Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Mevsimsel geçiş dönemleri daha riskli

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 817
184
Mevsimsel geçiş dönemleri daha riskli

Uzmanlar, geçiş döneminde başta soğuk algınlığı olmak üzere enfeksiyonların arttığına dikkati çekerek, vücut direncini artırıcı önlemler alınmasını, öpüşmekten kaçınılmasını öneriyor.


Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barlas Aydoğan, mevsimsel geçiş döneminde, vücudun bu sürece uyum sağlamada sıkıntı yaşayabileceğine, muhtemel sağlık sorunlarının önüne geçilebilmesi için enfeksiyonlara karşı direnci artırıcı önlemlere yönelinmesinin önemine dikkati çekti.

Vücudun bu dönemlerde vitamin desteğine ihtiyaç duyduğunu ifade eden Aydoğan, ”Bunun için özellikle doğal yollarla yetiştirilmiş meyvelerin tüketilmesi önemlidir. Ayrıca, stresten uzak durmak gerekir. Çünkü stres, birçok hastalığa sebebiyet verdiği gibi özellikle de gribin tetikçisidir” dedi.

Ramazan Bayramı’nın da mevsimsel geçiş dönemine denk geldiğine dikkati çeken Aydoğan, şu uyarılarda bulundu:

”Risk grubunda olanların, bayramı kendilerine zehir etmek istemiyorlarsa grip aşısı yaptırmalarında yarar var. Grip aşısı hasta olduktan sonra iyileşmek için değil direnç kazanmak amacıyla sağlıklıyken yapılır. Vücut direncini artırıcı önlemler alınmasının yanı sıra bayramlaşmada hasta ve yakınların elinin öpülmemesi ayrıca öpüşmeden kaçınılması son derece dikkatli olunması gereken bir konudur. Bir geleneği yerine getirme kaygısıyla değil hastalık riskini düşünerek bu gibi şeylerden mümkün olduğunca uzak durulması yönünde hareket edilmelidir.”

ilgazetesi.com.trUzmanlar, geçiş döneminde başta soğuk algınlığı olmak üzere enfeksiyonların arttığına dikkati çekerek, vücut direncini artırıcı önlemler alınmasını, öpüşmekten kaçınılmasını öneriyor.