Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

NYT: Türkiye beklediği yardımı alabilir

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 144
16
NYT: Türkiye beklediği yardımı alabilir

New York Times, Türkiye’nin 2002’de ihtiyaç duyduğu ek mali desteği alacağını yazdı. Gazetede yayımlanan makalede, terörizmle mücadeledeki...


Makalede, “bu ülkelere yönelik yabancı sermaye akımının bu yıl ciddi biçimde düşeceği, gelecek yıl ise hafif bir sıçrama göstereceği” tahmini ortaya atıldı.

       Sıkıntı içinde bulunan Arjantin ve Türkiye bu yıl 23 milyar dolar kredi almışlardı.

       Gazeteye açıklamada bulunan Salomon Smith Barney Araştırma Bölümü Direktörü Desmond Lachman da, özellikle “ileri hat ülkeleri” sayılan Türkiye, Endonezya ve Pakistan’a para yardımı yapılması gerekeceğini vurguladı.

       

KAÇIŞ 11 EYLÜL’DEN ÖNCE BAŞLADI

       Yazıda, “Gelişmekte olan piyasaların pekçoğunda ekonomik durum 11 Eylül saldırısından önce kötüye gitmeye başlamıştı. Yatırımcılar bu ülkelerden daha yıl içinde kaçmaya başladılar.

       Dolayısıyla 11 Eylül’den sonraki gelişmeler, dengeleri bozacak bir kaçış olarak nitelendirilemez” yorumuna da yer verildi. Haberde, “aralarında Arjantin, Türkiye, Güney Kore, Tayland, Brezilya ve Meksika’nın bulunduğu gelişmekte olan ülkelerde, ekonomi ve borsaların 11 Eylül saldırısından önce kötüye gitmeye başladığı, saldırılardan sonra kötüye gidişin hızlandığı” ifade edildi.

       

FAİZ HADLERİ YÜKSELECEK

       “Gelişmekte olan ülkelere açılan kredilerin zaten yüksek olan faiz hadlerinin daha da yükselmesinin öngörüldüğü” kaydedilen NYT’in makalesinde, “11 Eylül saldırısından önce en fazla sorun görülen Arjantin, Brezilya ve Türkiye’den gelen son sinyallerin, gelecekte daha derin problemler olacağını gösterdiği” öne sürüldü.

       Uluslararası Para Fonu (IMF) bu 3 ülkeye 11 Eylül’den önce ciddi mali destek sağlamıştı.

       New York Times, “Bu ülkelerden birinde bile ciddi bir problem ortaya çıkarsa bu hızlı şekilde yayılacaktır” dedi. Yazıda “Arjantin’in en zayıf durumda bulunduğu, sermaye kaçışı görülen Türkiye’nin de 2002 yılında hükümet bütçesindeki açığı kapatmak için geniş çaplı yardım paketine ihtiyaç duyacağı” ifade edildi.

       “Türkiye’de erken seçim çağrıları, siyasal alandaki risklerin de artmakta olduğunu gösteriyor” diyen gazete, “Türkiye’nin terörizmle mücadeleki rolü avantaj oluşturuyor çünkü yatırımcılar ülkenin ihtiyacı olan uluslararası yardımı alacağına inanıyorlar” yorumunda bulundu.

Ntv

New York Times, Türkiye’nin 2002’de ihtiyaç duyduğu ek mali desteği alacağını yazdı. Gazetede yayımlanan makalede, terörizmle mücadeledeki...