Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Moodys: Türkiye dış borç ödemelerinde istekli

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 307
76
Moodys: Türkiye dış borç ödemelerinde istekli

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ekonomik krizlere karşılık dış borç ödemelerinde Türkiye’nin istekli olduğunu belirterek, dış borçl...
       Moody’s Başkan Yardımcısı Kristin Lindow, Türkiye’de sermaye piyasalarinin güvene ihtiyaç duyduğunu kaydederek, “disariya karsi yukumluluklerin yerine getirilmesi ve piyasalarda guvenin saglanmasi IMF’yle Dunya Bankasi’ndan gelecek kredi destegine bagli” dedi.

       Lindow, Dow Jones Newswires’a açıklamasında, bu aşamada Türkiye’nin dış borçlanma notunda değişiklik yapılmayacağını, ancak döviz cinsinden kredi notuyla ilgili kriterlerin yakın takibe alınacağını söyledi.

       Dış borç ödemelerinde olduğu gibi iç borç ödemelerinde de Türkiye’nin yoğun çaba sarfettiğini anlatan Lindow, şu günlerde en önemli sorunun piyasalardaki güven kaybı olduğuna dikkat çekti. Bunun IMF ve Dünya Bankası’ndan gelecek kredi desteğiyle yeniden kazanılabileceğini belirten Lindow, “Ancak güveni tesis etmek bir gecede olacak iş değil” diye konuştu.

       

RUSYA’NIN NOTU DAHA DÜŞÜK

       Haberde, Rusya’nın daha istikrarli bir ekonomik görünüm arzetmesine rağmen dış borçlanma notunun Türkiye’den daha düşük olduğuna işaret etti. Lindow, bu konuya ilişkin bir soruyu yanıtlarken de, Türkiye’nin dışarıya karşı yükümlülüklerini Rusya’dan daha fazla gayretle yerine getirmeye çalıştığını söyledi.

       Lindow, dış ve iç borç ödemelerindeki borç ödemelerindeki olumlu çabalara karşın Türkiye’nin döviz cinsinden kredi notunun yakın takibe alınabileceği uyarısında bulundu.

       Öte yandan, Türk bankacılık sistemine iliskin MarketNews’in sorularını yanıtlayan Moody’s, Türkiye’deki politik ve ekonomik belirsizliğin bankacılık sektöründeki olumlu gelişmeleri gölgelediğini belirtti. Açıklamada, dövizdeki artış, yüksek likidite ve faiz oranlarının bankacılık sistemini zorladığı kaydedilerek, “Politik ve makroekonomik belirsizlikler sürdükçe bankacılığı zorlayan bu faktörler de gündemde kalmaya devam edecek” denildi.

Ntv

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ekonomik krizlere karşılık dış borç ödemelerinde Türkiye’nin istekli olduğunu belirterek, dış borçl...