Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Nakliye şirketlerinin % 65i kapandı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 646
48
Nakliye şirketlerinin % 65i kapandı

Uluslararası Nakliyeciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Kasalı, ekonomik kriz nedeniyle nakliye şirketlerinin yüzde 65’inin kapandığın...


Türkiye’deki ihracat ve ithalat sevk işlemlerinin yüzde 85’ini yerli şirketlerin gerçekleştirdiğini vurgulayan Kasalı, ancak mevcut süreçte yabancı şirketlerin iç piyasada yüzde 15 olan paylarının artmasının söz konusu olduğunu ifade etti.

       Kasalı, bu durumun ihracat ve ithalatı olumsuz yönde etkileyeceğini kaydederek, “Çünkü yabancı nakliye şirketlerinin maliyetleri fazla olduğu için navlunlar yüksek tutulacaktır. O zaman Türk malının satış kabiliyeti azalacaktır” diye konuştu.

       Kriz devam ettiği sürece nakliye şirketlerinin daha da içinden çıkılmaz bir duruma düşeceğini ve taşıt filolarını da yenilemekte sorun yaşacaklarını anlatan Kasalı, bu şirketlerin yüzde 65’inin kapandığını söyledi.

       Mehmet Ali Kasalı, kara taşımacılığında müstakil bir yasanın bulunmamasının da sıkıntı yarattığını ve haksız rekabete ortam hazırladığını savundu. Kasalı, standartlara uymayan şirketler sorununa çözüm bulunması için yasanın bir an önce çıkarılmasının önemli olduğunu kaydetti.

       Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası (TÜMTİS) İzmir Şubesi Başkanı Hasan Yayık da, nakliyecilik ve kara taşımacılığı iş kolunda ülke genelinde 90 binin üzerinde işçinin çalıştığını hatırlatarak, yalnızca 13 bin işçinin sendika üyesi olduğunu vurguladı.

       Kriz sürecinde 33 bin işçinin işine son verildiğini öne süren Yayık, işten çıkarılanların yüzde 90’ını sendikasız ve sigorta kaydı olmayan işçilerin oluşturduğuna işaret etti.

       Ürün ve hammadde sevkiyatında yüzde 50 daralma olmasıyla çalışanlar için de zor günlerin başladığını ifade eden Yayık, gelişmelerin iç açıcı olmadığını söyledi.

Ntv

Uluslararası Nakliyeciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Kasalı, ekonomik kriz nedeniyle nakliye şirketlerinin yüzde 65’inin kapandığın...