Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

PKK uluslaşma sürecinde

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 461
50
PKK uluslaşma sürecinde

Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) 30 Mart cuma günü yapacağı toplantıda, terör örgütü PKK’nın ulusallaşma ve devletleşme faaliyetlerini orta...


MGK’nın cuma günkü toplantısının iç güvenlikle ilgili bölümünde güvenlik birimlerinin hazırladığı kapsamlı bir dosya gündeme gelecek. “Terör örgütünün ulusallaşma ve devletleşme faaliyetleri” başlığını taşıyan raporda, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın yakalanmasından sonra “demokratik cumhuriyet” söylemiyle ayrı devlet kurma amacında olmadığını açıklayan PKK’nın bu politikasının doğru olmadığı vurgulanıyor.

       

KÜRT ULUSAL KONGRESİ

       Raporda, isminde “Kürdistan” geçen PKK’ya bağlı çok sayıda kuruluş sıralandıktan sonra şu tespite yer veriliyor:

       “PKK’nın sözde başkanlık konseyi üyelerinden Ali Rıza Altun, Paris’te ‘Diplomasi ve Kurumsal Siyasi Çalışmalar Koordinasyon Kurulu’ oluşturdu. Bu kurul yaptığı toplantıda, dış ilişkiler bürolarının uluslararası düzeyde diplomatik faaliyet yürütmesi, söz konusu büroların Kürt elçiliği görevini yürütmesi, İsmet Şerif Vanlı’nın başkanlığındaki Kürt ulusal kongresinin, Kürt ulusal birliğini sağlaması, en geç iki yıl içinde Avrupa’da sürgünde Kürt hükümeti kurulması kararlarını aldı. Toplantı Fransız istihbaratının bilgisi dahilinde yapıldı.”

       

DİL KURSLARI

       Raporda, PKK’nın yurt içindeki faaliyetlerine de dikkat çekilerek, yasal boşluklar şu ifadelerle eleştirildi:

       “Terör örgütü ve Türkiye’deki legal uzantıları, uluslaşma sürecini tamamlayabilmek amacıyla ülkemizde yasadışı dil kursları düzenlemekte, kurslara katılanlara Türk tarihi adı altında Med ve Fars tarihi anlatılmakta, halkımız devlete karşı kışkırtılmakta, buna da ‘halk ayaklanması’ denmektedir. Terör örgütünün tüm bu faaliyetleri ciddi bir yasal engelle karşılaşmadan sürmektedir.”

       Raporun sonuç bölümünde ise şu saptamalara yer veriliyor:

       “Bütün bu gerçekler terör örgütünün Türkiye’yi bölme amacından uzaklaşmadığını ortaya koymaktadır. Sadece Türkiye Cumhuriyeti değil demokratik tüm ülkelerin 5000 mevcutlu ve geçmişi kanlı bir örgütle muhatap olması mümkün değildir. Yapılması gereken Türkiye’yi terör örgütünün olası eylemleriyle tehdit etmek değil, terör örgütünü teslim olmaya çağırmaktır.”

       

Ntv

Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) 30 Mart cuma günü yapacağı toplantıda, terör örgütü PKK’nın ulusallaşma ve devletleşme faaliyetlerini orta...