Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Miras: Parti kurma düşüncesi yok

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 616
6
Miras: Parti kurma düşüncesi yok

16 Mayıs—  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Fuat Miras, 5590 sayılı kuruluş yasalarının parti kurmalarına izin vermediğini söyled...


Ulusal Demokrat Sendikalar Konfederasyonu Başkanı Kamil Aydoğan ve yönetim kurulu üyelerinin ziyareti sırasında açıklamalarda bulunan TOBB Başkanı, kendisinin her zaman siyaset yapmayacağını belirttiğini hatırlatarak, “Ben siyaseti sevmiyorum. Bir defa siyaset yapmayacak bir adamın parti kurması gibi bir düşüncesi olamaz. Bunun kesinlikle altını çizerek belirtmek istiyorum” dedi.

       Miras, ancak, Odalar Birliği’ne bağlı başkanları ve yönetim kurulu üyeleriyle mensuplarının bir siyasi oluşum aramaları halinde de kendilerinin yukarıdan bu oluşuma (Hayır bunu yapamazsınız) gibi laflarla onların önlerini kesme düşüncesinde olmadıklarını vurguladı.

       Şu anki mevcut siyasi partiler ve seçim yasası ile bir parti kurulması halinde mevcut statü içinde ne yapılabileceği sorusunu da yönelten Miras, “Yani işlerinin ne kadar zor olduğunu biz de biliyoruz. Onun için diyoruz ki, öncelikli olarak Türkiye’nin önünü açacak, Türkiye’yi demokratikleşmeye kavuşturacak Meclis hiç olmazsa bu ortak düşüncesini kamuoyu ile paylaşsın diyoruz” dedi.

       Bu düşüncelerine ilişkin bazı kimselerin senaryo yazarak kamuoyunun gündemine taşıdığını belirten Miras, onlarında bunu rating uğruna yaptıklarını öne sürdü. “Bu bakımdan şu anda Odalar Birliği’nin siyasi parti kurmak diye böyle bir şeyi olamaz” diye sözlerini sürdüren Miras, bu konuda bazı başkan arkadaşlarının da düşüncelerini açıkladıklarını söyledi. Miras sözlerini şöyle sürdürdü:

       “Eğer böyle bir oluşum Fuat Miras’ın kafasında varsa evvela onları toplayıp onlarla istişare ettikten sonra bu beyanatı vermeliler. Doğrusu da budur. Onlara danışmadan, onlarla oturup konuşmadan, düşüncelerini almadan ya bu görevi bırakacaksınız siyasi parti oluşumuna soyunacaksınız veyahut da bu görevde iseniz siyasi parti oluşumunu değil siyasetteki tıkanıklıkları söyleyeceksiniz. Bugün toplumda yapılan araştırmalar şunu gösteriyor; işte açıklanıyor, zaman zaman toplumun yüzde 70 kesimi yeni bir oluşuma sıcak bakıyor. Yani bunu saklamanın bir anlamı yok. Bunu Odalar Birliği Başkanı olarak söylemem siyaset yapmak anlamını taşımıyor. Mevcut tespiti ben de dile getiriyorum.”

       

HÜKÜMETLE DİYALOGSUZLUK YAŞANIYOR

       Bir başka soru üzerine de Hükümetle aralarında yaklaşık 1-1.5 aydır bir diyalogsuzluk yaşandığını, bunun da bazı başkan arkadaşlarının hükümete yönelttiği eleştirilerden kaynaklandığını ifade eden Miras, Başbakanlığa 26 Mayıs’da gerçekleştirecekleri olağan gelen kurula bazı bakanları davet etmek için gittiğini, ama bu konulardaki düşüncelerini de onlarla paylaştığını söyledi.

       Miras, daha önce açıklanan ekonomik programla ilgili görüşlerini çeşitli vesilelerle ortaya koyduğunu da dile getirirken, yeni programa ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Miras, “Reel sektörün şu aşamada bir buçuk sene gibi uzun bir vadeye yayılacak bir iyileştirme programına tahammülü yok” dedi.

       TOBB Başkanı Miras, fabrikaların kapısının kapatılması ve işçilerin sokağa dökülmesi istenmiyorsa reel sektörün sıkıntılarını ortaya koyacak görüşmelerin kendileriyle yapılması gerektiğini vurguladı.

       

EN BÜYÜK YARAYI BİZ ALDIK

       Bugün görüştüğü bakanlarla hiç bir şekilde teknik konular ve programla ilgili ayrıntılar üzerinde konuşmadıklarını da vurgulayan Miras, ancak bu görüşmede kendilerine kızmaya hakları bulunmadığını söylediğini bildirdi.

       Miras, “Hükümetin birinci programına en büyük desteği vermiş kuruluş olarak, açık söylüyorum en büyük yarayı almış kuruluşuz. Çünkü biz programın arkasında olduk. Yanlışlıkları biz yapmadık. Yanlışlıkları yapan insanlar yanlış yaptığını söyleyemez. Biz yanlış yaptığımızı söylüyoruz” diye konuştu. Bir başka soru üzerine de görüştüğü bakanların bazı oda başkanlarının yaptığı eleştirileri Odalar Birliği’ne mal ederek kendisine yansıttığını da vurgulayan Fuat Miras, bu durumu eleştirdi.

       Miras, “Bazı bakan arkadaşlarımız (Odalar Birliği bu söylemi yapıyorsa kanununu değiştiririz) diye böyle bir söylemin içine giriyorlar. TV’lere çıkıp bazı arkadaşların o yanlış ifadelerine istinaden eleştirilerini bize yöneltiyorlar. Biz hiç bir zaman yara almayız. Toplum bizi tanıyor, toplum o kesimi de tanıyor. Kararı verecek en adil kesim olarak Türk toplumu Türk halkını hakem olarak koyarız. Bu hakemlikte halk olarak (hayır sizi benimsemiyoruz, kusura bakmayın) diyorlarsa biz de bu görevleri rahatlıkla bizden daha iyi yapacak arkadaşlara bırakırız” dedi,.

       

YANLIŞLARI SÖYLERSENİZ DÜŞMAN KESİLİRLER

       TOBB Başkanı, “İnsanları bir yerden bir yere getirirsiniz sizi çok takdir ederler. O yerde yanlışları söylerseniz de size hemen düşman kesilirler. Ben şimdi o haleti ruhiye içindeyim. Bu mesajımın da kimlere gideceğini biliyorsunuz” dedi.

       Miras, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, kendilerini hiç kimseye verilmeyecek hesaplarının bulunmadığını, bu konuda bir kaygı ve endişeleri de olmadığını belirterek, şunları söyledi: “İnsanları bir yerden bir yere getirirsiniz siz çok takdir ederler. O yerde yanlışları söylerseniz de size hemen düşman kesilirler. Ben şimdi o haleti ruhiye içindeyim bu mesajımın da kimlere gideceğini biliyorsunuz.”

       Konuşmasının bir bölümünde Türkiye’de reel sektörün bittiğini ifade eden Miras, reel sektörün bitmesinin memurların istediği ücreti alamaması anlamı taşıdığını belirterek, şişirilmiş kadrolarla reel sektörü destekleyecek altyapıların oluşturulamayacağını söyledi.

       Miras, bunun yapılması halinde o altyapının altına dinamit konulmuş olacağını ve özel sektörün Türkiye’den kaçmasına neden olunacağını kaydetti. Nitekim Türkiye’den çok önemli miktarda Türk işadamlarının fabrikalarını ve makinelerini sökerek bugün Bulgaristan, Romanya ve Moldova’ya kaçtıklarını anlatan Miras, sözlerini şöyle sürdürdü:

       “Şimdi bunu oturup da hükümet yetkilisinin, yani hükümette bu görevi üstlenmiş Bakanın, Odalar Birliği’ne gelip (Kardeşim böyle söylüyorsunuz. Bunlar niye gidiyor) diye hiç olmazsa kendisi araştırmıyorsa bize sorması lazım. Bizim de ona doğruları söylememiz lazım. Buraya gelmiyor, gidiyor işte yalılarda bir takım arkadaşlarla istişare etmek suretiyle kendisine verilmiş programı açıklıyor, ortaya koyuyor.

       Biz de maalesef destek olmak mecburiyetindeyiz. Çünkü biz Türkiye için varız. Biz bu arkadaşın başarısız olmasını istemiyoruz. Başarılı olmasını istiyorsak eğer bu başarıda bizim katkımız olmasını istiyorsak, O da bu yanlışını düzeltip gelip Odalar Birliği gibi sivil toplum örgütü gibi kuruluşlarla bu programı yaparken masanın etrafında üç beş bürokratın değil bizim de görüşümüzü almak mecburiyetinde kalmasının doğru olduğuna inanıyoruz ve bunu söylüyoruz.”

       Kendilerinin kimseden bir talebi bulunmadığını da anlatan Miras, ama Türkiye’nin çok büyük beklentileri bulunduğunu, 7-8 milyon işsizin olduğu bir ülkede kaçak olarak çalışanların sayısının neden 1 milyon olduğunun kendilerine sorulması gerektiğini vurguladı.”

       

BAKANLARI DAVET ETTİM

       TOBB Başkanı, Başbakanlığa, dün açıklanan ekonomik programla ilgili görüşlerini anlatmak için gidip gitmediğinin sorulması üzerine de böyle bir şeyin kesinlikle söz konusu olmadığını belirterek, Başbakanlığa 26 Mayıs tarihinde gerçekleştirecekleri olağan genel kurullarına katılmaları için, bazı bakanları davet için gittiğini söyledi. Miras, bakanların genel kurula katılıp katılmamalarının ise kendilerinin bileceği iş olduğunu kaydetti. Miras, bir soru üzerine genel kurula davet için siyasi parti liderleri ile görüşmediğini de sözlerine ekledi.

Ntv

16 Mayıs—  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Fuat Miras, 5590 sayılı kuruluş yasalarının parti kurmalarına izin vermediğini söyled...