Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Metin Kaplana 4 yıl hapis cezası

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 117
25
Metin Kaplana 4 yıl hapis cezası

15 Kasım—  Kaplancıların Lideri Metin Kaplan bugün Düsseldorf Yüksek Eyalet Mahkemesi yapılan duruşmada 4 yıl hapis cezasına mahkum edildi....
       Düsseldorf Eyalet Mahkemesi, Karases olarak bilinen Cemalettin Kaplan’ın oğlu Metin Kaplan’ın, Berlin’de halifeliğini ilan ettikten sonra evinde karisi ve çocuklarının önünde, 1997 yılında öldürülen Dr. Halil İbrahim Sofu cinayeti ile ilişkisi olup olmadığını ispata çalıştı. Ceza talebinin açıklandığı duruşmada örgütün halkla ilişkilerinden sorumlu Harun Aydın serbest bırakılmış, Kaplan’ın hala aranmakta olan yardımcısı Hasan Basri Gökbulut’un ise 3 yıl hapis cezasına çarptırılması istenmişti. Harun Aydın’ın salıverilmesi ile merkezi Köln’de bulunan ve kendilerini hilafet devleti olarak adlandıran Kaplancılar Cemaati suç örgütü olarak tanınmasına engel oldu. Alman yasalarına göre, bunun için örgütün liderlerinden üçünün suç isleyip ceza alması gerekiyor.

       

KAPLANCILARDAN SESSİZ PROTESTO

       Öte yandan Kaplancılar bugün de duruşmanın yapıldığı mahkeme binası önünde protesto gösterisi düzenlediler. 150 kadar kişinin katıldığı gösteride olay çıkmadığı belirtiliyor. Anayasayı Koruma Örgütü’nün kayıtlarına göre 1984 yılında, kendini Köln Halifesi olarak adlandıran Cemalettin Kaplan tarafından kurulan örgütün 1.300 üyesi olduğu tahmin ediliyor. Cemalettin Kaplan’ın 1995’de ölümünden sonra liderliği oğlu Metin Kaplan üstlendi. Örgüt, batili yönetim sistemi ve Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı çıkarak hilafeti savunuyor.

       Metin Kaplan’ın liderliği üstlenmesinden sonra üye sayısı azalan ve bölünme tehlikesi ile karşı karşıya olan örgütün, Kaplan’ın hapis cezası almasıyla, kutsallaştırılıp güçlenmesinden korkuluyor.

       

       

Ntv

15 Kasım—  Kaplancıların Lideri Metin Kaplan bugün Düsseldorf Yüksek Eyalet Mahkemesi yapılan duruşmada 4 yıl hapis cezasına mahkum edildi....