Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Polise silahlı saldırı: 2 şehit, 1 yaralı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 871
105
Polise silahlı saldırı: 2 şehit, 1 yaralı

14 Ekim—  Küçükçekmece İlçe Emniyet Müdürlüğü Araştırma Büro Amirliği’ne bağlı 77.566 kod numaralı sivil polis ekibine, saat 08.30 sı...


Olay yerinde bulunan ve polis ekibinin saldırıya uğradığını gören bir vatandaş, ekibin telsizini kullanarak polislerin vurulduğunu anons etti. Polis Haberleşme Merkezi’nin uğraşları sonucu heyecan içindeki vatandaş, olayın Sefaköy İSKİ yakınlarında olduğunu bildirebildi. Bunun üzerine, olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edildi.

       Olay yerinde yaralı olarak bulunan 3 polis memurundan hastaneye kaldırılan polis memuru Mustafa Koşal (33), Küçükçekmece Özel Dr. Sadık Ahmet Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit oldu.

       Koşal’ın ölümünden sonra yine aynı hastanede tedavi gören yaralı polis memuru Köksal Bulut da (21), burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit düştü.

       Saldırıda başından yaralanan ve İ.Ü. Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edilen üçüncü polis memuru Mustafa Bilicik’in de, ameliyata alındığı ve sağlık durumunun ciddi olduğu bildirildi.

       

POLİSLERİN ÖZGEÇMİŞİ

       Şehit düşen polis memurları Köksal Bulut ve Mustafa Koçak’ın, 9’ar yıllık memur oldukları belirtildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Personel Şube Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, şehit polislerden 1970 Erzurum doğumlu Köksal Bulut, 26 Kasım 1992 yılında memurluk görevine başladı. Nükleer biyoloji kursu gören lise mezunu Bulut, sırasıyla İstanbul ve Malatya’da görev yaptı. 26 Temmuz 1999 tarihinde yeniden İstanbul’da göreve başlayan Bulut, 1 kız ve 1 erkek çocuk babasıydı.

       Diğer şehit polis Mustafa Koçak da, 5 Mayıs 1992’de memurluk görevine başladı. İstanbul ve Hakkari’de görev yaptıktan sonra 28 Temmuz 1999’da yeniden İstanbul’a atanan 1968 Çorum doğumlu lise mezunu Koçak, 1 erkek çocuk babasıydı.

       

EMNİYET MÜDÜRÜNÜN TALİMATI

       Saldırının, Küçükçekmece İlçe Emniyet Müdürlüğü Araştırma Büro Amirliği’nde görevli gündüz çalışan ekibin, Sefaköy’de oturan arkadaşlarını evinden aldıktan sonra göreve başladıkları sırada meydana geldiği belirtildi.

       Olaydan sonra, polis telsizinden görev yapan ekiplere talimat veren İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, saldırganların yakalanması için gerekli çabanın gösterilmesini istedi.

       Özdemir, yaralı polislerin tedavisi için hastanelere gerekli her türlü yardımda bulunulması talimatını verdi. Hasan Özdemir, olay yerine gelerek incelemelerde de bulundu.

       

EŞGALİ BELİRLENDİ

       Küçükçekmece’de 2 polis memurunun şehit olduğu, 1 polisin de yaralandığı silahlı saldırıya ilişkin eşkali belirlenen ve olay yerinden bir otomobille kaçan 2 kişinin yakalanmasına çalışılıyor.

       Saldırıdan sonra polise bilgi veren bazı görgü tanıkları, 30-35 yaşlarında, 1.70-1.75 metre boylarında, kareli kahverengi ceket ile koyu renk gömlek ve pantolon giyen 2 saldırganın, olay yerinden yeşil renkli Kartal marka bir otomobille kaçtığını bildirdiler. Bunun üzerine Küçükçekmece bölgesinde operasyonlara başlayan güvenlik güçleri, kontrol noktaları da oluşturarak 9 milimetre çapında tabancaları olduğu belirlenen saldırganları yakalamaya çalışıyor.

       

“SALDIRIYI 2 KİŞİ YAPTI”

       İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Protokol ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü’nden daha sonra yapılan yazılı açıklamada, Fevzi Çakmak Mahallesi Anadolu Sokak üzerindeki olayı 2 erkek saldırganın gerçekleştirdiği belirtildi. Açıklamada, polis memurları Mustafa Koçak ve Köksal Bulut’un şehit olduğu saldırıda yaralanan Mustafa Biricik’in, sağlık durumunun da ciddiyetini koruduğu ifade edildi.

       

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILDI

       Saldırının ardından emniyet binaları çevresinde ve devriye görevi yapan ekipler için güvenlik önlemleri artırıldı. İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, yayımladığı telsiz talimatında, emniyete ait binalar ve karakollar çevresinde sivil araçların park etmesine izin verilmemesini istedi.

       Bu gibi yerlerde, canlı bomba, bombalı veya silahlı saldırı ihtimallerine karşı nöbetçilerin duyarlı olması talimatını veren Özdemir, ekiplerde görevli polislerin de mümkün olduğunca çelik yelek giyeceğini bildirdi.

       Trafik polisleri de dahil olmak üzere tüm personelin, masumane yaklaşıp saldırıda bulunabilecek kişilere karşı duyarlı olacağını kaydeden Özdemir, polislerden herhangi bir silahlı saldırıya anında karşılık verebilecek şekilde hazırlıklı olmalarını istedi.

       

YÜCELEN: ARAŞTIRMA SÜRÜYOR

       İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, 2 polisin şehit olduğu, 1 polisin de ağır yaralandığı Küçükçekmece’deki saldırıyla ilgili araştırmaların çok yönlü olarak sürdürüldüğünü bildirdi. Yücelen, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden ayrılırken basın mensuplarının yönelttiği sorular üzerine, “Saldırıya ilişkin bu aşamada bir açıklamamız yok. Yalnız, içimizin yandığını söylemek istiyorum. Milletimizin başı sağolsun” dedi. Saldırı sonrası emniyet görevlilerinin konuyu titizlikle değerlendirdiğini, kendisinin de 3 saattir bu değerlendirmelere katıldığını ifade eden Yücelen, “Ben de çalışmaları yerinde takip ettim. Bilesiniz ki, bütün arkadaşlarımız sorumluluğunun idraki içerisinde üzerine düşen görevi yapıyor. Hiçbir şeyi ihmal etmeden, her yönüyle arkadaşlarımız olayı araştırıyor” diye konuştu.

        Bu arada, İstanbul Valisi Erol Çakır ile Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tedavisi süren polis memuru Mustafa Biricik’i ziyaret ederek, sağlık durumu hakkında yetkililerden bilgi aldı.

       

       

       

Ntv

14 Ekim—  Küçükçekmece İlçe Emniyet Müdürlüğü Araştırma Büro Amirliği’ne bağlı 77.566 kod numaralı sivil polis ekibine, saat 08.30 sı...