Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

MHP 312 cezalarının affına karşı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 804
90
MHP 312 cezalarının affına karşı

MHP Grup Başkanvekili İsmail Köse, “Anayasa’nın 14. maddesi değişmediği sürece, 169. maddeden, 312. maddeden mahkum olanlar af kapsamına g...


Af konusunun ya cumhurbaşkanı tarafından iade edilen yasa üzerinden ya da ceza indirimi şekliyle hazırlanan yeni bir düzenleme olarak ele alınacağını anlatan Köse, şöyle konuştu:

       “Böyle bir yasa çıkartılırken Anayasa Mahkemesi’nin iptal gerekçesi, cumhurbaşkanı’nın iptal gerekçesi dikkate alınacaktır... Böyle bir düzenleme sırasında kimin affedileceği, kimin affedilmeyeceği konusunu bilemem. (Kırcı, Erbakan, Yağmurdereli af kapsamına girsin) diye bir gayret yok. Böyle düzenlemelerde falanca girsin, filanca girmesin olmaz.”

       

ADALET BAKANLIĞI’NIN TASLAĞI

       İsmail Köse, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk’ün af ile ilgili taslak hazırladığını, bu taslağın bugün-yarın kendilerine geleceğini anlattı. Köse, yapılacak düzenleme ile ilgili olarak kesinlikle komisyon kurulmayacağını belirtti.

       MHP’li Köse, af konusunda parti olarak üç rezervlerinin bulunduğuna işaret ederek, “bunlar, terörle ilgili suçlar, mafya, çete, banka soyguncuları, hırsızlık ve ırz davaları...” dedi.

       

312. MADDEDE VE KÜRTÇE

       TCK’nın 312. maddeleriyle ilgili rezervlerinin de bulunduğunu ifade eden Köse, bu maddenin ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğüne ilişkin hükümler içerdiğini söyledi. Köse, sözlerini şöyle sürdürdü:

       “Anayasa’nın 14. maddesi değişmediği sürece 312. maddeden suçlu bulunanları af kapsamına alamazsınız. Aksi takdirde anayasal suç işlersiniz. Kürtçe eğitim nasıl yaptırırsınız? Anayasanın ilgili maddesi (eğitim dili Türkçe’dir) diyor. Aksi bir durum Anayasayı tadile girer, devletin bölünmesine gider. Anayasa’nın 125. maddesine gider. Bunun suçu idamdır.

       

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

       312. maddenin kaldırılması halinde mutlaka yerine yeni bir düzenleme konulmalıdır. Bu konu üzerinde fazla tartışılmaması gerekir. Suç işleyen bir kişiyi cezalandırırken, (devlete karşı suç işleyeni cezalandırmayalım) demek olmaz. Siz o zaman çoğunluğu değil, azınlığı korumuş olursunuz. Anayasa’nın 14. maddesi değişmediği sürece, 169. maddeden, 312. maddeden mahkum olanlar af kapsamına giremez. Bunlara af getirilse bile Anayasa Mahkemesi iptal eder.”

       

BANKA SOYANLAR

        MHP olarak banka soyanlarla ilgili bir hazırlık yaptıklarını bildiren Köse, sözlerini şöyle sürdürdü:

       “Biz banka soyulması konusunda zaman aşımı olmasını da istemiyoruz. 12 Eylül 1980 tarihinin milat olmasını ve bir komisyon kurularak bu tarihten sonra banka soyan, içini boşaltanların ihtisas mahkemesinde yargılanmasını istiyoruz. Bu konuda bir çalışmamız var. Bu çalışma sadece ekonomik ve mali suçları içermektedir.”

       

“5 ARTI 5”

        MHP Grup Başkanvekili Köse, Cumhurbaşkanının 5 yıllığına seçilmesini ve aynı kişinin ikinci kez seçilebilmesini öngören ve “5 artı 5” şeklinde adlandırılan anayasa değişikliği konusunu basından okuduğunu, kendisinin yapılan hazırlıktan bir bilgisi olmadığını söyledi.

       Böyle bir düzenlemenin “intikam kanunu” şeklinde nitelenmemesi gerektiğini de ifade eden Köse, kendisinin anayasa değişikliklerinin bir paket halinde ele alınmasının daha yararlı olacağını düşündüğünü bildirdi.

       

ADLİ ZABITA

        Köse, cezaevlerinde yaşanan olaylara da değinerek, “Cezaevlerinde yaşanan olaylar, Üçbaşlılığın sona ermesiyle, F Tipi cezaevi yapılmasıyla, adli zabıta kurulmasıyla çözülür. Adli zabıta kurulunca cezaevleri rahatlayacaktır” diye konuştu.

       

Ntv

MHP Grup Başkanvekili İsmail Köse, “Anayasa’nın 14. maddesi değişmediği sürece, 169. maddeden, 312. maddeden mahkum olanlar af kapsamına g...