Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Okuyan: Kıdem tazminatı kalkmıyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 307
70
Okuyan: Kıdem tazminatı kalkmıyor

Çalışma Bakanı Okuyan, kıdem tazminatının kalkmasının sözkonusu olmadığını belirterek, emekli maaşlarının ödenmesinde sorun yaşanmayacağını söyledi. O...


Görüşmeden sonra açıklama yapan Okuyan, kendilerine Hazine’den finansman desteğinin devam edeceğini vurgulayarak emekli maaşlarının ödenmesinde bir sorun olmadığını kaydetti.

       

İŞSİZLİK FONUNDAN AKTARIM YOK

       İşsizlik Sigortası Fonu’nda bugüne kadar 1.6 katrilyon lira biriktiğini, Mart’tan itibaren ödemenin başlanacağını dile getiren Okuyan, bu fondan herhangi bir amaçla başka bir tarafa kaynak aktarımının sözkonusu olmadığını ifade etti. Okuyan, bir gazetecinin konuyla ilgili sorusunu yanıtlarken, şöyle konuştu:

       “İşsizlik Sigortası Fonu’nun yasada belirtilen çerçevede yürütülmesi esastır. Bunun aksine bir davranış, bu fonu da daha önceki olumsuz sonuç veren uygulamalar gibi sıkıntıya sokabilir. Bu fon, aktüeryal bir denge üzerine kurulmuştur. Fonda şu anda 1 katrilyon 600 trilyon lira dolayında para birikti. Yılsonunda 2.1 katrilyon liraya ulaşacağını tahmin ediyoruz. Bu fonun amacı bellidir. Mart 2002’den itibaren işsizlik ödeneğine başlanacaktır. Bu fonun herhangi bir şekilde ve hangi amaçla olursa olsun, bir başka tarafa kaynak olarak aktarımı söz konusu edilemez. Bu konuda Sayın Derviş ile herhangi bir ihtilafımız yok.

       Ancak İşsizlik Fonu ile ilgili şöyle bir konu olabilir: İstihdamın üzerinde önemli sıkıntılar var. Bu mevcut ekonomik sıkıntılar, ister istemez işgücü maliyetini de olumsuz etkiliyor. Belki bir yıllık süre içinde, yani önümüzdeki yıl itibariyle, İşsizlik Sigortası Fonu’ndaki işçi, işveren ve devletten yapılan kesintilerden 1’er puanın bir yıl süreyle alınmaması gündeme gelebilir. Bunu aktüeryal denge bakımından mahsurlu görmüyorum. İşçi, işveren ve devletten toplam üç puanlık indirim gündeme gelebilir. O da yalnız bir yıllık süre için...”

       Okuyan, bir soru üzerine, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’nın toplam açığının, 2002 yılında 7 katrilyon düzeyinde olabileceğini ifade etti.

       

KIDEM VE İHBAR TAZMİNATLARI

       Okuyan, bir başka soru üzerine, hiçbir şekilde kıdem ve ihbar tazminatlarının ödenmemesi diye bir şeyin söz konusu edilemeyeceğini, kıdem tazminatlarını ortadan kaldıracak düşüncenin hiçbir şekilde hükümetin gündeminde olamayacağını vurguladı. Okuyan, işçilerin ve çalışanların bu konuda müsterih olmalarını istedi.

       Okuyan, kamu kuruluşlarında resen emeklilik uygulamasına ilişkin soruyu yanıtlarken, bu konunun kamuoyunda yanlış algılandığını söyledi.

       Okuyan, kamuda 2 milyon 380 bin dolayında memur, işçi ve sözleşmeli personel bulunduğuna dikkat çekerek, sistemin otomasyona geçmesi durumunda, çalışan personelin yarısıyla işlerin çok rahat yürütülebileceğini kaydetti.

       Bazı devlet dairelerinde istihdam fazlalığı, bazılarında ise istihdam eksikliği olduğunu anlatan Okuyan, “Önce yapılması gereken, bu fazlalık ve eksikleri değerlendirip, fazla olanı az olan yerlere aktarmalar yapmaktır. Bunun ötesinde, emekliliği gelmiş olan kamu çalışanlarının kıdem ve ihbar tazminatlarını vermek ve bazı özendirici uygulamalarla ve işçinin rızasıyla emeklilik gündeme gelebilir. Ama kamu kuruluşlarında resen emeklilik konusunda alınmış bir karar yok” dedi.

Ntv

Çalışma Bakanı Okuyan, kıdem tazminatının kalkmasının sözkonusu olmadığını belirterek, emekli maaşlarının ödenmesinde sorun yaşanmayacağını söyledi. O...