Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Makedonyada ateşkes uzatıldı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 276
65
Makedonyada ateşkes uzatıldı

Makedonya hükümetinin, Arnavut militanlara işgal ettikleri köyleri terk etmeleri için verdiği süre dolmasına rağmen, ateşkesin süresinin uzatılacağı...
       Militanlara saldırı düzenlenmemesinin kararsızlık gibi algılanmamasını söyleyen Trajkovski, Arnavut militanları uyararak, “Kumanova yakınlarındaki çatışma bölgesinin durumunu inceliyoruz ve ateşkesin sonuç verdiğine inanıyoruz” dedi.

       Önemli sayıda köylünün evlerini terkettiğini, diğerlerinin de terketmeye hazırlandığını ifade eden Devlet Başkanı, silahlı kuvvetlerin militanlardan gelebilecek tüm provokatif hareketlere yanıt vermeye hazır olduğunu belirtti. Silahlı militanların insanlar arasında ayrılık çıkararak içsavaşa kışkırttığını ileri süren Trajkovski, Arnavut militanların ülkenin herhangi bir bölgesini bölmesine izin verilmeyeceğini kaydetti. Trajkovski, militanların kazanma şansının olmadığını, bu yüzden silahlarını bırakmaları gerektiğini bildirerek, “Bir ya da iki gün içinde yenilecekler. Ancak bu sadece askeri bir sorun değil, alınan her önlem kalıcı çözümlere neden olur. Hedef, gereksiz kan dökülmesinden kaçınmaktır” dedi.

       Arnavut gerillalara ellerindeki köyleri terketmeleri için verilen süre, bugün saat 13:00 itibarıyla dolmuştu. Makedonya Devlet Başkanı Boris Traykovski, gerillalara karşı kapsamlı bir operasyon başlatacaklarını bildirmiş ve gerillaların kontrolündeki köylerde bulunan sivillerden köylerini terketmelerini istemişti.

       Yeni ulusal birlik hükümetinin barışı kuracağını da belirten Traykovski, “Teröristlerin kazanmasına izin vermeyeceğiz. Şiddet ve demokratik olmayan güçlerin özgürce hareket etmesine, toprakları işgal edip yönetmesine izin vermeyeceğiz” diyerek, Arnavut gerillalara silah bırakmaları için bir kez daha çağrıda bulunmuştu.

       

       

Ntv

Makedonya hükümetinin, Arnavut militanlara işgal ettikleri köyleri terk etmeleri için verdiği süre dolmasına rağmen, ateşkesin süresinin uzatılacağı...