Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Özürlülerin deprem hazırlığı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 388
7
Özürlülerin deprem hazırlığı

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, özürlülerin, depreme karşı evinde ...


Prof. Dr. Işıkara, seminerde yaptığı konuşmada, duyma, konuşma, yürüme ve zihinsel özürlü insanların depreme karşı korunabilmeleri için birlikte yaşadıkları kişilerin belli bir bilinç düzeyine ulaşmalarının şart olduğunu ifade etti.

       Özürlülere de evlerinde ve odalarında depreme karşı en güvenli yerlerin gösterilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Işıkara, özürlü vatandaşların yanlarında sürekli sağlık karnelerini, duyma engellilerin de kağıt-kalem bulundurmalarının faydalı olacağını kaydetti.

       Cihaz taşıyanların yedeklerini, tekerlekli sandalye kullanan özürlülerin yedek akü taşıması gerektiğini anlatan, özürlüyle yaşayanların depremde ne şekilde davranacaklarını bilmelerinin hayati önem taşıdığına dikkati çeken Prof. Dr. Işıkara, “Özürlüler, ailesi veya yaşadığı kişilerle birlikte bir iletişim ağı kurmalıdır. Deprem sonrasında özürlüyü kurtaracak en önemli etken bu kişisel destek ağıdır” dedi.

       

“DEPREM ANI BİR REFLEKS HALİNE GELMELİDİR”

       Özellikle spastik insanların, deprem sırasında vücuttaki kasılma nedeniyle daha sonra normale dönmesinin zor olabileceğini belirten Prof. Dr. Işıkara, “Özürlülere, depremle ilgili sık sık tatbikat yaptırılmalıdır. Yani deprem anı, bir refleks haline gelmelidir” diye konuştu. Seminerde daha sonra katılanların sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Işıkara, “özürlüler için depremle ilgili tedbirlerin yeraldığı yazılı metinlerin hazırlanıp hazırlanmayacağının” sorulması üzerine, kendilerinde California’daki depremlere dayanarak hazırlanmış bir taslak bulunduğunu, Türkiye’deki özürlüler için bu taslağa, yaşanan depremlerle ilgili bilgi ve deneyimlerin eklenmesiyle yeni bir metin hazırlayacaklarını bildirdi.

       Prof. Dr. Işıkara, “Afete Hazırlık Eğitim Projesi” kapsamında mahallelerde bulunan özürlülerin evlerinin tek tek tespit edileceğini ve deprem sırasında özürlülerin en hızlı nasıl tahliye edileceğinin belirleneceğini kaydetti.

       Konuşma özürlü bir gencin “Bizim için özel birşey yapacak mısınız?” şeklindeki sorusu üzerine Prof. Dr. Işıkara, kendisinin önümüzdeki aylardan itibaren doğrudan özürlülere yönelik seminerler vereceğini bildirdi.

       Prof. Dr. Işıkara, bir basın mensubunun sorusu üzerine de, İstanbul’da yarıyıl tatilinden önce öğrencilere dağıtılan “afete hazırlık planı” ve “deprem tehlike avı”nın Milli Eğitim Bakanlığı’nın önerisiyle tüm illere dağıtıldığını ve 20 Şubat gününden itibaren tüm okullarda uygulanmaya başlanacağını ifade etti. Prof. Dr. Işıkara, İstanbul’da bu konuda başarılı 1-2 öğrenciyi, ailelerinin istemesi durumunda evlerinde ziyaret ederek ödüllendireceğini söyledi.

BEDENSEL ÖZÜRLÜ ABD’Lİ UZMAN

       Bu arada, Uluslararası Methodist Yardım Komitesi üyesi, özürlülerin afet hazırlığı konusunda uzman olan June Isaacsoon Kailes de konuşmasında, kendisinin de bedensel özürlü olduğunu, California dışında Japonya’da yaşanan depremler sonrasında özürlülerle birlikte çalıştığını ve özürlüler için ürün dizayn ettiğini ifade etti. Yaşadığı ilk birkaç sarsıntıda deprem olduğunu anlayamadığını, bedensel özründen dolayı sarsıntı hissettiğini düşündüğünü anlatan Kailes, özürlüler için deprem öncesinde, deprem anında ve sonrasında nasıl davranmaları gerektiğine dair birçok kitap yazdığını kaydetti. Kailes, özürlülerin deprem sırasında oluşacak hasardan fazla zarar görmemesi için tedbirlerin sadece aileleri tarafından alınmasının yeterli olmayacağını, konuyla ilgili olarak sivil toplum ile sosyal hizmet kuruluşlarında sık sık uygulama ve eğitim seminerleri yapılması gerektiğini ifade etti.

       

Ntv

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, özürlülerin, depreme karşı evinde ...