Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Ortadoğuda video kaset tartışması

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 482
33
Ortadoğuda video kaset tartışması

Hizbullah’ın 3 İsrail askerini kaçırışını görüntüleyen BM, taraflara kasedi izleme çağrısı yaptı. Lübnan ve Hizbullah’tan öneriye tepki ge...


Video kasetin varlığının ortaya çıkmasından sonra BM’nin İsrail ile Lübnan’a video kaseti izleme çağrısı yaptığı belirtilirken, kasetin orijinalinin İsrailli ya da Lübnanlı yetkililere teslim edilmesinin söz konusu olmadığı açıklandı.

        BM’nin barış operasyonlarında sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Jean-Marie Guehenno, New York’ta yaptığı açıklamada, İsrail ve Lübnanlılara kaseti izleme çağrısında bulunduklarını, video çekiminde yüzleri görünen, ancak BM personeli olmayan kişilerin tanınmasını engellemek amacıyla kasetin orijinalinin gizlilik esasına uygun olarak teslim edilemeyeceğini söyledi.

        Guehenno’nun açıklamalarına rağmen, video kasetin orijinalini izlemek için girişimlerde bulunan İsrail’in BM nezdindeki büyükelçisi Yehuda Lancry, basına yaptığı açıklamada, ülkesinin kasetin orijinalini izlemek istediğini belirterek, “Bu kaset, askerlerimizin kaçırılmasıyla ilgili istihbarat sağlamamıza, akıbetleri hakkında bilgi sahibi olmamıza olanak sağlayabilir, işte bu yüzden orijinal kopyayı izlemek istiyoruz” dedi.

       

LÜBNAN VE HİZBULLAH’TAN ELEŞTİRİ

       Bu arada, BM’nin video kaseti izletme önerisi Lübnan’ın yanı sıra Hizbullah tarafından da eleştirildi. Lübnan Devlet Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Lübnanlı yetkililer, Hintli mavi bereli bir BM görevlisi tarafından filme alınan video kaseti izlemeyi reddediyor” denildi. Açıklamada, kasetin izlenmesinin, “düşman İsrail’in eline, Lübnan topraklarında toplanan bilgilerin geçebileceği tehlikesini de beraberinde getirdiği” ifadesi kullanıldı. Hizbullah’tan yapılan açıklamada ise, “Kasetteki görüntülerde ne olursa olsun, BM’nin kaset izletme kararı, bizi, BM’nin İsrail’e bilgi aktarımında rolü hakkında soru sormaya yöneltir” denildi.

        UNIFIL yetkilileri, 6 Temmuz’da, geçen yıl İsrail-Lübnan sınırında 3 İsrail askerinin Hizbullah militanları tarafından kaçırılmasıyla ilgili olarak video çekimi yapıldığını, BM yetkililerinin kasedin varlığından ancak kısa bir süre önce haberdar olduğunu ve İsrail Savunma Bakanı Binyamin Ben Eliezer’in durumdan haberdar edildiğini açıklamışlardı.

        Durumun ortaya çıkması üzerine BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın Ortadoğu temsilcisi Terje Röd Larsen ve Güney Lübnan’daki BM temsilcisi Staffan de Mistura’ya çeşitli sorular yönelttiği bildirilmişti. UNIFIL sözcüsü Timur Göksel de, geçen aralık ayında yaptığı bir açıklamada, olayda UNIFIL üniformaları ve BM kolluklarıyla BM araçlarına ait plakalar kullanıldığını belirtmişti. Hizbullah tarafından kaçırılan İsrailli askerlerden o tarihten sonra hala haber alınamadı.

Ntv

Hizbullah’ın 3 İsrail askerini kaçırışını görüntüleyen BM, taraflara kasedi izleme çağrısı yaptı. Lübnan ve Hizbullah’tan öneriye tepki ge...