Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Mavi Akıma Rus savunması

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 34
8
Mavi Akıma Rus savunması

Projenin Beyaz Enerji Operasyonu kapsamında incelemeye alınmasından rahatsız olan Rusya, iddialara Ankara’da yanıt verdi....


Projeyi hedef alan suçlamaların çok haksız olduğunu söyleyen Komarov, bu projenin karşılıklı basit ihtiyaçlara dayandığını söyledi ve bunu “Türkiye’nin gaza, Rusya’nın da paraya ihtiyacı var” sözleriyle dile getirdi. Bu projeyle Türkiye’nin sadece doğalgaz açısından değil, siyasi olarak da Rusya’ya bağımlı olacağı yönündeki iddiaların temelsiz olduğunu savunan Komarov, “Globalleşme çağındayız, karşılıklı bağımlılıktan bahsedilebilir. Türkiye’nin bu projeyle Rusya’ya bağımlı hale geleceği iddialarını esefle karşılıyorum” dedi. Komarov bu tür iddialara örnek olarak Türk basınında yer alan köşe yazılarından örnek verdi ve yazarlarını isim vererek eleştirdi.

       

KOMAROV: PROJEYE İNANIYORUZ

        Komarov, Gazprom olarak bu projeye kesinlikle inandıklarını bildirdi. Mavi Akım Projesiyle ilgili kaygıları anlayışla karşıladığını anlatan Komarov, Rusya’da da aynı kaygıların gündeme geldiğini belirtirken, “Kolay olmayan bir proje. Ancak asıl sınavı, teknik ve ticari açıdan geçerli olduğunu ispatladığımızda geçti” dedi.

        Mavi Akım projesinde Türkiye’deki yatırımların 10 katını Gazprom’un üstlendiğine işaret eden Komarov, Rusya cephesinde de bazı endişeler olduğunu belirterek, “Rusya’da da soruyorlar (acaba Türkiye bu gazı alabilecek mi, karşılığını ödeyebilecek mi) diye. Biz Gazprom olarak kesinlikle bu projeye inanıyoruz. Bu projenin hayata geçirileceğinden eminiz” şeklinde konuştu. Projede asıl güçlüklerin geride kaldığını ifade eden Komarov, finansman sözleşmelerinin tamamlandığını bildirdi.

       

BÜROKRASİ SORUNU

        Gazprom 1. Başkan Yardımcısı Komarov, bürokrasiden de yakındı. Rusya’daki bürokrasiye şaşarken, Türkiye’yi görünce hangisinin bu alanda daha güçlü olduğunu düşünmeye başladıklarını ifade eden Komarov, ÇED raporunun Nisan sonunda onaylanmasının ardından finansmanın yolunun açıldığını, doğalgaz sahasının da yıl sonuna kadar işletilmeye hazır hale getirileceğini anlattı.

       

BÜYÜKELÇİ LEBEDEV:ELEŞTİRİLER ASILSIZ

        Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksandr Lebedev ise Mavi Akım Projesi’nin son zamanlarda sert ve asılsız eleştirilere maruz kaldığından yakındı.

       Lebedev, Türkiye’nin Rusya’dan ihtiyacı olan gazı almasının bağımlılık olmadığını, globalleşmenin karşılıklı bağımlılık olduğunu kaydetti.

        Avrupa’nın da büyük oranda Rus gazına bağımlı olduğuna işaret eden Lebedev, Dışişleri Bakanı İsmail Cem’in yakın zamanda Rusya’da işbirliğinin geliştirilmesi yönündeki temaslarına da dikkati çekti. Karşılıklı bağımlılığın iyi bir yaklaşım olduğunu anlatan Lebedev, “Bu, ülkeleri siyah-beyaz dünyadan normal bir dünyaya taşımaktadır” diye konuştu.

       

EN İYİ FİNANSMAN ÖDÜLÜ

        Gazprom olarak, denizde 2000 metreden daha derinden geçecek boru hattıyla ilgili riskleri bildiklerini anlatan Komarov, asıl güçlüklerin geride kaldığını, gerekli olan anlaşmaların, finansmanla ilgili sözmeşmelerin bitirildiğini kaydetti.

        Mavi Akım Projesi’nin, Dünyanın önde gelen finans yayınlarından Euromoney’in “2000 yılı en iyi finansman projesi” ödülünü aldığını hatırlatan Komarov, güçlüklerin teknik düzeyde değil, bürokrasiyle ilgili olduğunu bildirdi. Proje çerçevesinde, Rusya’nın kuzeyindeki doğalgaz yataklarının geliştirilmesi için çalışıldığını kaydeden Komarov, yıl sonuna kadar bu yataklardan yıllık 100 milyar metreküp doğalgaz üretilmeye başlanacağını bildirdi.

       

DENİZ GEÇİŞİ VE KARADA YAPILANLAR

        Ana mütaahhit firma İtalyan Saipem ile Fransız ve Japon şirketlerinin 652 milyon dolar ödeme yaptıklarını belirten Komarov, Karadeniz’in sığ bölgelerinin geçişi için Samsun’a boru gönderdiklerini, gerekli tesisatın sevkinin sürdüğünü anlattı. Kuzeydeki doğalgaz yataklarından boru hattı ağına kadar olan 600 kilometrelik boru hattının tamamlandığını, gazı Karadeniz’e ulaştıracak 300 kilometrelik hattın inşaasının da sürdüğünü kaydeden Komarov, 20-24 Mayıs tarihleri arasında derin deniz geçişi için ilk parti boruların Japonya’dan geleceğini açıkladı.

       

BORULARI DÖŞEYECEK GEMİ 17 TEMMUZ’DA GELECEK

        Üç haftada sevkiyatların tamamlanacağını, sığ bölgelerde boruları döşeyecek İtalyan gemisinin 17 Temmuz’da Türkiye’ye geleceğine ve 26 Temmuz’dan itibaren boru döşemeye başlayacağını söyleyen Komarov, derin bölgede boru döşeyecek Saipem-7000 gemisinin de, 3-9 Ağustos tarihleri arasında Karadeniz’e gelmesinin planlandığını ve geminin 3 hafta içinde hazır hale getirileceğini ve Eylül ayının ilk haftasından itibaren çalışmaya başlayacağını kaydetti.

        Komarov, birinci hattın yıl sonuna kadar tamamlanacağını, 2002 yılının ilk üç ayında hazırlık çalışmalarının bitirilerek hattın hazır hale geleceğini söyledi. Komarov bu arada, Türkiye’de Mavi Akım Projesi’nin diğer doğalgaz projelerine mani olduğu yolunda iddialar bulunduğunu hatırlatırken, “bu projeyi gerçekleştirmek için 5 milyar dolarlık yatırım yaptık. Diğerlerini de bu kadar yatırım yapmaya davet ediyoruz” dedi.

       

Ntv

Projenin Beyaz Enerji Operasyonu kapsamında incelemeye alınmasından rahatsız olan Rusya, iddialara Ankara’da yanıt verdi....