Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Ordudan ABye koşullu evet

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 760
11
Ordudan ABye koşullu evet

Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Aslan Güner, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Türkiye’nin AB’ye girmesine karşı olmasının mümkün ...


Tümgeneral Güner, kokteylde, Avrupa Birliği katılım ortaklığı belgesi ve gündemdeki diğer konulara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Kokteylde gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin yöneltebilecekleri sorular olabileceğini belirten Tümgeneral Güner, yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Türkiye’nin AB’ye girmesine karşı olmasının mümkün olmadığını belirterek, “ama ‘bu kayıtsız şartsız mı olmalı’ bölümünde, farklı düşünüyoruz” dedi.

       Tümgeneral Güner, karargah içi taslak çalışma niteliğindeki “Andıç”la ilgili olarak daha önce açıklama yaptıklarını anımsattı ve “buna ilave edeceğimiz bir şey yok” dedi.

       Açıklamadan sonra bunun dava konusu olduğunu belirten Tümgeneral Güner, “bu tamamen hukuksal bir şey. Onun üzerinde de konuşmak istemiyorum. Ama açıklamada, hiçbir kişi hedef alınmamıştır. Bir nedenle alınıp da dava açan varsa o kendi takdiridir” diye konuştu.

       

“MÜZAKERE EDİLEN DEĞİL TEK TARAFLI BİR BELGE”

        Gündemdeki bir diğer konunun Avrupa Birliği konusu olduğunu kaydeden Tümgeneral Güner, AB Katılım Ortaklığı Belgesi’nin açıklandığını anımsattı. Bunun “müzakere edilen değil tek taraflı bir belge” olduğuna dikkati çeken Tümgeneral Güner, şunları söyledi:

        “Ama hazırlık aşamasında temaslar oldu. Bu sırada Türkiye Cumhuriyeti bir devlet olarak tüm kurumları ile görüş oluşturma aşamasında iken -elbette Türk Silahlı Kuvvetleri de- ilgili ortamlarda kendi katkılarını, görüşlerini dile getirerek söyledi. Sonuçta ortada bir belge var. Bu belgeyi sizler tartışıyorsunuz, kamuoyu tartışıyor. Ben kendimi zaten tek başına yetkili bilmem, saymam bu konuda... Ama müessese olarak bu değerlendirme aşamasında da mensup olduğum Silahlı Kuvvetleri’nin görüşü doğrultusunda ya da uygun ortamda kendisi dile getirdiğinde elbette her biri için düşüncelerini ifade edecektir.”

        Ancak genel çizginin defalarca Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, son olarak da Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt tarafından ifade edildiğini vurgulayan Tümgeneral Güner, şunları kaydetti:

        “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin AB’ye girişe karşı olması mümkün değil. Bazen eleştirenler oluyor, satır aralarında da olsa... Bu mümkün değil. Ama (bu kayıtsız şartsız mı olmalı) bölümünde belki farklı düşünüyoruz. Üniter yapı, demokratik, laik temel ilkeler... Bunlar bizim müessese olarak zaten hep savuna geldiğimiz konulardır. Bu tutumumuzda bir değişiklik olmadı. Ama onun dışındaki tartışma sizlerin takdirleridir.”

        Tümgeneral Güner, konuşmasının son bölümünde, tüm basın mensuplarına eşit mesafede olduklarını vurgulayarak, “bir gruplama ya da ayrımın söz konusu olmadığını” kaydetti.

       

YUNANİSTAN İLE GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLER

       Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Aslan Güner, Yunanistan’a “güven artırıcı önlemleri gelin konuşalım” önerisi götürüldüğünü, ancak bu öneriye yanıt gelmediğini söyledi. Tümgeneral Güner, Gazi Orduevi’ndeki “Geleneksel Basın Kokteyli”nde yaptığı konuşmanın ardından, gazetecilerle sohbet etti. Tümgeneral Güner, sohbet sırasında, gazetecilerin çeşitli konulara ilişkin sorularını da yanıtladı.

        Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerginliğe Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) nasıl baktığına ilişkin bir soruya karşılık Tümgeneral Güner, “Yunanistan’a (güven artırıcı önlemleri gelin konuşalım) dedik, karşı taraftan yanıt gelmedi. Askeri alanda bizim önerimiz geçerli. Nasıl Dışişleri yapıyor, oturup konuşalım. Ancak, kimseyi zorla görüşmeye oturtamazsınız” yanıtını verdi.

       

KÜRTÇE TV

        “Kürtçe TV” tartışmasıyla ilgili olarak da, bu konuda TSK adına açıklama yapamayacağını ifade eden Tümgeneral Güner, “TSK’nın tek kaygısı Türkiye’nin üniter birliğini bozmasıdır. Bölünerek ayakta kalamayız. Bunlar siyasi konular, hassas konular... Zamanı geldiğinde değerlendirilir” dedi.

        “Buffalo Operasyonu” ile Türkiye’ye kaçak olarak sokulduğu ortaya çıkarılan etlerin TSK’ya da satıldığı yolundaki iddialara ilişkin bir soru üzerine ise Tümgeneral Güner, konunun incelendiğini ve operasyonda adı geçen firmalardan birinin TSK’nın açtığı et ihalelerine girmesine karşın kazanamadığının anlaşıldığını söyledi. Tümgeneral Güner, “Andıç’lar nasıl sızıyor?” sorusunu da “İlgililer bakıyor, araştırıyor” diye yanıtladı.

       

TEHDİT DEĞERLENDİRMESİ

        TSK’nın tehdit algılamasının değişip değişmediğinin sorulmasına karşılık da Tümgeneral Güner, milli, askeri, stratejik dokümanın bir “anayasa” olmadığını, sürece bağlı olduğunu belirtti. Tümgeneral Güner, dışarıda terörist varken, tehdit algılamasını henüz değiştirecek noktaya gelindiğini söylemenin erken olduğunu vurguladı.

       Tümgeneral Güner, bir başka soruya karşılık da terör örgütü PKK’nın yurtiçinde marjinal hale geldiğini, ancak yurtdışında kadrosunu tuttuğunu ve toplam 4500-5000 teröristi bulunduğunu kaydetti. Tümgeneral Güner, AB konusundaki bir soruya karşılık da Dışişleri ile TSK’nın iyi bir diyalog içinde olduğunu ve fikir bazında öncelikler açısından bir fark bulunmadığını, milli menfaatlerin korunması açısından aynı olduğunu bildirdi. Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Güner, Yüksek Askeri Şura’nın 1 Aralık’ta toplanacağını da bildirdi.

       

       

       

Ntv

Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Aslan Güner, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Türkiye’nin AB’ye girmesine karşı olmasının mümkün ...