemeyeceğini belirtti ve AB’nin, Makedonya hükümetinin ülkenin toprak bütünlüğünü koruma arzusuna destek verdiğini söyledi.

       

YÜZLERCE MÜLTECİ KOSOVA’DA

       Öte yandan, Makedonya’daki çatışmalardan kaçan yüzlerce Makedon, dağları geçerek 12 saatlik bir yürüyüşten sonra bu sabah Kosova’ya ulaştı.

       Mültecilerin çoğu, Makedonya ordusuna ait helikopterlerin sivillere de ateş açtığını belirttiler.

       

BİR POLİS ÖLDÜ

       Makedonya’daki çatışmalar sırasında aracı alev alan bir polis memuru öldü. Yetkililer “İçinde beş polisin bulunduğu minibüse otomatik silahla ateş edildiğini, diğer dört polisi de çelik yeleklerin kurtardığını” açıkladılar.

       

KFOR, 36 KİŞİYİ GÖZALTINA ALDI

       Kosova Barış Gücü KFOR’un Sözcüsü Albay Martin Tracy, Makedonya-Kosova sınırında hafta sonunda düzenlenen operasyonda, terörle bağlantılı olduklarından kuşkulanılan toplam 36 kişinin, gözaltına alındığını bildirdi. Albay Tracy, Makedonya Silahlı Kuvvetleri’ne zor anlar yaşatan Arnavut militanlarla bağlantılı olabileceğinden kuşkulanılan kişilerin, Kosova’daki BM Misyonu UNMİK polisine teslim edildiğini söyledi. KFOR Sözcüsü, NATO Genel Sekreteri George Robertson ve AB’nin Ortak Dış Politika ve Savunma Yüksek Temsilcisi Javier Solana’nın Makedonya’nın başkenti Üsküp’ü bugünkü ziyaretleriyle de KFOR’un bağlı olduğu NATO’nun, Makedonya’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğini korumayı bir kez daha teyit ettiğini vurguladı.

       

Ntv

26 Mart—  Bakanlık Sözcüsü’nün verdiği bilgiye göre, Arnavut militanlar Kosova toprağına doğru kaçıyor ve Makedon ordusu ilerlediği a...