Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Nakliyeciler Avrupada varlık gösteremiyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 323
8
Nakliyeciler Avrupada varlık gösteremiyor

Avrupa’nın en büyük karayolu taşımacılığı filosuna sahip olunmasına karşılık, Türk taşımacılık firmaları iş almakta güçlük çekiyor. UND Başkanı ...
ÖZELEŞTİRİ YAPMAMIŞIZ

       “UND olarak, Avrupalı taşımacıların Türkiye’ye neden fazla giriş yaptıklarını araştırıyoruz” diyen Nuhoğlu, şöyle devam etti:

       “Avrupalı nakliyeci ne yapıyor, nasıl pazar buluyor, neden biz bulamıyoruz noktasında özeleştirimizi yapıyoruz. İhracatçı ve ithalatçımız bizi tercih etmiyor ise demek ki eksiğimiz ve kusurlarımız oldu. Bunları kendimize sormamışız. Sorunlarımız ve eksiklerimizi tespit ediyoruz. Çok güçlü firma ve araçlarımız var. Tek yönlü gelişmişiz. Rekabette yeni gelişen kurallardan çok uzaktayız. Batılıların neyi, nasıl yaptığı konusunda bilgimiz yok. Lojistik kavramını konuşuyoruz, ancak ne olduğunu dahi bilmiyoruz. Ekonomik gelişmeleri izlemiyoruz, yarın sektörün nereye gideceğini de dikkate almıyoruz. Bunları batılılar çok iyi biliyor, bundan dolayı da takır takır iş alıp kazanıyor. Biz de seyrediyoruz.”

       

YENİDEN YAPILANMA ŞART

       Avrupa Birliği üyeliği için çaba gösteren Türkiye’nin, uluslararası taşımacılık konusunda üstünlükleri yanında eksikleri bulunduğunu anımsatan Nuhoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

       “Yeniden yapılanmaya gideceğiz. Bazı rötüşlarla toparlanacağız. Avrupa’nın en büyük filosu bizde. Almanya’da 21, Hollanda’da ise 19 bin araçlık filo var. Bu gücümüzle hiçbir şey yapamıyoruz. Atıl kapasite var. Ufkumuzu genişletemiyoruz, düşünemiyoruz. Avrupalı bu alanda da bizden ileride. Yenilikleri yakalayıp uyguluyor, alışkanlıklarını rahatlıkla değiştirebiliyor.

       Biz ise (bunlar ne yapıyor) diye onlara bakıyoruz, halbuki yaptıklarını incelesek, onlardan daha iyisini yaparız ve geride kalmayız. Rekabetten hep korktuk, ithalatçı ve ihracatcı ile konuşmadık. Ülkenin sorunlarını çözme noktasında bir şey yapmadık. Türkiyeli nakliyeci, Rusya’da, Almanya’da, İngiltere’de de bu işi rahatça yapabilmeli. Bunun için çalışacağız.”

Ntv

Avrupa’nın en büyük karayolu taşımacılığı filosuna sahip olunmasına karşılık, Türk taşımacılık firmaları iş almakta güçlük çekiyor. UND Başkanı ...