Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Özince: Üst Kurul bize güç katıyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 475
72
Özince: Üst Kurul bize güç katıyor

İş Bankası Genel Müdürü Özince, ‘Bankacılık düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun çalışmaları, bizim gibi ciddi bankalara güç katıyor’ d...


Ersin Özince, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun faaliyete geçtiğinin ve hemen Egebank dosyasının savcılığa gittiğinin hatırlatılarak, “Kurul’un çalışmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

       “Biz sektörün ciddi müesseseleri, daima sektörde fırsat eşitliği ve uluslararası standartta esaslar istedik. Dolayısıyla Kurul fikrinin her zaman destekçisi olduk. Bu konuda önce sektördeki sorunların giderilmesi, daha sonra da sektörün dünya standartlarına ulaştırılması bizim de her zaman arzu ettiğimiz konu olmuştur.”

       Türkiye’de çok ciddi bankacılık ve finans birikimi bulunduğunu belirten Özince, “Bu Türkiye’nin hiçbir zaman ayıbı değil, iftihar ettiği ve mukayeseli üstünlük geliştirdiği yöresinde bir alan olacaktır.”

       Kurul’un faaliyetlerini son derece olumlu değerlendirdiklerini ifade eden Özince, “Kurul’un çalışmaları, biz ciddi müteşebbislere, hele hele inisiyatiflerini sermaye piyasası üzerinden halkla, yatırımcı ile paylaşmış bankalara güç katıyor” dedi.

       

BANKACILARIN DGM’LİK OLMASI

       Özince, Egebank olayı hatırlatılarak, “Bankacıların DGM’lik olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna karşılık şunları söyledi:

       “Hukuki bir konudur. Hukukçu değilim, ama tabii ki biz bankacılar, başta Bankalar Kanunu olmak üzere görevimizi, işimizi yaparken her türlü hukuki tesbite, esasa uymak zorundayız. Bunlara uymadığınız takdirde, tabii hukuk gereğini yapar.” Ersin Özince, piyasalardaki 9 aylık gelişmeleri değerlendirirken de, “Ümitsizliğe düşeceğimiz hiçbir şey yok. Şunu unutmamalıyız ki, geçmişe nazaran şu anda çok çok daha iyi yerdeyiz” dedi.

Ntv

İş Bankası Genel Müdürü Özince, ‘Bankacılık düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun çalışmaları, bizim gibi ciddi bankalara güç katıyor’ d...