Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Petrol fiyatı artışta, kotalar haftaya belirlenecek

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 549
38
Petrol fiyatı artışta, kotalar haftaya belirlenecek

12 Ekim—  Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC’in üretim kısacağına dair sinyaller, petrol fiyatlarını yükseltiyor. OPEC Genel Sekre...


Londra Borsası’nda Brent türü Kuzey Denizi petrolünün Kasım ayı vadeli fiyatı 40 cent artarak 22.86 dolara, New York Borsası’nda Batı Teksas türü petrolün fiyatı da 33 cent yükselerek 23.67 dolara çıktı. Petrol fiyatlarında dört gündür yaşanan yükselme eğilimine karşın hala 11 Eylül’deki fiyatlarından yüzde 21 aşağıda bulunuyor.

       Petrol fiyatlarında yaşanan yükselme eğilimine neden olarak, 11 Eylül’de yaşanan terörist saldırı ardından daralan piyasada yatırımcıların tepki alımları gösteriliyor.

       

KARAR HAFTAYA VERİLECEK

       Bu arada, OPEC Genel Sekreteri Ali Rodriguez, petrol bakanlarının, en geç, gelecek hafta üretim kotasında değişikliğe gidip gitmeme konusunda nihai bir karar vereceklerini söyledi.

       Rodriguez açıklamasında, gelecek ay yapılacak toplantıyı daha önceki bir tarihe almak dahil, bütün opsiyonları gözönünde bulundurduklarını kaydetti. Rodriguez, üretim kotasında indirim ihtimalinin mevcut olduğunu ama bakanların petrol piyasasını dikkatli bir biçimde takip ettiklerini ifade etti.

       Mevcut piyasa koşullarını tartışmak üzere 14 Kasım tarihinde toplanacak OPEC bakanları, petrol fiyatlarında yaşanan büyük gerileme ile birlikte toplantı tarihini erkene alması bekleniyor.

       Rodriguez böyle bir olasılığın mevcut olduğunu doğrularken, toplantının hangi gün yapılacağına dair net bir açıklamada bulunmadı. Piyasa uzmanları toplantının 19 Ekim’de yapılmasını öngörüyor.

       

PETROL TALEBİ DÜŞÜYOR

       Diğer yandan, Uluslararası Enerji Ajansı, dünya petrol talebinin bu kış boyunca düşmeye devam edecek. Ajans, bu yılın dördüncü çeyreği için yapmış olduğu günlük dünya petrol talebi tahminlerini 1. 1 milyon varil düşürerek 76.2 milyon varile indirdi.

       Ajans, petrol talebi tahminlerini, 11 Eylül’deki saldırılar hava trafiğini aksattığı ve global ekonomide canlanma umutlarını zedelediği için azalttığını açıkladı.

       Uluslararası Enerji Ajansı, 2002 yılının ilk çeyreği için yapmış olduğu günlük petrol talebi tahminini de 900 bin varil azaltarak 76.5 milyon varile düşürdü.

Ntv

12 Ekim—  Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC’in üretim kısacağına dair sinyaller, petrol fiyatlarını yükseltiyor. OPEC Genel Sekre...