Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Mısır Çarşısıdaki patlamaya bomba yol açmamış

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 5
2
Mısır Çarşısıdaki patlamaya bomba yol açmamış

İstanbul 4 No’lu DGM’ye gönderilen bilirkişi raporunda, “patlamaya bombanın değil LPG tüpünden sızan gazın neden olduğu” belir...


Dosyada var olan bilirkişi raporları ve olay yeri fotoğrafları incelendiğinde gaz tüplerinin sağlam olduğunun görüldüğü belirtilen raporda, olayda “tüpün içinde gaz genleşmesi sonucu bir patlamanın söz konusu olmadığı” kaydedildi.

        Ancak patlamanın gerçekleştiği 36 metrekarelik büfede 8 adet LPG tüpünün bulunduğuna dikkat çekilen raporda, olayın, “havanın içine en az yüzde 2 oranında karışan tüp gazın bir kibrit, bir sigara izmariti ya da statik elektriğin doğurduğu bir kıvılcımla yanma reaksiyonu vererek patlaması sonucu gerçekleştiği” ifade edildi. Tanıkların ifadelerinden havanın yağışlı olması nedeniyle büfe içine ve kapıların önlerine sığınmış pek çok insanın bulunduğu, bunun zaten küçük olan hacmi azalttığı ve kapılardan havalandırmayı engellediği kaydedilen raporda, büfe içinde bulunanların yere atıp söndürdükleri sigaraların, mevcut buzdolabı, motor, tost makinesi, ocak ve şofben gibi pek çok elektronik aletin gaz patlaması koşullarını fazlasıyla yerine getirdiği vurgulandı.

       

İDDİANAMEDEN

        İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, sanıkların, 9 Temmuz 1998 tarihinde Mısır Çarşısı’nın girişinde bulunan Ünlüoğlu Büfe’ye bomba koyarak 7 kişinin ölümü, 127 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan olay, aynı ay içerisinde Maltepe Askeri Gazinosu ve Küçükyalı 50. Yıl Parkı’na bomba konulması olayları ile Erdal Nayır adlı kişinin öldürülmesi eylemlerine katıldıkları belirtiliyor.

        İddianamede, sanıklardan Pınar Selek, Abdülmecit Öztürk, Alaattin Öget, Kübra Sevgi ve İsa Kaya’nın TCK’nın 125. maddesi uyarınca, “Devletin hakimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmayı matuf eylemlerde bulunmak” suçundan idam cezasına çarptırılması talep edilirken, sanık Maşallah Yağan’ın “Yasadışı örgüte üye olmak” ve “İnsanların toplu olarak bulunduğu yere bomba koymak” suçlarından 21 ile 31 yıl arasında ağır hapis cezasına çarptırılması isteniyor. Sanıklardan Ercan Alır, Baran Öztürk, Heval Öztürk ve Delibeş Arat’ın da “Yasadışı örgüt üyesi olmak” suçundan 15 ile 22.5’ar yıl arasında ağır hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, sanıklar Erkan Öget, Menderes Öget, Alican Öget, Hasan Kılıçdoğan ve Suat Kayak’ın da “Yasadışı örgüt üyelerine yardım yataklık etmek” suçundan 4.5 ile 7.5’ar yıl arasında ağır hapis cesazına çarptırılmaları öngörülüyor.

       

       

Ntv

İstanbul 4 No’lu DGM’ye gönderilen bilirkişi raporunda, “patlamaya bombanın değil LPG tüpünden sızan gazın neden olduğu” belir...