Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Öğrenci kavgası adliyeye sıçradı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 206
43
Öğrenci kavgası adliyeye sıçradı

İstanbul Üniversitesi’nde dün çıkan kavgada gözaltına alınan öğrencilerin bugün adliyeye sevk edilmesi sırasında, bu kez de arkadaşları birbirin...


Kavgaya karışan öğrencilerin arkadaşlarından oluşan iki grup arasında İstanbul Adalet Sarayı önünde sözlü sataşmalar yaşandı. Olay kısa sürede büyüyerek kavgaya dönüşürken, öğrenciler birbirlerine sopa ve kemerlerle saldırdılar. Gruptakilerden bazıları adliye binasının yan tarafındaki yüksek alana çıkarak, söktükleri kaldırım taşlarını karşı gruptakilerin üzerlerine attılar. Kavgaya karışan kişiler, güvenlik güçlerinin olay yerine gelmesi üzerine kaçtılar. Kavga sırasında yaralanan bir kişi, adliyenin önüne gelen ambulansta tedavi edilirken, atılan taşlar nedeniyle çevrede park halinde bulunan bazı araçlar da zarar gördü. Polis, adliye binasının çevresinde yoğun güvenlik önlemi aldı ve kavgaya karışanları yakalamak amacıyla çalışma başlattı.

       İstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi’ndeki kavga sırasında gözlem altına alınan ve haklarında “Eğitim özgürlüğünü engellemek” suçundan dava açılan 59 öğrenci ise, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Beyazıt Karakolu’ndaki işlemlerinin tamamlanmasının ardından İstanbul Adalet Sarayı’na getirilen İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in oğlu Mehmet Bora Perinçek’in de aralarında bulunduğu 59 öğrencinin ifadesini alan Cumhuriyet Savcısı Atilla Alıcı, suçüstü hükümleri uyarınca öğrenciler hakkında “Eğitim özgürlüğünü engellemek” suçundan 6 ay ile 2 yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açtı.

       İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkan 59 öğrenci, haklarındaki suçlamaları reddetti.

       İşçi Partisi ile Öncü Gençlik ve Ulusal Gençlik Birliği’ne üye olan sanıklar, fakültede açtıkları standı topladıkları sırada karşı grubun taş ve demir çubuklarla kendilerine saldırdığını söylediler.

       Sanıkların tutuksuz yargılanmasına karar veren mahkeme heyeti, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

       Serbest kalan öğrencilerin adliye binasından çıkışı sırasında, binadan uzakta bekletilen İşçi Partisi üyeleri “Dağ başını duman almış” marşını söylediler. Mehmet Bora Perinçek’in de aralarında bulunduğu öğrencileri İşçi Partisi İstanbul İl Başkanı Kamil Dede ile yönetim kurulu üyeleri karşıladı.

       Kamil Dede, partinin üyesi olan gençleri bekledikleri sırada saldırıya uğradıklarını belirterek, “Biz İşçi Partisi’yiz. Yasal bir zeminde bulunuyoruz. Karşı taraftakiler MLKP, DHKP-C gibi illegal örgütlermiş. Buraya hazırlıklı gelmişler. Taşları çantalarından çıkardılar” dedi.

       Serbest kalan öğrenciler ile İşçi Partisi üyeleri daha sonra polis kontrolünde olaysız dağıldılar.

       

Ntv

İstanbul Üniversitesi’nde dün çıkan kavgada gözaltına alınan öğrencilerin bugün adliyeye sevk edilmesi sırasında, bu kez de arkadaşları birbirin...