Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Organ ticareti İngiliz basınında

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 570
19
Organ ticareti İngiliz basınında

İngiltere’de yayımlanan The Independent gazetesi, yoksul Moldovalıların iş bulma vaadiyle İstanbul’a getirildiklerini ve kendi rızaları ol...


The Independent’ın ifadesini aktardığı Sergei adlı bir Moldovalı, iş bulma vaadiyle iki yıl önce İstanbul’a getirildiğini, parası bittikten sonra, İstanbul’a gelmesine yardımcı olan Nina Scobiola adlı bir kadından yardım istediğini anlattı. Scobiola, genç adama, isterse kanını satabileceğini ve ülkesine dönüş parası kazanabileceğini söyledi.

       Bunun için İstanbul’un kenar semtlerinden birinde bulunan bir özel kliniğe gönderilen Sergei, burada önce koluna bir iğne yapıldı, uyandığında ise bütün vücudunun acılar içinde kıvrandığını farketti. “Kalkamıyordum, içimden bir şeyin eksildiği duygusuna kapıldım” diyen Sergei, daha sonra odasına giren Nina Scobiola’nın “Bir böbreğini aldık. Yapabileceğin hiçbir şey yok. Bunun için sana 1800 dolar ödeyeceğim. Kabul etmiyorsan da buradan git ve başının çaresine bak” diyerek kendini tehdit ettiğini anlattı.

       

İSTANBUL BAĞLANTISI

       Moldova’da birçok kişinin de kendi rızasıyla organ ticaretinde yer aldığını belirten gazete, çetenin İstanbul ayağında Türk kamuoyunun da hakkındaki iddialarla yakından tanıdığı bir isim olan Dr. Yusuf Sönmez’in yer aldığını kaydetti.

       Organ ticaretinin müşteri tarafını ise, zengin İsraillilerin oluşturduğunu belirten gazetenin görüşünü aktardığı, İstanbul’a böbrek nakli için giden Mike Levinsky adlı bir İsrailli, kendisine takılan organın alındığı kişiyi hiç görmediğini, hiç merak etmediğini ve bu kişinin akıbetini de araştırmadığını söyledi. The Independent İsrail’deki sigorta sisteminin hükümetce desteklendiğini, yani bir anlamda bu illegal ticarete kamu parasının karıştırıldığını kaydetti.

       

Ntv

İngiltere’de yayımlanan The Independent gazetesi, yoksul Moldovalıların iş bulma vaadiyle İstanbul’a getirildiklerini ve kendi rızaları ol...