Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Pınar Selek tahliye edildi

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 658
48
Pınar Selek tahliye edildi

Mısır Çarşısı’nda 1988 yılında meydana gelen patlamadan sorumlu olduğu gerekçesiyle 2.5 yıldır tutuklu yargılanan sosyolog Pınar Selek için İsta...


Bundan önce verilen 7 ayrı bilirkişi raporunun birinde patlamanın bombadan kaynaklandığı, 6’sında ise patlanın nedenden kaynaklandığının anlaşılamadığı belirtilişti.

       Son bilirkişi raporunun ardından patlama ile ilgili yargılanan sosyolog Pınar Selek’in babası avukat

       Alp Selek tahliye tahliye bulundu. Tahliye talebini bugün görüşen İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi 2.5 yıldır patlamadan dolayı tutuklu yargılanan Pınar Selek’in tahliye edilmesine karar verdi. Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevinde bulunan Pınar Selek, işlemlerinin tamamlanmasından sonra tahliye edildi.

       Selek tahliye oldu, ancak DGM’deki dava devam ediyor ve selek henüz beraat etmiş sayılmıyor. Eğer Pınar Selek bundan sonra tutuksuz yargılanacağı davadan beraat ederse, cezaevinde geçirdiği iki buçuk yıl için tazminat davası açabilecek. Ayrıca davanın bundan sonraki seyrinde mağdurlar için de önemli gelişmeler olabilir. Selek açılan tek davada iki suçtan yargılanıyor. Selek aynı davada yasa dışı örgüt üyesi olmakla da suçlanıyor.

       

YENİ GELİŞMELER VE TAZMİNAT DAVASI

       Mısır Çarşısı davası devam edecek. Ama davada büyük olasılıkla yeni gelişmeler olacak. Akla ilk gelen, 2.5 yıl hapis yatan Pınar Selek’in tazminat davası açıp açmayacağı. Çünkü davanın bilirkişi heyeti “Mısır Çarşısı’nda 7 kişinin ölümüyle sonuçlanan patlamaya bomba değil, tüpgaz sızıntısı neden oldu” diyor. Bu rapor, Pınar Selek aleyhine bir delil olmadığı anlamına geliyor. Pınar Selek’in avukatları mahkemenin verdiği tahliye kararını “beraat edebileceğine” dair çok olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyorlar. Eğer Pınar Selek beraat ederse, tazminat davası açma hakkı var. Pınar Selek cezaevine girmeden önce her hangi bir işte çalışmadığı için asgari ücret üzerinden maddi tazminat talep edebilecek. Ancak bu davanın Selek ailesi için manevi önemi büyük. Pınar Selek’in babası ve avukatı Alp Selek, “eğer beraat ederse dava açıp açmamak Pınar’ın bileceği iştir” diyor.

       Davada beklenen ikinci gelişme ise Mısır Çarşısı olayında ölenlerin yakınlarını ilgilendiriyor. Savcılar olayda ihmali bulunanlar hakkında dava açabilir. Öte yandan mağdurlar ve varislerinin de aynı yönde dava açma hakları var.

       

SELEK SORULARI YANITLADI

       Mısır Çarşısı’nda 7 kişinin ölümü, 127 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan patlamayla ilgili yargılanırken, bilirkişi raporu üzerine dün tahliye edilen Pınar Selek, Göztepe’deki evinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

       Soyak Sitesi 58 numaradaki evinde babası Alp ve annesi Ayla Selek ile birlikte basın mensuplarını ağırlayan Pınar Selek, tahliye kararının kendisi için bir “sürpriz” olduğunu söyledi.

       Kararın şokunu hala üstünden atamadığını anlatan Selek, “Geldiğimden beri sürekli arkadaşlarımla konuşuyorum, hiç uyumadım” dedi. Selek, bir soru üzerine dedesi ve babasından dolayı politik bir ortamda büyüdüğünü ifade ederek, şöyle konuştu: “Mısır Çarşısı Mağdurları Derneği kurmak istiyorum. Benimle birlikte, yargılanan diğer 14 sanık ve hayatını kaybedenlerin aileleri de mağdur oldu. Biraraya gelip dernek kurabiliriz. Dava süresince mağdur aileler bize karşı çok olgun davrandılar. Eminim onlar da benim yaptığıma inanmıyorlardı.”

       Selek, “cezaevinde kaldığı süre içindeki ruh haliyle” ilgili soruyu, “Çok kalabalık olması nedeniyle cezaevi koşullarına alışmam zor olmadı. İçerde çok şey öğrendim. İnsanları derinden tanıdım. Oradaki analardan Kürtçe öğrendim, ben de onlara okuma-yazma öğrettim” şeklinde yanıtladı. Pınar Selek, bir başka soru üzerine de cezaevinde geçirdiği 2.5 yılını bir kayıp olarak değerlendiremeyeceğini ifade ederek, bu zamanı sürekli kitap okuyarak, kadınlar ile özellikle Roma ve Mezopotamya tarihi üzerine araştırma yaparak geçirdiğini söyledi.

       

“TOPLUMUN GÖZÜNDE ÖLDÜRÜLMEK İSTENDİM”

       “Cezaevindeyken en çok neyi özledin” sorusunu ise Selek, “İçerdeyken en çok insanları, konuşmayı, denizi özledim. Ama en çok da toprağı özledim. Cezaevine toprak sokmak yasaktı. Biz de çaydan toprak yapıyorduk” diye cevaplandırdı. Selek, Mısır Çarşısı patlamasında kendisinin “Leyla” kod adındaki militan olarak tanımlanmasının nedeninin sorulması üzerine ise, şunları söyledi: “Ben patlamayı televizyondan öğrendim. O sırada Kürt sorunuyla ilgili geniş bir araştırma yapıyordum. PKK’nın üst düzey yöneticileriyle röportaj yapmıştım. Ayrıca Suriye’den de görüşme talebime olumlu yanıt gelmişti. Patlamanın ardından suçlanmamın nedeni bu araştırmaydı... Bu araştırmaya başlamadan önce bazı sorunlar ve suçlamalarla karşılacağımı biliyordum. Ancak Mısır Çarşısı patlaması gibi bir suçlamayla karşılacağımı hiç tahmin etmiyordum. Buna rağmen gözaltındayken patlamayla ilgili hiç soru sorulmadı. Benden sadece görüştüğüm PKK’lı yöneticilerin isimlerini istediler. Ben de vermedim.” Patlamayla ilgili sanık olarak yargılanmakla kendisinin toplumun gözünde öldürülmek istendiğini savuna Pınar Selek, “Buna rağmen cezaevine girdikten sonra çok sayıda insan bana ayakta durmam için destek verdi. Yüzlerce adli tutukludan bana sürekli mektup geliyordu” dedi.

       Selek, bir soru üzerine bundan sonra demokrasi ve barışla ilgili daha geniş kapsamlı araştırmalar yapacağını belirterek, “Bir de İmralı’da Abdullah Öcalan’la görüşmek isterim” dedi.

       

ARDAHAN: VİCDANIM RAHAT

       Ardahan Valisi Hasan Özdemir, Mısır Çarşısı’ndaki olayla ilgili olarak vicdanının rahat olduğunu söyledi. Vali Özdemir, Mısır Çarşısı’ndaki patlama sonrası Pınar Selek’in serbest bırakılmasının ardından bazı yayın organlarında çıkan “vicdanın sızladı mı?” başlıklı haberde kendisinin suçlandığını kaydetti.

       İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevindeyken meydana gelen Mısır Çarşısı’ndaki patlamanın ardından eylemi yapanın “Leyla” kod adlı terör örgütü PKK militanını yakaladıklarını açıkladığını hatırlatan Özdemir, şunları söyledi: “O zaman görevim gereği, gerekeni yaptım. Mısır Çarşısı’ndaki patlamanın ardından elde edilen bulgular sonucu parmak izine rastlandı. Bunun için o açıklamayı yaptık. Sıradan bir açıklama yapmam da mümkün değil. Kişilerle şahsi kinim olmamıştır, olamaz da. Mahkemeye intikal eden bir konu üzerinde yorum yapmam doğru olmaz. Olayı aydınlatacak ve karara bağlayacak olan mahkemelerdir. Vicdanım rahat, şimdiye kadar vicdanımı sızlatacak birşey de yapmadım.”

       

Ntv

Mısır Çarşısı’nda 1988 yılında meydana gelen patlamadan sorumlu olduğu gerekçesiyle 2.5 yıldır tutuklu yargılanan sosyolog Pınar Selek için İsta...