Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Oral: İmar affı çıkarmıyoruz

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 42
2
Oral: İmar affı çıkarmıyoruz

Maliye Bakanı Sümer Oral, TBMM’de kabul edilen yasanın imar affı niteliğinde olmadığını, Hazine’ye gelir sağlamak üzere süreçleri hızlandı...


Geçen hafta TBMM’de kabul edilen Hazine’ye Ait Taşınmaz Malların Satışıyla İlgili Kanun’un Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulduğunu hatırlatan Oral, bu kanunla ilgili çeşitli yorumlar ve değerlendirmeler yapıldığını kaydetti.

       Bu kanunun temel amacının, Hazine’nin mülkiyetinde olan, ancak herhangi bir kamu hizmetinde kullanılmayan, kullanılması da yakın gelecekte söz konusu olmayan Hazine arazilerini ekonomiye kazandırmak olduğunu ifade eden Oral, “Herhalde bir ülke için önemli bir düşüncedir. Bu gerçekleştiriliyor. İşlemlere hız kazandırılıyor” diye konuştu.

       

KANUNLA HIZ SAĞLANACAK

       Oral, kamu arazilerini belli bir plan dahilinde satmak için büyük gayret içinde olduklarını, ancak 100 metrekarelik bir araziyi satmak için 6 ay için bir bakanlıktan diğer bir bakanlığa ve genel müdürlüklere yazıların gidip geldiğini, bu arada işin aciliyetinin kaybolduğunu kaydetti.

       Bu kanunla işe sürat ve kolaylık getirildiğini vurgulayan Sümer Oral, şunları kaydetti:

       “Kesinlikle ne çeteye, ne mafyaya, ne de başka gruplara imkan sağlanmayacaktır. Bu zaten düşünülemez. Şehirlerin mimari yapısına son derece saygılı bir şekilde, belediyelerle yakın işbirliği içerisinde bu iş yapılacaktır. Hazine’ye Ait Taşınmaz Malların Satışıyla İlgili Kanun imar affı değil. Kanun, Hazine’ye gelir elde etmek ve şehirlerin imar dokusunu daha sağlam hale getirmeyi hedefleyen bir düzenlemedir.”

Ntv

Maliye Bakanı Sümer Oral, TBMM’de kabul edilen yasanın imar affı niteliğinde olmadığını, Hazine’ye gelir sağlamak üzere süreçleri hızlandı...