Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Manavgat Suyunda bitmeyen pazarlık

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 635
7
Manavgat Suyunda bitmeyen pazarlık

İsrail’in Türkiye’den almayı planladığı Manavgat suyu konusundaki pazarlık çalışmaları sürüyor. Ha’aretz Gazetesi, suyun maliyetinin...


İsrail, çok ciddi bir su sıkıntısı içinde olmasına ve suya acilen gereksinme duymasına karşın, Türkiye’den alacağı suyun maliyetinin. kurmayı planladığı denizsuyu arıtma tesislerinde elde edilecek suyun maliyetinden daha az ya da en azından aynı olması konusundaki ısrarını sürdürüyor.

       Türkiye’den alınacak suyun miktarı İsrail’in su gereksinmesinin ancak yüzde 2,5’unu karşılayacak ve Manavgat suyu, denizsuyu arıtma tesislerinin faaliyete geçmesinden önce İsrail’e ulaşabilecek. Arıtma tesislerinden elde edilecek suyun maliyeti konusundaki bilgiler ise yapılan teorik hesaplara dayanıyor. İsrail, su sorununun arıtma tesisleri yoluyla çözülmesini savunan lobinin alımı onaylamayacağı gerekçesiyle Manavgat Suyu’nun fiatının daha da düşürülmesi gerektiğini savunuyor.

       

HA’RETZ’İN İDDİASI

       Ha’aretz Gazetesi de bugün yayınladığı haberde, İsrail’in kıran kırana bir pazarlığa girmesinin asıl nedeninin farklı olduğunu yazdı.

       Gazeteye göre neden, “Türklerin bir an önce yatırımlarının karşılığını alabilmek için suyun fiyatını giderek düşürecekleri” yolundaki İsrail tarafının öngörüsüydü.

       Haberde özetle şöyle denildi: “Türkiye, suyun satışı yani projenin ticari başarısı konusunda hiç bir garanti olmamasına karşın, Manavgat Projesine 150 milyon dolarharcadı. Projenin ekonomik nedeni açık değil. Anlaşıldığı kadarıyla Türkiye, İsrail’i müstakbel alıcı olarak gördü, İsrail de bu izlenimi verdi.

       Ancak müstakbel alıcının anlaşmak için acelesi yok. İsrail aceleci Türklerin, yarattıkları beyaz file harcadıkları servetin biranönce karşılığını alma telaşıyla fiyatı giderek daha ve daha da indirmeye razı olacakları mantığından hareketle elinden geldiğince oyalanıyor.”

       

FİYATLAR ARASINDA YARIM CENT VAR

       Pazarlıkta gelinen son noktaya ilişkin göre, İsrail’in verdiği fiyat ile Türkiye’nin istediği fiyat arasında yarım sentlik bir fark bulunuyor.

       Ha’aretz, Türk tarafının önce suyun metreküpü için 32 sent istediğini İsrail’in ise 8-10 sent önerdiğini, Türk tarafının şu anda 15 sente razı olabileceğini yazdı.

       

ZAMAN GEÇTİKÇE MALİYET ARTIYOR

       Gazete, ancak bu taktiğin yarar getirmediğini çünkü pazarlık uzadıkça suyun taşıma maliyetinin arttığını yazdı.

       Buna göre, taşıma için alınması planlanan tanker fiyatlarının iki misli artmasıyla önce suyun metreküp taşıma fiyatı için 42.5 sent isteyen şirketler bugün 80-90 sent istiyorlar.

       Altı ay önce yapılan hesaplarda, suyun Manavgat’tan Aşkelon limanına taşınma ve boşaltılmasının maliyeti 54.5 sent idi. Ana şebekeye bağlanma ve diğer masraflarla metreküp maliyeti toplam 60-70 sente geliyordu. Bu arıtma suyun maliyeti olarak hesaplanan 65-70 sente yakındı. Şimdi ise maliyet 1 doların dahi üzerine çıkabilir.

       

TÜRK SUYU’NUN AVANTAJLARI DA VAR

       Gazete, yüksek fiyata karşın Türkiye’den su alımının yanlış nedenlerle reddedilmemesi gerektiğini vurgularken, bazılarının projeye “İsrail, Müslüman bir ülkeye bağımlı olmamalı” gerekçesiyle karşı çıktığını, oysa Türkiye’den gelecek suyun İsrail’in gereksinmesinin sadece yüzde 2.5’ini oluşturduğunu yazdı.

       Projenin açık avantajları olduğunu vurgulayan gazete, İsrail’e arıtma tesislerinden daha hızla su sağlayabileceği ve acil durumda bu sürecin daha da hızlandırılabileceğini belirtti.

       Gazete, taşıma ihalesi için 32 şirketin bilgi istediğini ancak çok azının teklif vermesinin beklendiğini belirtti.

Ntv

İsrail’in Türkiye’den almayı planladığı Manavgat suyu konusundaki pazarlık çalışmaları sürüyor. Ha’aretz Gazetesi, suyun maliyetinin...