Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Powellın bu yıl çok işi var

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 651
150
Powellın bu yıl çok işi var

23 Aralık—  Colin Powell’ın ilgileneceği konulardan biri de ABD’nin müttefiklerinin karşı çıktığı Ulusal savunma sistemi ve bir...


İşte Powell’ın hükümet çalışmalarına başlar başlamaz ilgileneceği dış politika konuları:

       

ULUSAL FÜZE SAVUNMA SİSTEMİ:

       Ulusal füze savunma sistemini kurup kurmama konusu Kongre’de sadece Demokrat’larla Cumhuriyetçilerin değil, ABD ile Rusya, Çin ve diğer bazı müttefiklerin de arasını açacağa benziyor.

       Çin ve Rusya kendi nükleer füzelerinin etkisini azaltacağı için sisteme şiddetle karşı çıkıyorlar. Rusya daha önce ABD ile yaptığı silah kontrol anlaşmasının da bu sistemle çöpe atılacağını düşünüyor. Pekin hükümeti ise ABD’yi eğer sistem kurulursa daha fazla füze yapmakla tehdit ediyor.

       ABD’nin birçok müttefiki de 1972’de Sovyetler Birliği ile yapılan anti-balistik füze anlaşmasının sonu anlamına geleceğini söylüyor.

       Powell Rusya ve Çin’i küstürmeden, onları ulusal füze savunma sistemini kurmaya ikna etmek için çok zaman harcayacak. Bush daha önce anti-balistik silah anlaşması konusunda Rusya ile anlaşamazsa, anlaşmayı iptal edebileceğini söylemişti. Bush sistemin inşaatının Alaska’da bu bahar başlamasında ve 2005 yılında bitirilmesi konusunda ısrarlı. Çünkü 2005’te Kuzey Kore’nin de ABD’ye karşı durabilecek bir balistik füze geliştireceği düşünülüyor.

       Başkan Clinton iki denemenin başarısız olmasından sonra sistemin yapımını ertelemişti.

       Demokrat Partililerin birçoğu testler başarılı olduktan sonra inşaatın başlamasından yana. Son testlerin başarısız olması 30 milyar dolarlık sisteme olan güveni azaltmıştı.

       

IRAK

       Saddam Hüseyin Bush hükümetinin en büyük başağrısı olabilir. Powell’ın da Irak’a karşı 8 yıldır sürdürülen ambargoyla ilgili bir karar vermesi gerekecek.

       Rusya, Fransa ve Ortadoğu’daki bazı ülkeler ambargonun gevşetilmesinden ya da kaldırılmasından yana.

       Clinton hükümeti ambargo ve hava harekatları Saddam’ı devirmeye yetmediği için basında çok eleştiri aldı. Saddam ise ambargo sayesinde petrol kaçakçılığı yaparak para bile kazandı. Powell Dışişleri Bakanlığı’nı kabul ettiği zaman, konuşmasında, ambargonun etkili olduğuna dair inancını belirtmiş ve ” Bu önlemleri artırmak ve yeniden işler hale getirmek mümkün” demişti.

       Körfez Savaşı sırasında Genelkurmay Başkanı olan Powell, Irak güçlerinin Kuveyt’te çıkarılmasında önemli rol oynamıştı.

       Bush da ambargonun kalkmayacağını, muhalif gruplara yardımın sürdürüleceğini açıkladı.

       

BALKANLARDA BARIŞI KORUMAK

       Bush hükümeti büyük bir ihtimalle Balkanlarda şu soruyla karşı karşıya kalacak: Hangi noktada Bosna ve Kosova’da bulunan Amerikan birlikleri çekilmeli.

       Seçim kampanyası sırasında Bush, Clinton hükümetini askeri birlikleri “arışı koruma” ve “ülkenin imarı” için kullanmakla suçlamış, en kısa zamanda ABD birliklerini Balkanlardan çıkaracağını söylemişti.

       Amerikalıların Balkanlardan çıkma düşüncesi ABD’nin bölgede bulunmasının psikolojik yararları da olduğunu söyleyen müttefikleri alarma geçirdi. Powell böyle bir karardan önce müttefiklerle görüşeceğini söyledi.

       

ORTADOĞU

       Emekli bir general olan Powell, Clinton hükümetinin başlattığı barış görüşmelerinde önemli rol oynamayı sürdürecek mi? Bush Beyaz Saray’a taşındıktan kısa bir süre sonra İsrail’de seçimler yapılacak. İsrail ve Filistinliler arasındaki şiddet hiç azalma göstermiyor ve Ortadoğu’da arabulucu rolü üslenen Dennis Ross da görevinden ayrılıyor.

       Powell başından beri Ortadoğu sorunuyla kriz yaşıyor. Bush hükümeti barış görüşmelerini canlandırmayı başaramazsa, bazı Arap ülkeleriyle ABD’nin arası da limoni bir hal alacak.

       Hükümet aynı zamanda İran’la ilişkiler konusunda da bir karar vermek zorunda kalacak. İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, ılımlı bir lider olsa da ABD ile ilişkiler konusunda muhafazakarların baskısıyla karşı karşıya.

       

ÇİN

       Cumhuriyetçiler yıllarca Clinton ekibini Çin’e “angaje” olmakla suçladılar ve Clinton’un Çin’e yeterince baskı yapmadığını söylediler.

       Ancak Bush hükümeti de, ulusal füze savunma sistemi konusunda ısrarlı olmak, Tayvan’a daha gelişmiş silahlar satmak nedeniyle Çin’le ekonomik ve siyasi ilişkileri zedeleyebilir.

       Beyaz Saray Tayvan’a daha gelişmiş silahlar satmak isteyen lobicilerin baskısıyla karşı karşıya kalabilir. Clinton bu yıl, bu tür önerileri reddetmişti. Bu silah satışları da Çin’in Tayvan’a olan saldırgan tutumunu daha da artıracaktır.

       

KOLOMBİYA

       Bush hükümeti Kolombiya ordusu, gerillalar ve uyuşturucu trafiğine müdahale etmiş bir ülke yönetimine geldi. ABD’nin Vietnam’da olduğu gibi Kolombiya çatışmasının içine daha da girmesinden endişe ediliyor.

       ABD, aylardan beri Kolombiya Ordusu’na uyuşturucu trafiğiyle mücadele için askeri ekipman, eğitim ve istihbarat yardımı yapıyor. Bush kampanya sırasında 1.6 milyar dolar tutan yardımı desteklediğini söylemişti.

       

GÜVENLİK

       Geçtiğimiz yıllarda Dışişleri Bakanlığı ciddi güvenlik sorunlarıyla uğraştı. Geçtiğimiz yıl bir Rus casusunun ana binadaki konferans salonuna bir dinleme aygıtı yerleştirdiği belirlendi ve önemli bilgiler içeren bir dizüstü bilgisayarı yok oldu.

       Powell’ın dışişleri bakanlığına giriş çıkışları daha sıkı kontrol ettireceği sanılıyor.

Ntv

23 Aralık—  Colin Powell’ın ilgileneceği konulardan biri de ABD’nin müttefiklerinin karşı çıktığı Ulusal savunma sistemi ve bir...