Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Okuyan: E-devlet için seferberlik ilan edilmeli

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 330
13
Okuyan: E-devlet için seferberlik ilan edilmeli

13 Ekim—  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, devletin tamamının e devlet ve toplam kalite çalışma projesini hayata geçirmek üz...
SEFERBERLİK İLAN EDİLMELİ

       Yaşar Okuyan, SSK, Bağ-Kur ve Emekli sandığı’ın bir yılda israf ve suiistimalden ötürü yaklaşık 1 katrilyon lira tutarında fazla ilaç ve sağlık gideri olduğunu vurgulayarak, sosyal güvenlik kuruluşlarında otomasyona geçilmesi ile birlikte bu fazla ödemenin önleneceğini söyledi.

       DPT’nin 8. 5 Yıllık Kalkınma Planında sosyal güvenlik kuruluşlarının otomasyona ve akıllı kart sistemine geçilmesinin yer aldığını anımsatan Okuyan, sözlerini şöyle sürdürdü:

       “Otomasyon projesi sadece Bağ-Kur, SSK ve Türkiye İş Kurumu’nda değil, bütün devletin kuruluşları için acil, ertelenemez ve hemen uygulanmaya geçilmesi lazım konulardır. Devletin tamamı 2 konuda hiçbir şekilde bir saniye geçmeden seferberlik ilan etmelidir. Bunlardan biri e devlet projesini hayata geçirmek, diğeri ise toplam kalite çalışmalarını hayata geçirmektir. Başka türlü çağdaş bir devlet olamayız. Başka türlü devletin kayıp ve açığını önleyemeyiz. Bakanlık olarak hem toplam kalite çalışmasında, hem de otomasyon projelerinde, e SSK, e Bağ-Kur, e Türkiye İş Kurumu ve e Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı gibi e devlete gidecek bu faaliyetlerde en azından sorumluluğumuzun bilinicinde olarak çok önemli mesafeler katettik.”

       

MERNİS’LE OTOMASYON PROJESİ ÇELİŞMİYOR

       Bakanlık olarak vatandaşa daha iyi hizmet verebilmek için 2 yıldır sürdürdükleri otomasyon projesinin içten ve dıştan engellenmeye çalışıldığını anlatan Okuyan, çok önemsediği otomasyon projesinin hayata geçebilmesi için tüm bakanlık ve ilgili kuruluş çalışanlarının büyük gayret göstermelerini istedi.

       Bazı çevrelerin MERNİS projesi ile hazırlıklarını yürüttükleri otomasyon projesini karşı karşıya getirmeye çalıştıklarını anlatan Okuyan, MERNİS projesinin vatandaşların sadece nüfusa ilişkin bilgiler içeren proje olduğunu kaydetti. Okuyan şöyle devam etti:

       “MERNİS ile bizim otomasyon projesi birbiri ile çelişen projeler değil, birbirlerini tamamlayan projelerdir. Ama bazı çevreler, bunu sanki farklı projeler gibi takdim ediyor. Biz finansını kendi içinde karşılayan bir proje hazırladık. Dünya Bankası bu proje için bize 4 defa geldi ve yaklaşık 750 milyon dolarlık teklifte bulundu. Biz bunu kabul etmedik. Çünkü yaptığımız hesaba göre bunu kendi içinde karşılama imkanını elde ederiz dedik.”

       Bakan Okuyan, bağlı kurumlarda otomasyona geçilmesi ile birlikte her sigortalıya birer akıllı kart vereceklerini, bu kart aracılığı ile sigortalının her türlü işlemlerini kolaylıkla yapacağını da sözlerine ekledi.

Ntv

13 Ekim—  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, devletin tamamının e devlet ve toplam kalite çalışma projesini hayata geçirmek üz...