Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Online Noel alışverişi patladı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 63
14
Online Noel alışverişi patladı

Noel ve yılbaşı mevsimi dolayısıyla internetten yapılan satışlar da patlama yaşanıyor. E-satış hacmi 1.5 milyar dolara yaklaştı. Sanal mağazalar yılba...


Yıl boyunca yapılan 37.5 milyar dolarlık toplam online satışların üçte birine denk gelen 12.5 milyar dolarlık bölüm ise yılın son iki ayında gerçekleştirilecek. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı döneminde 7.3 milyar dolardı. 1998 yılında ise yalnızca 3.3 milyar dolar seviyesindeydi.

       2000’de internet üzerinden yılbaşı alışverişi yapacak tüketicilerin ortalama 280 dolar harcaması bekleniyor. Geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında bu rakam yüzde 30’luk bir artışa işaret ediyor. 1999 yılbaşı alışveriş ortalaması 215 dolar olarak gerçekleşmişti.

       ABD’li iletişim şirketi AT&T’nin 600 e-müşteriyi kapsayan incelemesine göre ise 1999’da yılbaşı alışverişini internet üzerinden yapanların yüzde 97’si yine sanal dünyayı tercih edecek.

         İnternet İnteraktifNTVMSNBC.com

•Tıklayın
       İnternette en çok satılan mallar arasında giyim eşyaları (182 milyon dolar), oyuncaklar (133 milyon dolar) ve elektronik eşya (122 milyon dolar) önde geliyor.

       Yapılan araştırmalar, yılbaşı döneminde internet üzerinden alışveriş yapacak tüketicilere 5.8 milyon yeni e-müşteri ekleneceğini gösteriyor. Deloitte&Touch’un araştırmasına göre ise kadınlar, online alışverişe erkeklere kıyasla çok daha erken başlıyor.

       Kadınlar özellikle yılbaşı döneminde ortalama 307 dolar harcıyor. Bu rakam erkeklerde 226 dolar. Araştırma ayrıca 25-55 yaş grubunun en hızlı sanal müşteriler olduğunu ortaya koydu.

       Uzmanlar, internet kullanımının en hızlı olarak 50’nin üstündekiler arasında artığını, Bu nesilde beş yıl öncesine kadar internet kullanımı yüzde üç ile sınırlıyken, bu sene yüzde 18’e kadar çıktığını belirtiyor. Yaşlılar özellikle sağlık konusunda internetten yararlanıyor. İnternet kullanımının ve sanal alışverişin bu kitleye yönelik olarak basitleştirilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

       

İNTERNETTEKİ REKLAMLAR AZALIYOR

       

       Öte yandan, Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, 2000 yılının ikinci yarısında reklam harcamaları yüzde 6,5 oranında düştü. İnternet reklamcılığı bürosu ve PricewaterhouseCoopers tarafından yapılan çalışmaya göre temmuz ve aralık ayları arasında1.9 milyar dolarlık reklam harcaması yapıldı.

       Öte yandan araştırmaya göre internet üzerinden satışlarda büyük bir artış yaşandı.Satışlar 2000 yılında geçtiğimiz yıla göre yüzde 63 artarak 6,1 milyara ulaştı.Uzmanlara göre reklam gelirlerindeki düşüş önümüzdeki yıl da devam edecek.

       

PATLAMA DÖNEMİ GERİDE KALDI

       Yeni yayınlanan bir diğer rapora göre, internet ilk patlama dönemini geride bıraktı. Pfeiffer araştırma şirketi tarafından yayınlanan rapora göre internet artık daha yavaş büyüyecek. Uzmanlara göre kullanıcılar ve yatırımcılar internetin sınırlarının ve zayıf yönlerinin farkına vardı.

       Raporda başta internetin bir mucize gibi görüldüğüne dikkat çekildi ve kullanıcıların artık bu inanıştan vazgeçtiği belirtildi. Rapora göre önümüzdeki 15 yıl içinde internet şimdiki gibi bilgi edinmek, alışveriş ve oyun oynamak için kullanılacak.

       Teknolojik altyapının iyileşmesi sayesinde ise gerçek dünyadaki pek çok aktivite sanal dünyaya taşınacak. Uzmanlar, önümüzdeki yıllarda müşteri memnuniyetiniz ön plana alan sitelerin başarılı olacağına dikkat çekiyor.

       

İNGİLTERE’DE İNTERNETTN NOEL ALIŞVERİŞİ ARTTI

       Gallup’un The Daily Telegraph gazetesi için yaptığı bir araştırmaya göre, İngiltere’de nüfusun yarısı internet kullanıyor ve bunların yüzde 43’ü noel alışverişlerinin hiç değilse bir bölümünü bilgisayar ekranı karşısında oturarak bitirdi.

       Gallup, noel öncesinde internetten yapılan alışverişler, kutlamalar boyunca gönderilen e-mailler ve son olarak da noel sonrası alışverişleri sırasında hep internete başvuran İngiliz halkının sonuçta noel’i bir çeşit “internet festivali”ne çevirme eğilimi içinde olduğuna dikkati çekti.

       Elektronik posta mesajlarındaki artışın son derece keskin olduğunu hatırlatan gazete, noel tatili boyunca 10 yaşına kadar olan gruptaki kişilerin yakınlarına en az 57 e-mail gönderdiğini, bu rakamın 11-20 yaş grubu arasında 18, 21-30 yaş grubu arasında 5 ve 31 yaşındakilerden büyükler arasında da 5 olduğunu bildirdi.

Ntv

Noel ve yılbaşı mevsimi dolayısıyla internetten yapılan satışlar da patlama yaşanıyor. E-satış hacmi 1.5 milyar dolara yaklaştı. Sanal mağazalar yılba...