Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Piyasa IMFnin basın toplantısını bekliyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 629
10
Piyasa IMFnin basın toplantısını bekliyor

13 Kasım—  İş-Tim ortaklığının bugün gerçekleştireceği ilk 500 milyon dolarlık taksit ödemesi ile birlikte özelleştirmede bir aşama daha ta...


Bununla birlikte, gerek IMF Türkiye Masası Şefi Cotarelli’nin büyük bir ihtimalle Washington’da ‘bir-iki-üç-tıp’ oynaması konusunda uyarılması, gerekse de güvenlik önlemleri nedeniyle IMF’nin ek niyet mektubu ve 2001 yılı makro ekonomik hedefleri ile ilgili görüşleri bu hafta gerçekleştirilmesi beklenen basın toplantısına kadar merak konusu olmaya devam edecek.

       

SIFIR ZAMMA HAYIR

       Bürokrasi koridorlarına sızan dedikodular, IMF’in özellikle kamu kesiminde işçi statüsünde çalışan kesime ’0’ zamda ısrarcı olduğu, ancak ekonomi yönetiminin bunun imkansızlığını dile getirdiği noktasında yoğunlaşıyor. IMF’nin ücret gelirlerini dondurmayı adet haline getirmiş olan ortodoks programları dikkate alındığında bu tür bir talebi olağan karşılamak lazım.

       Esas üzerinde durulması gereken konu ise, bu yıl 9 milyar doları geçmesi ihtimali güçlenmiş olan cari işlemler açığı için ne tür tedbirler talep edeceği.

       Ekonomi yönetiminin 31 milyar dolar olarak tespit ettiği 2001 yılı ihracat hacmi hedefi, Avrupa Merkez Bankası’nın yeni bir faiz arttırımı gündemdeyken ve Euro-Dolar paritesinin Euro aleyhine seyri ham petrol fiyatlarındaki gelişmeler ile yeniden kuvvet kazanırken, Türkiye’nin iki yıl arka arkaya 25 milyar dolar civarında bir dış ticaret açığı vereceği ihtimali kuvvetleniyor.

       Dolayısı ile IMF’in cari işlemler açığı ile ilgili ek önlemlere ağırlık vermesini doğal karşılamak lazım. Bu durumda, ekonominin 2001 yılında soğutulmasına yönelik tedbirler ile bağlantılı olarak önce artışının yavaşlaması, ardından da gerilemesi öngörülen ithalat hacmi için ek önlemler, dolaylı vergiler yoluyla ithalatın pahalılanmasına yönelik önlemler gündeme gelebilir.

       

VERGİ İLE BİR TAŞLA İKİ KUŞ

       Ekonominin öngörülenden daha yüksek bir büyüme hızı gerçekleştirmiş olması ve bu nedenle enflasyon ve cari işlemler açığındaki sapmalar 2001 yılında ağırlıklı olarak vergi gelirleri ile telafi edilmeye çalışılacak.

       Vergi yoluyla satınalma gücünün kısıtlanması hem tüketim malı ithalatını azaltacak, hem talep enflasyonu ile mücadeleyi kolaylaştıracak, hem de 2000 yılında KİT açığı hedefi gibi belirli kamu hedeflerindeki sapmayı telafi etmek için, hayli iddalı rakamlarla ortaya konmuş olan 2001 yılı bütçe geliri hedeflerinin gerçekleştirilmesini sağlayacak. Ekonomi yönetimi bu yıl KİT zamlarını büyük ölçüde frenleyerek kamunun enflasyon üzerindeki etkisini azaltmaya çalıştı.

       Ancak, gelecek yıl için bu hareket kabiliyeti konacak hedefler ile iyice azalmış olacak. Ham petrol fiyatlarının Türkiye’ye enflasyonla mücadelede hiç yardımcı olmadığı, üstelik 2001 yılında akaryakıt tüketim vergisinde devletin fedakarlık olanağının da kısıtlı olduğu dikkate alınırsa, akaryakıt fiyatlarındaki otomatik ayarlamalar da enflasyonla mücadeleyi zorlaştıracak gibi gözüküyor.

       Bakalım, basın toplantısı dedikodulara ne ölçüde cevap vererek, önümüzü görmemizi sağlayacak.

Ntv

13 Kasım—  İş-Tim ortaklığının bugün gerçekleştireceği ilk 500 milyon dolarlık taksit ödemesi ile birlikte özelleştirmede bir aşama daha ta...