Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Rahmi Koç Müzesi açılıyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 833
6
Rahmi Koç Müzesi açılıyor

6 Temmuz —  Şirket-i Hayriye’nin en küçük tersanesi olan Hasköy Tersanesi, 1861 yılında hizmete girmişti. Eski tersane aslında sadık ...


Rahmi Koç Müzesi ilk olarak 1994’te, Haliç’in kıyısında yer alan Hasköy Piri Paşa Mahallesi’ndeki tarihi Lengerhane Binası’nda kuruldu. Fakat zamanla sergi alanı dar gelmeye başlayınca, Rahmi Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı yeni arayışlara gitti. Müzenin karşısında harap halde Haliç’e bakan Hasköy Tersanesi’ni de satın alan vakıf, burayı aslına sadık kalarak restore ettirdi. Toplam 11 bin 250 metrekarelik kapalı alana sahip bu iki tarihi bina, şimdi, kendileri gibi tarih kokan koleksiyonlara ev sahipliği yapıyor.

       Müzenin kurucusu Rahmi Koç, müzenin resmi açılış töreninde duygularını şu sözlerle anlattı: “Bu müzeye hayatımızı verdik. 40 senedir topladığımız eserleri yanyana getirdik ve Türkiye’ye böyle bir eser kazandırdık. Çok taraflı, çok çeşitli eserler var; 7’den 70’e kadar herkesin ilgisini çeker. Sanayimizin, tarihimizin, geçmişimizin bir nevi tekrarını burada görmek mümkün.”       

“YAŞAYAN” BİR MÜZE

       

       Rahmi Koç Müzesi’nde, sanayinin gelişimini gösteren otomobil, gemi ve motorların yanı sıra, zeytinyağı imalathanesi, sandal atölyesi gibi ilginç bölümler de var. Sultan Abdülaziz’in Saltanat Vagonu ise, müzenin en ilginç parçalarından biri.

       Müzede, çocuklar için özel bölümler de düşünülmüş. Hem eğiten, hem de eğlendiren bu bölümlerde, makinaların nasıl çalıştığını görmek ve fizik deneyleri yapmak mümkün. Rahmi Koç Müzesi, bütün bu özellikleriyle klasik müzelerden ayrılıyor; burası yaşayan bir kompleks.

       11 Temmuz’da ziyarete açılacak olan Rahmi Koç Müzesi, 10:00 - 17:00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

       

Ntv

6 Temmuz —  Şirket-i Hayriye’nin en küçük tersanesi olan Hasköy Tersanesi, 1861 yılında hizmete girmişti. Eski tersane aslında sadık ...