Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Memur da mı açlık grevi yapsın?

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 657
33
Memur da mı açlık grevi yapsın?

Memur-sen Genel Başkanı Fatih Uğurlu, memura yapılan yüzde 5.2 zamma tepki göstererek, ‘Bu sadaka bile değil, hükümetin bizi anlaması için açlık...


Uğurlu yaptığı açıklamada, kendi yaptıkları hesaplara göre, verilen zam oranının yüzde 25.7 olması gerektiğini belirterek, son zammı “hükümetin memurlara yaptığı son zulüm” olarak nitelendirdi.

       Hükümetin bu yıl da memurunu ve az gelirlisini enflasyon karşısında boynu bükük duruma düşürdüğünü ve ezdiğini kaydeden Uğurlu, şöyle devam etti: “Şurası görülmüştür ki hükümetin ülke kaynakları rantçılara, banka batıranlara aktarılırken haberi olmamıştır.

       Kaynanalar, yeğenlere peşken çekilirken uyumuştur. Atı alan Üsküdar’ı geçtikten sonra uyanmış, kamuoyunun baskısı ve bir bakanımızın duyarlılığı sonucunda harekete geçmiştir. Ortada yüzde 300’lere varan faizler varken, ülke kaynakları özelleştirme adı altında tanıdıklara ve tek taraflı uluslararası sermayeye verilirken kimseden tık çıkmıyor.”

       

‘MEMURLARIN MAAŞ KAYBI YÜZDE 160’

       Adil bir vergilendirme ve özel bir paylaşım düzeni sağlanmadığını, hala devlet bütçesinin yüzde 55’inin memur ve işçilerden alınan vergilerden oluştuğunu belirten Uğurlu, “Memur, maaşının yüzde 32’sini devlete vergi olarak ödüyor ve hala hükümet, memur maaş zammını enflasyonun ana nedeni olarak görmekte direniyor. Konuya IMF gözlükleri ile bakmakta ısrar ediyor. Memurların 1994’den beri uğradığı maaş kaybı yüzde 160’ları bulmuştur” dedi.

       

‘BİZ DE Mİ AÇLIK GREVİ YAPALIM’

       IMF’ye verilen ek niyet mektubunda, gelecek yıl memur maaş zammı enflasyonun altında kalsa bile ek zam verilmeyeceğinin belirtildiğini savunan Uğurlu, “Bunun düşünülmesi bile anlamsız ve mantıksız.

       Bu sözü nasıl verebiliyorlar anlamıyoruz. Sokağa tepkilerimizi döktük, anlattık, ama anlamamakta direniyorlar. Hükümetin bizleri dikkate almaları için yeğen mi olalım. Bankamız mı olsun, yoksa bizler de açlık grevi mi yapalım” diye sordu. Uğurlu, memurların bayrama ve yılbaşına içleri buruk, canları sıkkın ve mağdur olarak girdiklerini söyledi.

Ntv

Memur-sen Genel Başkanı Fatih Uğurlu, memura yapılan yüzde 5.2 zamma tepki göstererek, ‘Bu sadaka bile değil, hükümetin bizi anlaması için açlık...