Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Nepalde Maocu gerilla dehşeti

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 716
178
Nepalde Maocu gerilla dehşeti

8 Temmuz —  Nepal’de aşırı solcu gerillaların ülkenin batısındaki 3 ayrı yerde önceki gün düzenledikleri saldırıların ardından çıkan ...


Polis tarafından yapılan açıklamada, Lamjung, Nuwakot ve Gulmi bölgelerinde Maocu gerillaların düzenledikleri saldırıda toplam ülü sayısının 45’e yükseldiği, birçok kişinin de yaralandığı belirtildi. Nepal’in başkenti Katmandu’da, Başbakan Girija Prasad Koirala’nın konutu yakınlarında 4 gün önce meydana gelen bombalı saldırı da Maocu gerillalara atfedilmişti.

        Sayıları 25 bin olduğu sanılan ve 1996’dan bu yana ülkedeki anayasal monarşiyi devirmek için silahlı saldırılar düzenleyen gerillaların şiddetinde bugüne kadar bun 600 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

       

HÜKÜMETTEN BARIŞ ÇAĞRISI

        Öte yandan, Başbakan Yardımcısı Ram Chandra Poudel, hükümetin şiddeti durdurmak için her zaman görüşmeye hazır olduğunu, ancak karşı tarafın görüşme için ciddi olmadığını söyledi. İçişleri Bakanlığı görevini de yürüten Poudel, sosyal demokrat hükümetin görüşme önerisine gerillalarden yanıt gelmediğini kaydetti.

       Poudel, uygulanan şiddeti ‘demokrasiye saldırı’ olarak niteledi ve bütün siyasi partileri gerillalara karşı birlik olmaya çağırdı.

        Maocu gerillalar geçmişte, görüşmelere hazır olduklarını, ancak bütün partilerin katılacağı bir konferans ve şiddetin durması amacıyla yeni bir anayasa hazırlığı için geçici hükümet kurulmasını istemişlerdi.

Ntv

8 Temmuz —  Nepal’de aşırı solcu gerillaların ülkenin batısındaki 3 ayrı yerde önceki gün düzenledikleri saldırıların ardından çıkan ...