Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Reel sektör-bankacı zirvesinde uzlaşma sağlandı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 540
134
Reel sektör-bankacı zirvesinde uzlaşma sağlandı

Reel sektör ve bankacılık sektörü temsilcileri, 31 Mart’ta sona erecek banka borçları dönem faizi ödemesi konusunda teknik, mali ve hukuki konul...


Bankacılık sektörü adına Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Osman Tunaboylu ve üye banka temsilcilerinin katıldığı toplantıda, ekonomik kriz sırasında bankaların işadamlarına kullandırdıkları kredilerin çok yüksek faizlerle geri çağrılması konusu ele alındı. Toplantıda, kredi faizlerinin kriz öncesi durumuna ya da daha makul ölçülere çekilmesi konusunda ara formül bulunmaya çalışıldı. TOBB ve bağlı oda başkanlarının katılımıyla yapılan toplantıda belirlenen öneriler, bankacılarla biraraya gelinen toplantı sırasında ele alındı.

       

REEL SEKTÖRÜN İSTEĞİ TAKSİTLENDİRME

        Bu arada, İTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım, istediklerinin yüzde 25 civarında bir ödeme olduğunu ve diğer yüzde 75’i 3 taksitle ve yüzde 70 faiz üzerinden devam ettirmek istediklerini söyledi. Toplantının, geçen Cuma günü Başbakanlıkta yapılan toplantının devamı olduğunu, o günkü toplantıda banka sektörünün temsilcilerinin bulunmadığını belirten Yıldırım, şunları kaydetti:

        “Bugün bankacılık sektörünün temsilcileri ile birlikte yaşanan ekonomik krizin neticesinde daha çok 1 Ocak 2000 tarihinden itibaren uygulanan yüzde 70 kredi faizlerindeki rakamın, bugün çok büyük boyutlara geldiğini, işletmelerin bu yükün altından kalkamayacağı boyutlara geldiğini ve bu parayı ödemeyecek durumda olduğumuzun görüşmeleri yapılacak. İstediğimiz yüzde 25 civarında bir ödeme. Diğer yüzde 75’ini 3 taksitte ve yüzde 70 faiz üzerinden devam ettirmek.” Bankaların kendi bünyeleri içerisinde yeterli olmadıklarını bildiklerini ifade eden Yıldırım, “Merkez Bankası’nın mevduat faizlerinden aldığı yüzde 15’lik paylardan bir imkan tanımasını istiyoruz. Hükümet buna sıcak bakmıştır, bankacılarla da bunu görüşeceğiz” dedi.

       

UZLAŞMA UMUT EDİYORUZ

        Görüşmeler sonrasında uzlaşma beklediklerini kaydeden Mehmet Yıldırım, “Türk ekonomisi bir bütündür. Bu bütünlük içinde bankacılık sektörü (ben yapacağım), özel sektör temsilcileri (biz ödeyemeyeceğiz) dediği bir ortamda tabii ki uzlaşma umut ediyoruz” diye konuştu.

        Bir gazetecinin, konunun Ekonomik ve Sosyal Konsey’in gündeminde ele alınacağını hatırlatması üzerine, Yıldırım, “Ne zaman topladılar Ekonomik ve Sosyal Konseyi? 31 Mart faizin son günü” dedi. Yıldırım, bir başka soru üzerine de toplantının sonucuna göre hükümet yetkilileriyle görüşülebileceğini söyledi. Yıldırım, “Perşembe günü sayın Derviş geliyor, mesele ona intikal ettirilecektir” diye konuştu.

       Reel sektör ile bankacılık sektörü temsilcilerinin katıldığı zirve sona erdi. Toplantıda, yarından itibaren çalışmaya başlayacak ortak bir komisyon kurulması ve 31 Mart dönem faizlerinin ödenmesine yönelik çalışmaları da bu ortak komisyonun yürütmesi kararlaştırıldı. Çırağan Sarayı’nda basına kapalı olarak gerçekleştirilen 3.5 saatlik toplantının ardından, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Osman Tunaboylu ile TOBB Başkanı Fuat Miras, birer açıklama yaptılar. Osman Tunaboylu, Türkiye Bankalar Birliği Yönetim ve Denetim Kurulu üyesi bankaların temsilcileri ile TOBB Başkanı ve oda başkanlarının ve diğer meslek kuruluşlarının temsilcileriyle reel ve mali sektörün sorunları ve sıkıntıları hakkında, müzakerelerde bulunduklarını söyledi. “Çok yararlı, çok yapıcı bir görüşme oldu” diye konuşan Tunaboylu, toplantıya katılan herkese teşekkürlerini iletti.

       

4 MADDEDE ANLAŞMA SAĞLANDI

        TOBB Başkanı Fuat Miras da açıklamasında, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizin aşılabilmesi için Bankalar Birliği ile çok verimli bir toplantı yaptıklarını, meselelerini karşılıklı görüştüklerini bildirdi. Bankalar Biriliği Başkanı Tunaboylu’nun katkısıyla 4 maddeden oluşan konularda anlaşma sağlandığını belirten Miras, bu maddeleri şöyle açıkladı:

        “Bu zor şartlar altında, her iki kesimin biraraya gelerek, tüm sıkıntıları karşılıklı anlayış içinde tartışması ve çözüm bulunmasına doğru adım atılması, çözüme dönük ümitlerimizi artırmaktadır. Teknik, mali ve hukuki konuları belirleyerek, ilgililer nezdinde çözüm bulmak gayesiyle yarından itibaren çalışmaya başlayacak ortak bir komisyonun kurulmasına karar verildi. Reel sektör ve esnafa daha ucuz maliyetli ve daha fazla kaynak yaratılabilmesi için karşılık kararnamesi başta olmak üzere, çeşitli mevzuat kolaylıkları sağlanması için beraberce çalışma yapılacak, ilgili merciler nezdinde teşebbüste bulunulacaktır. 31 Mart dönem faizlerinin ödenmesine yönelik çalışmaları, ortak komisyon sürdürecek. Meselelerin hukuki yola intikal etmeden çözümlerin olabilmesi için oluşturulacak çalışmayı, hükümete beraberce getireceğimiz hususunda müşterek karar verilmiştir.” Kısa açıklamaların ardından, gazetecilerin soruları yanıtlandı.

       TOBB Başkanı Fuat Miras, reel sektör ile bankacılık sektörü temsilcilerinden oluşacak ortak komisyonun çalışmalarını, Devlet Bakanı Kemal Derviş gelene kadar bitirmesi gerektiğine inandığını söyledi. Reel sektör ile bankacılık sektörü temsilcileri, yaklaşık 3.5 saat süren toplantının ardından, Çırağan Sarayı’nın “Bellini Restoranı”nda akşam yemeğine geçtiler. TOBB Başkanı Miras, zirveden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, yarından itibaren çalışmaya başlayacak ortak komisyonun üyelerini belirlemek için, yemekten sonra arkadaşlarıyla biraraya geleceğini bildirdi. Bankalar Birliği Başkanı Osman Tunaboylu’nun da kendi arkadaşlarıyla toplanarak isim belirleyeceğini belirten Miras, “Yarın nerede, ne şekilde çalışacağına karar verilecek ve bu çalışma başlayacaktır” dedi.

        Fuat Miras, komisyon çalışmalarının ne zaman tamamlanacağının sorulması üzerine de “Komisyon çalışmalarının, ilgili bakan gelene kadar bitirilmiş olması gerektiğine inanıyorum” dedi.

       

“TUNABOYLU, KONSEY TOPLANTISINA KATILMALI”

        “Ekonomik ve Sosyal Konsey’in toplanmasına kadar komisyonun çalışması tamamlanacak mı?” sorusu üzerine Miras, 31 Mart’ta önerileri doğrultusunda Ekonomik ve Sosyal Konsey’in toplanacağını hatırlattı. Miras, “Bu komisyon o tarihe kadar çalışmalarını bitirmiş olacak. Ekonomik ve Sosyal Konsey’in çok önemli olduğunu bildiğim için Bankalar Birliği Başkanı’nın da Konsey’e çağrılmasını, TOBB Başkanı olarak talep edeceğim” diye konuştu. Fuat Miras, aynı gün Emek platformunun toplanacağının anımsatılması üzerine, “Emek platformu aynı günde toplanıyor ama, tabii sayın Başbakan, Ekonomik ve Sosyal Konsey’e kimleri davet edecek bilmiyorum. Ama bizim birlikte olduğumuz, birlikte çalıştığımız sivil toplum örgütlerinin bu toplantıya katılacağını biliyorum. Ekonomik ve Sosyal Konsey, zaten devamlı surette böyle çalışmıştır. Sayın Başbakan, bunu biraz daha genişletirse, bundan mutluluk duyarız” diye konuştu.

       

FAİZ ORANINI ORTAK KOMİSYON BELİRLEYECEK

        TOBB Başkanı Miras, bankacılarla yapılan toplantıda faiz oranları konusunda net bir uzlaşma olup olmadığının sorulması üzerine de önerdikleri konular arasında bunları kapsayacak birtakım düşünceler bulunduğunu vurguladı. Miras, “Onların nisbeti ile ilgili, düşürülmesiyle ilgili konuları beraberce bu ortak komisyon belirleyecek ve o komisyon hükümete veya ilgililere gerekli önerileri yapacak” diye konuştu.

        Bu arada, İTO Başkanı Mehmet Yıldırım, 31 Mart’ta ödenecek kredi dönem faizleri yükünün 4 katrilyon lirayı bulduğunu belirterek, bunun yüzde 25’ini ödeyip, geriye kalan yüzde 75’inin de 2’şer aylık vadelerle 3 taksite bölünmesini önerdi. Yıldırım, faizin de yüzde 70 olarak uygulanmasını talep etti. Toplantıya, 22’si reel sektörden olmak üzere 45 civarında kişi katıldı. Bankacılık kesiminden katılanlar arasında, Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, Halk Bankası Genel Müdürü Yenal Ansen, Vakıfbank Genel Müdürü Altan Koçer, Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Naci Sığın da bulunuyor.

       

ORTAK KOMİSYON BELİRLENDİ

       Reel sektör ile bankacılık sektörü temsilcilerinden oluşan ortak komisyonda, bankacılık kanadından 7, reel sektörden 7 kişi yer alacak. Bankacılık kesimini, İş Bankası, Yapı Kredi, Pamukbank, Türk Ekonomi Bankası, Garanti Bankası ve Vakıfbank’dan genel müdür düzeyinde katılım temsil edecek. Ayrıca, Bankalar Birliği Genel Sekreteri Ekrem Keskin de komisyonda görev alacak. Reel sektör temsilcileri ise TOBB Başkan Vekili Yavuz Zeytinoğlu, İSO Başkanı Hüsamettin Kavi, İTO Başkanı Mehmet Yıldırım, TİM Başkanı Okan Oğuz, TOBB Ticaret Odaları Konsey Başkanı ve İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, TESK Başkan Yardımcısı Suat Yalkın oldu. TİSK’ten de bir isim komisyonda yer alacak.

       Teknik, mali ve hukuki konuları belirleyerek ilgililer nezdinde çözüm bulmak gayesiyle çalışmaya başlayacak olan ortak komisyon, yarın Akmerkez’de, ilk toplantıyı yapacak.

       

Ntv

Reel sektör ve bankacılık sektörü temsilcileri, 31 Mart’ta sona erecek banka borçları dönem faizi ödemesi konusunda teknik, mali ve hukuki konul...