Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Org. Büyükanıt: Biz 2020ye bakıyoruz

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 662
100
Org. Büyükanıt: Biz 2020ye bakıyoruz

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Yunanistan’ın askeri harcamalarda kısıtlamaya gitme kararına ilişkin olarak, “Her ül...


Orgeneral Büyükanıt, bu konuların 1-2 senelik olay olmadığını, 15-20 sene sonrası için projeksiyonlar yapıldığını vurgulayarak, “Biz, bugüne 10 yıl önceden baktık. Şimdi 2020’ye bakıyoruz. Bu konular uzun vadelidir. Savunma bakanları bir şey söyledi diye, yarın kışlalardan asker çekilmez” dedi.

        Bir gazetecinin, “Sizi bu konuda iyimser görüyorum” demesi üzerine Orgeneral Büyükanıt, “Kötümser olmak için bir neden yok ki” diye konuştu.

        Orgeneral Büyükanıt, Makedonya’daki çatışmalara ilişkin değerlendirilmesinin sorulması üzerine, ‘Eğer Makedonya’daki Arnavutlara dışardan destek olmasaydı, bu iş bu kadar uzamazdı. Terör örgütü PKK’yı dışardan destekleyen dostlarımız olmasaydı bu kadar sürer miydi?” dedi. Bir gazetecinin “Dış destekle Arnavutluk’u kastetmiyorsunuz değil mi?” sorusuna Orgeneral Büyükanıt, “Evet kastetmiyorum” yanıtını verdi.

        Orgeneral Büyükanıt, NATO’nun Türkiye’den, Makedonya için asker talep ettiği yolundaki haberlerin ise doğruyu yansıtmadığını ifade ederek, NATO’nun bu konuda bir talebi olmadığını söyledi. Ekonomik programla beraber askeri harcamalarda da kısıtlamaya gidilip gidilmeyeceğine ilişkin soru üzerine Orgeneral Büyükanıt, programın henüz belli olmadığını ve hangi alanlarda kısıtlamaya gidileceğine henüz karar vermediklerini söyledi.

        TSK’nın bazı öncelikleri olduğuna dikkati çeken Orgeneral Büyükanıt, şu benzetmeyi yaptı:

        “Mesela alışverişe çıkmışsınız ve belli bir paranız var. Bu paranın bir miktarını düşürüyorsunuz. O halde, alabileceğinizi alırsınız”. Orgeneral Büyükanıt, Türkiye futbol ligindeki askeri hakemlerin geri çekilmesi konusuna ilişkin olarak da bu yönde bir kararı, kendilerinin bundan 2 yıl önce aldığını kaydetti.

        Spora dışardan müdahale olmaması gerektiğini söyleyen Orgeneral Büyükanıt, bir başka soru üzerine, Fenerbahçe’nin şampiyon olacağına inandığını belirtti.

       

RESEPSİYONA YILMAZ DA KATILDI

        Yunanistan Milli Günü dolayısıyla verilen resepsiyona, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, son anda katıldı. Yılmaz’ın, Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Yannis Korantis ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu’nun gelecek haftaki Türkiye ziyaretini değerlendirdiği öğrenildi. Edinilen bilgilere göre, Yılmaz, 2008’deki Avrupa Futbol Şampiyonası’nı Türkiye ile Yunanistan’ın birlikte düzenlemesinin iyi olacağını belirtirken, Büyükelçi Korantis de Papandreu’nun bu konuya sıcak baktığını iletti.

        Resepsiyona, Yılmaz ve Orgeneral Büyükanıt’ın yanı sıra Devlet Bakanı Fikret Ünlü, DYP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, ANAP İstanbul Milletvekili Mehmet Ali İrtemçelik, FP Ankara Milletvekili Oya Akgönenç ile Ankara’daki yabancı misyonlardan çok sayıda temsilci katıldı.

       

Ntv

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Yunanistan’ın askeri harcamalarda kısıtlamaya gitme kararına ilişkin olarak, “Her ül...