Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Nokia, Linuxu seçti

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 14
4
Nokia, Linuxu seçti

Dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi yeni ev eğlence sistemi için Linux işletim sisteminde karar kıldı. Bu kararla birlikte Nokia, açık koda kapıl...


Taraflar arasında yapılan anlaşmaya göre, CollabNet, Nokia’ya danışmanlık servisi ve Linux tabanlı teknoloji sağlayacak. Anlaşmanın bir başka boyutunu da tarafların orta klaşa açacağı www.OSTdev.net adlı site oluşturuyor. Open Standart Terminal (açık standart terminali) adlı bu site sayesinde açık kodlu yazılım geliştiriciler desteklenecek. Nokia yetkilileri CollabNet’le yapılan işbirliği sayesinde yazılım geliştiricilere bu pazar için yeni ve yaratıcı uygulamalar ortaya çıkarma fırsatı verdiklerini düşünüyor. Firma OST platformuyla IP tabanlı ev eğlencesi için açık standart yaratmayı hedefliyor.

       Aslında bu tür cihazlarda Linux ilk defa yer almıyor. Sony, Japonya’daki PS2 kullanıcıları için Linux güncellemesi çıkarmıştı. TiVo’nun dijital video recorder’ı da arabirim ve menüler için Linux’u kullanıyor.

       

2002’NİN İLK ÇEYREĞİNDE ÇIKACAK

       Nokia’nın ilk olarak geçen eylül ayında duyurduğu Media Terminal firmanın ev eğlence pazarına yönelik geliştirdiği bir ürün. Televizyona bağlanan bu cihazla kullanıcılar TV programlarını kaydedebilecek, MP3 dinleyip depolayabilecek, internette sörf yapabilecek ve tabii ki oyun oynayabilecek. Nokia bu konsolu Avrupa ve ABD’de 2002’nin ilk aylarında piyasaya sürmeyi planlıyor.

       366 MHz Celeron tabanlı bir işlemcisi bulunan Media Terminal’ Sony’nin PlayStation 2’si ve Microsoft’un yakında çıkacak olan Xbox’u kadar ileri düzey grafik kapasitesine sahip değil. Ancak Nokia yetkilileri kendi sistemlerinin daha esnek olduğunu savunuyor. Performansın önemli olduğunu kabul eden Nokia, şu anda bir ürünü satan özelliğin çok amaçlı olması ve güncellenebilirlik olduğuna dikkat çekiyor.

       Finlandiyalı bilgisayar programcısı Linus Torvalds tarafından geliştirilen Linux işletim sistemi, açık kodlu ve ücretsiz olması nedeniyle kısa zamanda büyük bir destek buldu. Linux kısa zamanda popüler olmayı başarırken Microsoft’un Windows’una rakip olarak gösterilmeye başlandı. Linux’un Windows işletim sistemlerine göre çok daha güvenilir olduğu söyleniyor.

Ntv

Dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi yeni ev eğlence sistemi için Linux işletim sisteminde karar kıldı. Bu kararla birlikte Nokia, açık koda kapıl...