Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Oral: Memurlar 15 Temmuzda zamlı maaş alacak

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 291
61
Oral: Memurlar 15 Temmuzda zamlı maaş alacak

Maliye Bakanı Sümer Oral, temmuz zammının, önceki zamlar gibi seyyanen uygulanacağını söyledi....


Medya mensuplarıyla, DMO Lokali’nde bir sohbet toplantısı düzenleyen Maliye Bakanı Oral, memur maaşlarına yapılacak ikinci yarı yıl zammının, “bugün yarın” açıklanacağını belirtti.

       Konuyla ilgili Bakanlar Kurulu çıkarılması gereğine dikkati çeken Oral, zam oranının da Bakanlar Kurulunca belirleneceğini ifade etti.

       Bakan Oral, Temmuz zammının önceki zamlarda olduğu gibi katsayı artışı yoluyla gerçekleştirileceğini ve seyyanen uygulanacağını vurguladı.

       

ÜCRET DENGESİZLİĞİNDEN ŞİKAYET

       Maliye Bakanı, hükümetin Yetki Kanunu çerçevesinde maaş adaletsizliklerinin giderilmesine ilişkin yapacağı düzenlemelere ilişkin bir soruyu yanıtlarken de, günümüzde ücret skalalarının tamamen bozulduğunu söyledi.

       657 sayılı Devlet Memurları Kanunu çıkarıldığında Maliye müfettişi olarak görev yaptığını belirten Oral, söz konusu Kanunun o dönem “eşit işe eşit ücret, tek ücret ve devlet için arzettiği öneme göre maaş” ilkelerini hayata geçirdiğini anlattı.

       Oral ‘Ücret skalaları fevkalade bozuldu ve biran önce düzeltilmesi lazım. Ama bu çok kolay bir iş değil. Buna yavaş yavaş başlayacağız. Mevcut denge hergün bozuluyor. Devletin mutlaka çözmesi ve bir sisteme bağlaması gerekli olay personel reformudur. Bütçede 10 katrilyon personel gideri var ama bunu adil vermiyorsan, kimseyi memnun edemezsin. “ d,ye konuştu.

       Oral, Yetki Kanunu çerçevesinde çıkarılacak Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) bu sorunun çözümüne yardımcı olacağını belirtti

       

DEPREM VERGİLERİ YILSONUNDA BİTİYOR

       Maliye Bakanı Sümer Oral, deprem vergilerinin bu yıl biteceğini belirterek, “Bu vergiler, 2000 yılıyla sınırlı olan vergiler” dedi.

       Haziran ayındaki vergi tahsilatının, Mayıs sonuçlarından da iyi olduğunu kaydeden Maliye Bakanı, tahsilat artışının deprem vergilerinden kaynaklandığı görüşlerinin doğru olmadığını belirtti. Vergideki tahsilat oranının yüzde 86 olduğunu anlatan Bakan Oral, daha sonra birikmiş vergi alacaklarına değinerek şunları söyledi: “Devletin yıllardan beri birikmiş, 1994’den, 1995’den ve takip eden yıllardan kalmış vergi alacakları var. Bunlar 5. 2 katrilyon lirayı buluyor. Yarısı özel sektöre, yarısı kamuya ait olmak üzere. Bu 1999’un, 2000’nin meselesi değil. “

       

TURİZM YÖRELERİNDE KDV TAKİBATI

       Toplantıda vergi denetimleri ve vergide mekanizasyona ağırlık verdiklerini de kaydeden Maliye Bakanı, son dönemde turizmin yoğun olduğu yörelerde KDV’ye dönük özel uygulamalar içine girdiklerini bildirdi. Oral, bu çerçevede söz konusu yörelerde takviye ekiplerle birlikte hasılat kontrolleri yapıldığını kaydetti

       

OTOGAZ OLAYI

       Oral, otogazın hala motorin ve benzine oranla avantajlı olduğunu söyledi. LPG’deki düşük verginin temelinde mutfak ve sanayiye desteğin yattığını kaydeden Maliye Bakanı, ancak bu ürünün otogaz olarak araçlarda kullanımının da hızla yaygınlaştığını belirtti. Bu durumun motorin ve benzin kullananlara göre haksız rekabet yarattığını ifade eden Oral, diğer yandan da bir vergi kaybı ile karşı karşıya kalındığına dikkati çekti. Oral, “Hala motorin ile LPG arasında fark var. Bizim düzenlememiz fiyatlara yüzde 20 ile 21 oranında bir artış getirdi” dedi. Oral, otogaz fiyatının daha da yükseltilmesi halinde ise mutfak gazının araçlarda da kullanılması riski bulunduğunu kaydetti.

       

OFF-SHORE HESAPLAR

       Geçtiğimiz günlerde Paris’te yapılan Zararlı Vergi uygulamalarıyla ilgili OECD toplantısına da değinen Bakan Oral, vergi cenneti olarak adlandırılan ülkelerin önlem taahhüdünde bulunduklarını belirtti. Burada uluslararası bir işbirliğinin amaçlandığını anlatan Oral, “Off-Shore hesaplar da zararlı vergi uygulamaları olarak kabul ediliyor. Türkiye, bu konuda ne yapacak” şeklindeki soruyu da şöyle yanıtladı: “Off-Shore’da önce kanuni düzenlemelere, sonra sonuça bakmak lazım. Kanuni düzenlemeler iyidir ama açıkları bulunur. Devlet onu düzeltmeye çalışır. Off-Shore uygulaması, zararlı vergi uygulamalarında inceleme yapılmaya değer bir konu. ele alınan bir konu. Ama mutlaka öyle olacak değil. Olabilir belki. “ Maliye Bakanı, Ağustos ayında G-20’ler toplantısı için Bakan Yardımcılarının gündem toplantısı yapacağını, Türkiye’yi Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp’in temsil edeceği bu toplantının ardından, 23 Ekim’de ana toplantının düzenleneceğini sözlerine ekledi.

Ntv

Maliye Bakanı Sümer Oral, temmuz zammının, önceki zamlar gibi seyyanen uygulanacağını söyledi....