Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Memurlara 15 Temmuzda zamlı maaş

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 361
27
Memurlara 15 Temmuzda zamlı maaş

Maliye Bakanı Sümer Oral, memurların 15 Temmuz’da zamlı maaş alacağını söylerken, ücret dengesizliklerinin düzeltilmesi gerektiğini söyledi. Ora...


Sümer Oral, Ankara’da gazetecilere yaptığı açıklamada, memur maaşlarına yapılacak ikinci yarı yıl zammının, “bugün yarın” açıklanacağını belirtti. Konuyla ilgili Bakanlar Kurulu çıkarılması gereğine dikkati çeken Oral, zam oranının da Bakanlar Kurulunca belirleneceğini ifade etti.

       Bakanlar Kurulu’nun, uygulanan ekonomik programı da dikkate alarak bir oran belirleyeceğini kaydeden Maliye Bakanı, “Buna göre görüşülüp, değerlendirilip açıklanır. Cumartesi günü, Temmuz zammını da ihtiva eden maaş ödemesi olacak. Temmuz maaşı zamlı ödenecek” dedi. Bakan Oral, Temmuz zammının önceki zamlarda olduğu gibi katsayı artışı yoluyla gerçekleştirileceğini ve seyyanen uygulanacağını vurguladı.

       

DEPREM VERGİLERİ YILSONUNDA BİTİYOR

       Maliye Bakanı Oral, bir soru üzerine, “Deprem vergilerinin ömrü 2000 yılsonunda bitiyor” dedi. Oral, Deprem Vergisi uygulamasının kanuna gore 2000 yılı ile sınırlı olduğunu söyledi.

       Vergi tahsilat oranlarının geçmiş yıllarla karşılaştırıldığında düşük olmadığını, oranın yüzde 85 olduğunu kaydeden Oral, “Bu nedenle deprem vergisi uygulamasının süreceği beklentıleri var. Kanunun son iki maddesının birinde sürenin ne kadar oldugu yazıyor. Başka değerlendirmeye gerek yok” dedi.

       

ÜCRET DENGESİZLİĞİNDEN ŞİKAYET

       Maliye Bakanı, hükümetin Yetki Kanunu çerçevesinde maaş adaletsizliklerinin giderilmesine ilişkin yapacağı düzenlemelere ilişkin bir soruyu yanıtlarken de, günümüzde ücret skalalarının tamamen bozulduğunu söyledi. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu çıkarıldığında Maliye müfettişi olarak görev yaptığını belirten Oral, söz konusu Kanunun o dönem “eşit işe eşit ücret, tek ücret ve devlet için arzettiği öneme göre maaş” ilkelerini hayata geçirdiğini anlattı. Oral, “Mevcut denge hergün bozuluyor. Devletin mutlaka çözmesi ve bir sisteme bağlaması gerekli olay personel reformudur. Bütçede 10 katrilyon personel gideri var ama bunu adil vermiyorsan, kimseyi memnun edemezsin” dedi.

       Oral, Yetki Kanunu çerçevesinde çıkarılacak Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) bu sorunun çözümüne yardımcı olacağını belirtti ve “Bu, Meclis’in bize verdiği bir imkandır” diye konuştu.

       Maliye Bakanı, çeşitli kurullardaki yüksek maaşların hatırlatılması üzerine de, sorun ele alınırken hepsine birlikte bakılacağını, bu şekilde kurulların da ele alınacağını sözlerine ekledi.

Ntv

Maliye Bakanı Sümer Oral, memurların 15 Temmuz’da zamlı maaş alacağını söylerken, ücret dengesizliklerinin düzeltilmesi gerektiğini söyledi. Ora...