Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Mevduat hızla krediye dönüşüyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 802
66
Mevduat hızla krediye dönüşüyor

Mevduat bankalarının açtığı kredilerin, topladıkları mevduata oranı eylül ayında yüzde 46.4’le son 14 ayın en yüksek düzeyine ulaştı....


Bankaların topladığı Türk Lirası ve yabancı para mevduatlar ile mevduat bankalarının kullandırdığı TL ve yabancı para krediler karşılaştırılarak yapılan hesaplama, ağustos ayında banka kredilerinde belirginleşen canlanmanın eylülde de sürdüğünü ortaya koydu.

       Eylül sonu itibariyle toplam 51.3 katrilyon lira mevduat toplayan söz konusu bankalar, 23.8 katrilyon liralık bölümünü kredi olarak çeşitli sektörlere aktardılar.

       Böylece mevduatın krediye dönüşüm oranı eylül sonunda yüzde 46.4 düzeyinde oluştu. Bu oran, geçen yılın temmuz ayından bu yana geçen 14 aylık dönemdeki en yüksek düzeyi ifade ediyor.

       Temmuz 1999’da yüzde 46.5 olan mevduatın krediye dönüşüm oranı, izleyen dönemde sürekli gerileyerek yıl sonunda son yılların dip noktası olan yüzde 39.8’e kadar inmişti.

       Mevduatın krediye dönüşüm oranı, 2000 yılıyla birlikte yeniden artmaya başladı. Bu yıl ocak ayı sonunda yüzde 40.4’e, şubatta yüzde 41’e, martta yüzde 41.6’ya kadar yükseldi. Nisanda aynı düzeyde kalan söz konusu oran mayısta yüzde 42.2, haziranda yüzde 44, temmuzda yüzde 43.9, ağustos ayında da yüzde 45.6 oldu.

       Böylece, mevduatın krediye dönüşüm oranında bu yılın ilk dokuz aylık döneminde 6.6 puanlık bir artış yaşandı. Bu dönemde krediler, mevduata oranla çok daha hızlı bir artış kaydetti. Anılan dönemde mevduat artışı yüzde 28.6 olurken, kredilerdeki artış yüzde 50’ye ulaştı.

       Kredi hacmindeki artış ise büyük oranda tüketici kredilerinden kaynaklandı. Tüketici kredileri ile kredi kartlarıyla kullanılan kredilerin toplamı, dokuz ayda yüzde 181 artarak 6 katrilyon 26.5 trilyon liraya ulaştı. Toplam kredi hacminde ocak-eylül dönemindeki 11.4 katrilyon liralık artışın yaklaşık 4 katrilyonu tüketici kredilerinden kaynaklandı.

       

MENKUL DEĞERLER CÜZDANI KÜÇÜLDÜ

       Hazine’nin bu yıl izlediği iç piyasalardan ödediğinden daha az borçlanması, bankaların menkul değerler cüzdanını küçülttü. Bankaların 1999 sonunda yüzde 30’a yaklaşan kredilerinin topladıkları mevduata oranı eylül sonunda yüzde 23.2’ye kadar geriledi.

Ntv

Mevduat bankalarının açtığı kredilerin, topladıkları mevduata oranı eylül ayında yüzde 46.4’le son 14 ayın en yüksek düzeyine ulaştı....