Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Okullar açıldı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 579
27
Okullar açıldı

İlk ve ortaöğretim kurumlarındaki yaklaşık 13 milyon öğrencinin iki hafta süren yarıyıl tatili sona erdi....


Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre, örgün eğitim kurumlarında (okulöncesi, ilköğretim ve ortaöğretim) toplam 12 milyon 749 bin öğrenci öğrenim görüyor. 59 bin 324 örgün eğitim kurumunda toplam 484 bin 89 öğretmen görev yapıyor.

       Eğitim-öğretim yılının ikinci yarısı, 15 Haziran 2001 Cuma günü sona erecek. Öğrenciler, yaklaşık 3 ay sürecek yaz tatiline çıkacak. 2001-2002 eğitim-öğretim yılı, 10 Eylül 2001 Pazartesi günü başlayacak.

       

İKİNCİ DÖNEM SINAVLARLA GEÇECEK

       İlk ve ortaöğretim okullarının son sınıflarında okuyan öğrenciler, ikinci dönemi sınavlarla geçirecek. İlköğretimin 4, 5, 6 ve 7. sınıflarında okuyan öğrencileri de sınav heyecanı bekliyor.

       İl milli eğitim müdürlükleri, öğrencilerin başarı durumlarını ölçmek amacıyla her sınıf düzeyindeki öğrenciler için ayrı ayrı merkezi sınav uygulayacaklar.

       Milli Eğitim Bakanlığı, ilköğretim 8. sınıf öğrencilerine 23 Mart 2001’de Türkiye genelinde merkezi sınav yapacak. Bu sınav sonucunda her öğrenci, diğer tüm öğrenciler arasındaki başarı durumunu öğrenecek. Sınav sonuçlarına göre, okulların, ilçeler ve illerin eğitimdeki başarı durumları da ortaya çıkacak.

       

SINAVLAR

       Öğretim yılının ikinci yarısında, lise son sınıf öğrencileri Öğrenci Seçme Sınavı’na (ÖSS), ilköğretim son sınıf öğrencileri Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’na (OKÖSYS), ilk ve ortaöğretimin ara sınıflarındaki öğrenciler ise Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’na (DPY) hazırlanacak.

       Fen, Anadolu, Anadolu Öğretmen, Anadolu İmam Hatip, Anadolu Meslek ve Teknik Liseleri ile Adalet Meslek, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na bağlı Ziraat Teknik, Ziraat, Ev Ekonomisi, Veteriner Sağlık ve

       Laborant Meslek Liseleri ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne bağlı Anadolu Tapu ve Kadastro Meslek Lisesi ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne bağlı Meteoroloji Meslek Lisesi’ne girmek isteyen

       öğrenciler, okullar yaz tatiline girmeden bir hafta önce 10 Haziran 2001 Pazar günü Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’na katılacak. Bu sınava katılmak için 580 bin civarında öğrenci başvurdu.

       

ÜNİVERSİTE SINAVI

       Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı 23 Haziran 2001 Cumartesi günü yapılacak.

       Üniversitede okumak isteyen öğrencilerin katılacağı ÖSS, okullar yaz tatiline girdikten sonra gerçekleştirilecek. 1 milyon 474 bin 288 adayın katılacağı sınav, 17 Haziran 2001 Pazar günü saat 09.30’da başlayacak. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin yapacağı sınav, Türkiye’de tüm il ve bazı ilçe merkezleri ile KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da gerçekleştirilecek.

       Üniversitelerin yabancı dil ile ilgili bölümlerinde okumak isteyen öğrenciler de 24 Haziran 2001 Pazar günü Yabancı Dil Sınavı’na girecekler.

       

Ntv

İlk ve ortaöğretim kurumlarındaki yaklaşık 13 milyon öğrencinin iki hafta süren yarıyıl tatili sona erdi....